"Nechápal jsem, o co jde. Bylo to vážně šílené." Novinář přežil útok kazetovou pumou

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
8. 9. 2022 7:15
Ukrajinský fotoreportér Andrij Dubčak a jeho syn přežili útok kazetovou municí. Zbraň jim také poškodila auto. "Výbuchy byly slyšet nejdřív daleko ode mě, postupně se ale přibližovaly. Po pár vteřinách začalo peklo," popsal v reportáži ukrajinský novinář. Dvojice pořídila z útoku zakázané bomby videozáznam.
RFE - Jaké to je být uprostřed ruského útoku kazetovou pumou? | Video: Rádio Svobodná Evropa

Andrij Dubčak a jeho syn Danylo koncem července natáčeli ruskou dělostřeleckou palbu na předměstí Bachmutu, když na ně dopadla kazetová puma. "Upřímně jsem nechápal, o co jde, protože to nebyl typický zvuk, jako u dělostřelby nebo u granátu. Za chvíli jsem pochopil, že je to kazetová munice. Výbuchy byly slyšet nejdřív daleko ode mě, postupně se ale přibližovaly. Po pár vteřinách začalo peklo," popsal v reportáži ukrajinský novinář.

Fotoreportér kolem sebe slyšel výbuchy a cítil tlakové vlny. "Jen ležíte a přemýšlíte. Nemyslel jsem na svou bezpečnost, ale na to, co dělá můj syn, kde je a co s ním je. Bylo to opravdu šílené. Po vlně výbuchů jsem se snažil vstát a jít k synovi, ale ta kazetová munice má asi také časovače. Jakmile jsem vstal, došlo k novému výbuchu," doplnil Andrij Dubčak. Fotoreportér i jeho syn při se při útoku naštěstí nezranili.

Většina zemí souhlasila se zákazem tohoto druhu zbraní. Některé země jako třeba Rusko, Čína a USA ale v roce 2008 Úmluvu o zákazu kazetové munice nepodepsaly. Mezinárodní organizace Human Rights Watch nyní zjistila, že Rusko kazetové pumy nasazuje ve velké míře a Ukrajina je od začátku ruské invaze použila nejméně třikrát.

Kazetová puma je druh kazetové munice. Skládá se z kontejneru (kazety), který obsahuje určité množství submunice, např. malých bomb. Ty se postupně uvolňují. Mnoho pum ale při nárazu nevybuchne a mohou explodovat o desítky let později. "Dá se velmi snadno použít a pro ruskou armádu je bezpečná. Zároveň je velmi účinná," vysvětlil novinář. Kazetové pumy jsou známé tím, že zabíjí a mrzačí civilisty, a to zejména děti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy