Hrůznou bilanci odhalila až exhumace. Nejhorší sériový vrah Německa dostal doživotí

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 6. 2019 13:52
Měl životy v nemocnici zachraňovat, místo toho je bral. V rozsahu, který Němci několik let odkrývali, až zjistili, že muž je nejhorším sériovým vrahem v poválečných dějinách země.
Zdravotní bratr Niels Högel se přiznal. Je nejhorším sériovým vrahem v poválečných dějinách země. | Video: Reuters

Soud v Oldenburgu ve čtvrtek vynesl rozsudek nad zdravotním bratrem Nielsem Högelem. Obžalován byl z vraždy 97 z nich, usvědčen ze zabití 85 lidí. Proces, který začal za mimořádných bezpečnostních opatření loni v říjnu, ve čtvrtek skončil očekávaným verdiktem - doživotním trestem vězení. Soudní senát navíc konstatoval mimořádnou závažnost viny pachatele, což znamená, že je téměř vyloučené jeho předčasné propuštění.

Högel byl podezřelý, že podáním léků zavraždil ve dvou nemocnicích, kde pracoval, možná až dvě stovky pacientů.

Soud však rozplétal jen případy, které se podařilo dokázat. Vyšetřovatelé exhumovali 134 lidských ostatků z hrobů na 67 hřbitovech. V Německu, ale i v Polsku nebo Turecku. Nemohli samozřejmě nic prokázat u těch, kteří byli po smrti zpopelněni.

Třiačtyřicetiletý Högel se k činům doznal. Na dotaz, zda obvinění souhlasí, odpověděl před soudem stručně: "Ano." Přiznal 55 obětí.

"Vaši počínání nelze pochopit," řekl soudce Sebastian Bührmann obžalovanému. Rozsah zločinu znázornil poukazem na právní systém ve Spojených státech, kde se na rozdíl od Německa sčítají tresty za jednotlivé činy. Za 85 vražd by tam Högel podle soudce dostal 1275 let žaláře.

Högel zabíjel týden co týden, měsíc co měsíc a rok co rok a každý jednotlivý čin soud projednal, zdůraznil soudce. "Připadal jsem si jako účetní smrti," poznamenal Bührmann.

Za mřížemi je bývalý zdravotník už od roku 2008. Tehdy dostal trest sedmi a půl roku vězení za pokus o vraždu. Jeho činy se ale dostaly na světlo až později. V roce 2015 jej soudce poslal v dalším procesu na doživotí za dvě prokázané vraždy.

"Chtěl bych se upřímně omluvit všem za to, co jsem jim během let způsobil," pronesl v soudní síni.

Oběti umíraly na zástavu srdce

Pro Němce je především šokující fakt, že systém ve dvou nemocnicích umožnil tomuto muži vraždit. Vše začalo v Oldenburgu v Dolním Sasku v roce 2000. Högel, jak později přiznal, podával některým pacientům Gilurytmal, tedy lék proti tachykardii, zvýšené tepové frekvenci. Většina jeho obětí zemřela na zástavu srdce.

Vyšetřovatelé zjistili, že v roce 2001 na klinice v Oldenburgu zemřelo 60 procent pacientů v době, kdy měl Högel službu. Vše mu procházelo, i když pozdější výslechy některých lékařů odhalily, že v týmu existovalo určité podezření týkající se Högela.

Ale namísto toho, aby klinika informovala policii, dohodla se s Högelem, že odejde. A dokonce dostal doporučující dopis.

Přesunul se na jednotku intenzivní péče do nemocnice v Delmenhorstu nedaleko Brém. Tam ve vraždění pokračoval. Až do roku 2005, kdy ho jedna ze zdravotních sester přistihla, jak podává pacientovi lék, který mu žádný lékař nepředepsal. Třiašedesátiletý pacient krátce poté zemřel.

Nejasná motivace

V roce 2006 se konal proces, ve kterém soud Högelovi vyměřil pětiletý trest vězení za pokus o vraždu. Soud vyšší instance však rozsudek zrušil. Až po dalším procesu o dva roky později dostal sedm a půl roku.

Zprávu o soudním líčení tehdy zaznamenala Kathrin Lehmannová, jejíž matka v nemocnici v Delmenhorstu také zemřela. Obrátila se na policii a požádala o exhumaci těla matky. Výsledek? V něm forenzní experti našli stopy po Gilurytmalu.

Objev spustil velké vyšetřování a rozsah Högelových zločinů postupně vycházel najevo. Jeho motivace není ani dnes úplně jasná. Podle posudku trpěl narcistickou poruchou osobnosti a měl potřebu si dokazovat vlastní důležitost.

Česká republika zažila podobný případ před třinácti lety, byť v mnohem menším měřítku. Zdravotník havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka dostal u soudu doživotí za vraždu sedmi lidí, kterým podal heparin. Lék snižující srážlivost krve.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy