Nejdůležitější poválečné volby čekají Řeky 6. května

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 4. 2012 12:38
Helénská republika je na rozcestí, správná je jen jedna cesta. Ta trnitá
Foto: Reuters

Atény - Předčasné parlamentní volby, které budou klíčové pro další vývoj předluženého Řecka, se uskuteční 6. května.

S odvoláním na vládní zdroje to napsala agentura Reuters.

Současný řecký premiér Lucas Papademos podle nejmenovaných představitelů kabinetu tento termín navrhne prezidentovi Karolosovi Papouliasovi ve 14 hodin, kdy k němu má přijít na oficiální jednání.

"Sejdou se, aby dohodli termín voleb. Očekáváme, že bude rozpuštěn parlament," cituje Reuters ministra, který hovořil pod podmínkou anonymity.

"Volby budou 6. května," potvrdil další člen vlády rozhodně.

Řecké hospodářství je v nejhorší situaci od konce druhé světové války a podle toho také vypadá nálada ve společnosti. Stávky stále častěji přerůstají v násilnosti, a tak není vyloučeno, že se k moci dostanou radikálové.

Současná přechodná vláda podporovaná konzervativci i socialisty je u moci od listopadu, kdy dostala úkol zbavit zemi části dluhu a zajistit realizaci druhého záchranného plánu eurozóny.

Jisté je, že se obě zmíněné strany, jež se desetiletí střídaly u moci a sestavovaly jednobarevné vlády, mohou s dosavadním výsadním postavením rozloučit. Preference získávají populistické strany, které nezbytná úsporná opatření kritizují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy