Nejhorší železniční nehoda v tomto století. Při srážce vlaků v Indii zemřelo 288 lidí

ČTK ČTK
3. 6. 2023 8:42
Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedla to agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

Neštěstí se stalo v pátek kolem 19:00 místního času (15:30 SELČ) v pobřežním státě Odiša, který leží na východě Indie. Podle dosavadních informací u železniční stanice ve vesnici Bahanaga vykolejil osobní expres. Několik jeho vagónů se přitom dostalo až na vedlejší kolej, kde do nich narazil jiný expresní vlak.

Co přesně se odehrálo, ale zatím není jasné. Indické úřady podle agentury Reuters poskytují různé informace. Ty prvotní hovořily o tom, že jeden z expresů nejprve narazil do nákladního vlaku, který zde stál.

Na záběrech z místa bylo vidět záchranáře, jak v poškozených vagónech hledají přeživší, zatímco cestující volají o pomoc nebo pláčou vedle trosek. "Byl jsem na místě a viděl kolem sebe krev, zlámané končetiny a umírající lidi," řekl Reuters telefonicky jeden ze svědků tragédie.

Další z mužů, který nehodu přežil, indickým médiím řekl, že na něj po nárazu spadlo deset až 15 lidí, a ocitl se tak na dně lidské hromady. "Zranil jsem se na ruce a také vzadu na krku. Když jsem vylezl z vagónu, viděl jsem, že někdo přišel o ruku, někdo o nohu, zatímco někdo měl zdeformovaný obličej," uvedl.

Zraněné z místa nehody odváželo přes 200 sanitek, zraněných bylo tolik, že odvoz do nemocnic zajišťovalo i pět desítek autobusů. Povoláno do služby bylo přes sto lékařů. Před nemocnicemi se tvořily fronty a lékaři zastavovali krvácení a vážněji zraněné posílali na operační sály. Dobrovolníci také přichází darovat krev.

Indické dráhy podle svých údajů každý den přepraví na 13 milionů cestujících. Každoročně se ale na železniční síti o délce přes 64 tisíc kilometrů stane několik stovek nehod. Nejhorší z nich se podle BBC News odehrála v roce 1981 a o život při ní přišlo přinejmenším 800 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy