Nejdelší italská řeka Pád vysychá. Ohrožuje to pěstování tradiční rýže i rajčat

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 7. 2022 19:08
Farmář Roberto Guerrini je už čtvrtou generací, která v povodí Pádu, nejdelší italské řeky, pěstuje rýži arborio vhodnou do rizota. Pohled na letošní rýžová pole ho však netěší - úrodná oblast země se potýká s nejhorším suchem za posledních 70 let.

Už zimní měsíce byly poměrně suché a předpovědi hlásily, že podobné bude i léto. Guerrini proto vysázel méně rýže, než byl zvyklý. Další zemědělci na některých polích nevysadili vůbec nic, jiní s příchodem horka snížili intenzitu zavlažování.

Sucho, které sever Itálie postihlo, nakonec způsobilo, že na některých místech zcela vyschla i nejdelší řeka Pád. U města Ferrara nedaleko ústí do moře klesl průtok vody z tradičních 1805 metrů krychlových za vteřinu na 145 kubíků, uvádí britský deník The Guardian.

Nižší hladina řeky odhalila dokonce vrak lodi potopené při druhé světové válce.

Vysychající italská řeka Pád odhalila vrak lodi z druhé světové války.
Vysychající italská řeka Pád odhalila vrak lodi z druhé světové války. | Foto: Reuters

"Hospodaření s vodou se podílí z 80 procent na pěstování rýže. Pokud to nemůžete dělat pořádně, přijdete o úrodu," vysvětluje farmář Guerrini. Itálie je přitom největším producentem rýže v Evropské unii - pěstuje se zde 52 procent této plodiny, uvádí americký deník New York Times

Rýže ale není jedinou plodinou závislou na dostatečném přísunu vody. Na sucho si stěžují také pěstitelé rajčat, oliv, meruněk, broskví nebo hrušek. "Už teď vidíme, že některé olivovníky nemají žádné plody, což se stává pouze v době, kdy je vlhkost půdy kriticky nízká," vysvětluje pro The Guardian ekonom Kyle Holland. Sucho podle zemědělské unie Coldiretti zhoršilo zemědělskou produkci asi na polovině farem v údolí řeky. 

Vysoké teploty navíc způsobují, že plodiny dozrávají dřív. Rýže je kvůli tomu scvrklejší a brzy úrodu napadá plíseň, míní Guerrini. Dříve také dozrávají rajčata.

Dodavatelé proto musí hledat plodiny jinde, vysvětluje Jason Bull z firmy rozvážející rýži a rajčata z Itálie. "Nemyslím si, že z Itálie získáme dostatečné množství, a to, co dostaneme, bude velmi drahé," odhaduje. Místní zemědělci tak mohou přijít až o tři miliardy eur (73 miliard korun). 

Výsledkem budou i vyšší ceny italského zboží v obchodech - u rýže arborio, rajčat a produktů z nich může být nárůst až 50procentní, u olivových olejů 30procentní. Cena oleje však stoupá i kvůli ruské invazi na Ukrajinu, která je jinak velkým producentem slunečnicového oleje. 

Omezení se dotkne i domácností

Počátkem července vyhlásila Itálie na části svého území stav nouze kvůli suchu. V pěti regionech proto platí různá omezení - voda je na příděly, v noci neteče z kohoutků vůbec, přes den se nesmějí pouštět zahradní hadice a pro kadeřníky platí zákaz dvojitého šamponování vlasů, aby se ušetřilo při oplachování hlavy. Vodu v těchto oblastech nenajdete ani ve fontánách nebo bazénech.

Italská řeka Pád vysychá.
Italská řeka Pád vysychá. | Foto: Reuters

Důvodů je víc. Na jaře bylo kvůli klimatickým změnám méně srážek, obecně rostou teploty a také v Alpách ubývá sněhu, který každoročně plnil řeky vodou, když roztál. "Letos jsme se dostali do situace, kdy se tři elementy spojily ve stejnou dobu, což vede k extrémnímu suchu," říká italský klimatolog Massimiliano Pasqui. 

Místní zemědělci navíc nejsou na období sucha tak zvyklí - za posledních dvacet let se s ním potýkali "pouze" šestkrát. Proto jim chybí systém zavlažování, který mají například jejich kolegové z jihu země. 

"Roky říkám, že musíme zrychlit naši adaptaci na klimatickou změnu, kterou už nemůžeme ignorovat," domnívá se Meuccio Berselli z úřadu pro povodí Pádu.

 

Právě se děje

Další zprávy