Nejhledanější muži: Vrah premiérky, který nemá tvář

Martin Novák Martin Novák
3. 8. 2009 8:25
Na hlavu Baitulláha Mehsúda pákistánská vláda vypsala odměnu
Foto: Jiří Kropáček

Islámábád - Pákistán leží v epicentru současného terorismu.

Sebevražedné atentáty, výbuchy náloží v automobilech či vraždy se tady odehrávají tak často, že světová média jim věnují pozornost jen v případě velkého počtu obětí.

Anebo tehdy, je-li mezi mrtvými známá osobnost. Přesně tak tomu bylo 27. prosince 2007, kdy sebevražedný útočník na mítinku v Rávalpindí připravil o život bývalou pákistánskou premiérku Benazír Bhuttovou.

Stopy vyšetřovatelů vedly do odlehlého regionu Jižní Vazíristán u hranic s Afghánistánem. Odtamtud řídí operace fanatický islámský radikál, stoupenec Talibanu Baitulláh Mehsúd. Právě on atentát na Bhuttovou zorganizoval.

Z masy početných pákistánských extremistů se v posledních měsících stále vynořuje jeho jméno, stal se klíčovou postavou boje Talibanu proti pákistánské vládě.

Mehsúd je teroristou, který v médiích nemá tvář. Odmítá se nechat fotografovat, při občasných setkáních s novináři si hlavu zakrývá.

Neví se ani přesně, kolik mu je let. Možná pětatřicet, ale nikdo to neví jistě, on sám se k tomu nevyjadřuje.

Jeho skupině, která si říká Tehrík Taliban, připisují úřady desítky pumových útoků. Ve výčtu jejích činů je i únorová vražda polského geologa Piotra Stańczaka, i když rozkaz k ní zřejmě Mehsúd osobně nedal.

Růžovou barvou jsou označeny regiony, které spravují místní kmeny a centrální vláda tam nemá příliš velkou moc. K nim patří i Jižní Vazíristán, kde působí Mehsúd.
Růžovou barvou jsou označeny regiony, které spravují místní kmeny a centrální vláda tam nemá příliš velkou moc. K nim patří i Jižní Vazíristán, kde působí Mehsúd. | Foto: Aktuálně.cz

Pákistánská vláda vypsala za jeho dopadení - živého či mrtvého - odměnu padesáti milionů rupií (jedenácti milionů korun). V roce 2007 s ním uzavřela příměří, ale prý to byla chyba, protože toho jen využil k plánování dalších útoků, rekrutování sebevrahů a hromadění výzbroje.

V současné době je údajně oblast, kde se Mehsúd se svými stoupenci pohybuje, obklíčena armádou a hledanému teroristovi teče do bot. Je stále více odříznut od okolního světa.

Údajně se snaží vyjednávat a některá média dokonce spekulují o tom, že tajné rozhovory už začaly. Armáda to ale popírá.

"Žádná jednání se s ním nepovedou. Militanty tady chceme s použitím pozemních i vzdušných sil neutralizovat," prohlásil armádní mluvčí generál Athár Abbás.

Pákistánský bojovník Talibanu.
Pákistánský bojovník Talibanu. | Foto: Reuters

Dostat jej chtějí také Američané.

"Je to jeden z nejnebezpečnějších mužů v téhle části světa. Bohužel jsme ho až donedávna podceňovali a nevěnovali mu dostatek pozornosti," řekl nedávno o Mehsúdovi během návštěvy v Pákistánu zvláštní vyslanec prezidenta Obamy Richard Holbrooke.

Současný pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí má rozhodně i osobní důvod vypořádat se s Mehsúdem. Zavražděná expremiérka Benázír Bhuttová byla jeho manželkou.

 

 

Právě se děje

Další zprávy