Nejdříve zlikvidujeme v Sýrii Islámský stát. Pak se postaráme o Asada, odhalil strategii Trumpův tým

Martin Novák Martin Novák
10. 4. 2017 7:00
Ani několik dní od nečekaného amerického útoku na syrskou vojenskou základnu není zatím jasné, jakou mají USA v Sýrii dlouhodobou strategii. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nechce odpovědět na otázku, zda pátečním vystřelením střel Tomahawk radikálně změnila politiku a chce odstranit syrského prezidenta Bašára Asada silou, pokud selžou její vyjednávání s Ruskem a Íránem. Anebo je se setrváním Asada a současnou situací v Sýrii v zásadě smířená. Podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona je potřeba nejdřív porazit teroristickou organizaci Islámský stát. Teprve potom se uvidí, co s Asadovým režimem.
Americký prezident Trump oznamuje v pátek útok na syrskou vojenskou základnu Šajrát.
Americký prezident Trump oznamuje v pátek útok na syrskou vojenskou základnu Šajrát. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump překvapil svět pátečním úderem na leteckou základnu syrského režimu.

A teď ho nechává hádat, co bude dál. 

Ani několik dní poté není jasné, zda šlo ze strany USA o jednorázovou akci a zdvižený prst vůči syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, anebo o celkový obrat v americké politice na Blízkém východě, který Washington postaví nejen proti Damašku, ale i jeho dvěma klíčovým spojencům.

Moskvě a Teheránu.

Moc se toho nezměnilo

Devětapadesát raket Tomahawk vystřelených v pátek na jedno vojenské letiště, ovládané vládními silami, z vojenského hlediska situaci v Sýrii zatím výrazně nezměnilo.

Syrská a ruská letadla o víkendu znovu opakovaně útočila na území ovládaná protiasadovskými povstalci. Několik jejich strojů dokonce vzlétlo i ze základny Šajrát, ostřelované v pátek Američany.

Rusko a Írán zároveň po útoku zareagovaly podrážděně.

V neděli vydaly společné prohlášení, podle kterého byl nálet "překročením červené linie" a na další agresi obě země, stojící za syrským prezidentem Asadem, "odpovědí silou".

Američtí představitelé zatím ohledně svých dalších plánů v Sýrii mlží.   

Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti Herbert Raymond McMaster prohlásil, že USA zaútočí znovu, pokud syrské letectvo opět použije chemické zbraně.

"Nedokážu si představit řešení konfliktu, které by zahrnovalo setrvání prezidenta Bašára Asada u moci," dodala americká velvyslankyně při Organizaci spojených národů (OSN) Nikki Halleyová.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson zase řekl, že prioritou teď zůstává porážka Islámského státu (IS). Teprve pak se rozhodne o osudu syrského režimu prezidenta Asada. 

To jde vykládat mnohoznačně.

Například tak, že po likvidaci Islámského státu Američané ve spolupráci se svými spojenci přitvrdí vůči Asadovi a všem, kteří ho podporují.

Syrské armádě pomáhají kromě ruského letectva, ruských poradců a ruských příslušníků speciálních jednotek taky íránští dobrovolníci, bojovníci libanonského šíitského hnutí Hizballáh a šíité z Afghánistánu nebo Iráku.

Etnická a náboženská mapa Sýrie.
Etnická a náboženská mapa Sýrie. | Foto: Reuters

Snaha vytlačit sunnity

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na začátku letošního roku přiznal, že kdyby se Rusko v září 2015 do konfliktu v Sýrii nevložilo (vyjednalo odevzdání chemických zbraní syrského režimu mezinárodním inspektorům a vyslalo do Sýrie své vojáky - pozn. red.), tamní vláda prezidenta Asada by se za několik týdnů zhroutila.

Zatímco dosavadní syrský režim se opírá hlavně o náboženskou komunitu alávitů, která má blízko k šíitskému islámu, v opozici a povstaleckých hnutích převažují sunnitští muslimové.

Syrská opozice tvrdí, že Damašek ve spolupráci s Moskvou a Teheránem provádí v zemi i nenápadné demografické změny. Ty mají podle ní vytlačit sunnity ze všech strategicky důležitých oblastí země.

Záběry z mobilu, které odvysílala syrská televize a převzala agentura Reuters, mají zachycovat cílený útok Američanů na syrskou základnu Šajrát. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy