Podivný úkaz u Záporoží. Nikdo neví, co tam Rusové dělají, tvrdí po potopě místní

pru Reuters pru, Reuters
26. 5. 2023 14:17
Obyvatelé ukrajinské vesnice Lysohirka, která je vzdálená asi 25 kilometrů od jižní fronty, se nepotýkají jen s neustálým strachem z ruského ostřelování. V posledních týdnech obec v Záporožské oblasti zasáhly mohutné záplavy. Místní z nich viní ruské síly, které okupují přehradní hráz u města Nova Kachovka na řece Dněpr.
"Nejenže je válka, ale teď jsou ještě tyhle záplavy," říká rozhořčeně Igor Medunov. | Video: Reuters

"Taková škoda! Nejenže je válka, ale teď jsou ještě tyhle záplavy," říká rozhořčeně v reportáži agentury Reuters Igor Medunov, zatímco se po kolena brodí na své zahradě. Hladina vody podle něj začala v obci prudce stoupat více než před měsícem, někdy až o 30 centimetrů denně. Nyní zůstává přibližně ve výšce jednoho metru a téměř neklesá.

Podívejte se na fotky fotoreportéra Aktuálně.cz z ukrajinského Chersonu:

Před ruskou invazí pobývalo podle Medunova ve vesnici, v níž se nacházejí zejména rekreační chalupy, až 50 lidí. Nyní jich zbylo jen šest. "Žijeme tu s manželkou. A taková je teď situace. Jsme ponořeni ve vodě. Kuchyň je pod vodou, přístřešek je pod vodou," popisuje Medunov, který nyní po svém pozemku musí chodit v brodicích kalhotách. "Tohle je moje zahrada na stole. Rajčata ale kvetou," dodává, zatímco ukazuje na několik květináčů s rostlinami, které se jen těsně nedotýkají všudypřítomné vody.

Nyní, zhruba týden před svými 69. narozeninami, v reportáži vzpomíná na svou loňskou oslavu. "Dřív jsme sedávali tady na lavičce, a teď je to takhle. Sedíme na stole a nohy máme na lavičce," uvádí Medunov. Letos se žádná akce konat nebude. Místo ní se budou s manželkou Natalií snažit, aby překonali ve svém zaplaveném domě každý další den. Navíc mají obavy z ruského ostřelování - kvůli podmáčeným sklepům se totiž nemohou nikam schovat.

Navzdory tomu ale svou chatu opustit nechtějí. Odmítají i nabídku svého syna Dmytra, za nímž by se mohli přestěhovat do nedalekého města Záporoží. Ten své rodiče v poslední době kvůli omezení civilních plavidel na Dněpru nemůže tak často navštěvovat. Je odkázaný na policejní a vojenské čluny, které obyvatelům v zaplavených oblastech pomáhají mimo jiné se zásobováním.

"Nevíme, co se tam děje"

Ukrajinské úřady i místní viní ze záplav v Záporožské oblasti ruské síly, které již dlouhé měsíce okupují hráz masivní Kachovské přehrady, vzdálené od obce Lysohirka asi 160 kilometrů po proudu řeky. Ukrajinská státní společnost Ukrhydroenergo, která nádrž vlastní, varovala, že hladina vody na řece Dněpr je přibližně o metr vyšší, než bývá pro toto roční období obvyklé, cituje agentura Reuters. Společnost rovněž dodala, že nemá k hrázi přístup a není schopná říct, co přesně na ní ruské síly dělají.

V minulosti se Ukrajina i Rusko navzájem obviňovaly, že druhá strana chce přehradu ostřelovat. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v říjnu uvedl, že Rusko chystá útok, který by mohl vést k zatopení Chersonu a desítek dalších obcí. Ruská okupační správa zase prohlašovala, že útok na přehradu naopak chystá Ukrajina. V listopadu se pak hráz stala terčem ruské palby, když Rusové ustupovali z pravého břehu Dněpru za protiofenzivy Ukrajinců.

Kachovská přehrada je posledním článkem kaskády na ukrajinském toku řeky Dněpr a rozkládá se na stovkách kilometrů čtverečních na území Záporožské, Dněpropetrovské a Chersonské oblasti. Jezero je zdrojem pitné vody pro statisíce obyvatel i zavlažování a dlouhým kanálem je propojeno i s poloostrovem Krym, který Rusko nelegálně okupuje od roku 2014.

Rusy obklíčíme a "vyčistíme to". Bitva o Bachmut ještě neskončila, tvrdí Ukrajinci (24. 5. 2023)

"Rusy obklíčíme po stranách a 'vyčistíme' to." Bitva o Bachmut ještě neskončila. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy