Hrůznou bilanci odhalila až exhumace. Nejhorší sériový vrah Německa dostal doživotí

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 6. 2019 13:52
Měl životy v nemocnici zachraňovat, místo toho je bral. V rozsahu, který Němci několik let odkrývali, až zjistili, že muž je nejhorším sériovým vrahem v poválečných dějinách země.
Zdravotní bratr Niels Högel se přiznal. Je nejhorším sériovým vrahem v poválečných dějinách země. | Video: Reuters

Soud v Oldenburgu ve čtvrtek vynesl rozsudek nad zdravotním bratrem Nielsem Högelem. Obžalován byl z vraždy 97 z nich, usvědčen ze zabití 85 lidí. Proces, který začal za mimořádných bezpečnostních opatření loni v říjnu, ve čtvrtek skončil očekávaným verdiktem - doživotním trestem vězení. Soudní senát navíc konstatoval mimořádnou závažnost viny pachatele, což znamená, že je téměř vyloučené jeho předčasné propuštění.

Högel byl podezřelý, že podáním léků zavraždil ve dvou nemocnicích, kde pracoval, možná až dvě stovky pacientů.

Soud však rozplétal jen případy, které se podařilo dokázat. Vyšetřovatelé exhumovali 134 lidských ostatků z hrobů na 67 hřbitovech. V Německu, ale i v Polsku nebo Turecku. Nemohli samozřejmě nic prokázat u těch, kteří byli po smrti zpopelněni.

Třiačtyřicetiletý Högel se k činům doznal. Na dotaz, zda obvinění souhlasí, odpověděl před soudem stručně: "Ano." Přiznal 55 obětí.

"Vaši počínání nelze pochopit," řekl soudce Sebastian Bührmann obžalovanému. Rozsah zločinu znázornil poukazem na právní systém ve Spojených státech, kde se na rozdíl od Německa sčítají tresty za jednotlivé činy. Za 85 vražd by tam Högel podle soudce dostal 1275 let žaláře.

Högel zabíjel týden co týden, měsíc co měsíc a rok co rok a každý jednotlivý čin soud projednal, zdůraznil soudce. "Připadal jsem si jako účetní smrti," poznamenal Bührmann.

Za mřížemi je bývalý zdravotník už od roku 2008. Tehdy dostal trest sedmi a půl roku vězení za pokus o vraždu. Jeho činy se ale dostaly na světlo až později. V roce 2015 jej soudce poslal v dalším procesu na doživotí za dvě prokázané vraždy.

"Chtěl bych se upřímně omluvit všem za to, co jsem jim během let způsobil," pronesl v soudní síni.

Oběti umíraly na zástavu srdce

Pro Němce je především šokující fakt, že systém ve dvou nemocnicích umožnil tomuto muži vraždit. Vše začalo v Oldenburgu v Dolním Sasku v roce 2000. Högel, jak později přiznal, podával některým pacientům Gilurytmal, tedy lék proti tachykardii, zvýšené tepové frekvenci. Většina jeho obětí zemřela na zástavu srdce.

Vyšetřovatelé zjistili, že v roce 2001 na klinice v Oldenburgu zemřelo 60 procent pacientů v době, kdy měl Högel službu. Vše mu procházelo, i když pozdější výslechy některých lékařů odhalily, že v týmu existovalo určité podezření týkající se Högela.

Ale namísto toho, aby klinika informovala policii, dohodla se s Högelem, že odejde. A dokonce dostal doporučující dopis.

Přesunul se na jednotku intenzivní péče do nemocnice v Delmenhorstu nedaleko Brém. Tam ve vraždění pokračoval. Až do roku 2005, kdy ho jedna ze zdravotních sester přistihla, jak podává pacientovi lék, který mu žádný lékař nepředepsal. Třiašedesátiletý pacient krátce poté zemřel.

Nejasná motivace

V roce 2006 se konal proces, ve kterém soud Högelovi vyměřil pětiletý trest vězení za pokus o vraždu. Soud vyšší instance však rozsudek zrušil. Až po dalším procesu o dva roky později dostal sedm a půl roku.

Zprávu o soudním líčení tehdy zaznamenala Kathrin Lehmannová, jejíž matka v nemocnici v Delmenhorstu také zemřela. Obrátila se na policii a požádala o exhumaci těla matky. Výsledek? V něm forenzní experti našli stopy po Gilurytmalu.

Objev spustil velké vyšetřování a rozsah Högelových zločinů postupně vycházel najevo. Jeho motivace není ani dnes úplně jasná. Podle posudku trpěl narcistickou poruchou osobnosti a měl potřebu si dokazovat vlastní důležitost.

Česká republika zažila podobný případ před třinácti lety, byť v mnohem menším měřítku. Zdravotník havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka dostal u soudu doživotí za vraždu sedmi lidí, kterým podal heparin. Lék snižující srážlivost krve.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy