Nejbohatší slovinský zeť Donald Trump. Rodnou zem budoucí první dámy zachvátila Melaniamánie

Michal Lamprecht
10. 11. 2016 15:40
Ve Slovinsku se slaví. Ani ne tak kvůli samotnému Donaldu Trumpovi, jako spíš kvůli jeho ženě, pocházející ze slovinského městečka Sevnica. Průběh volební noci tu pečlivě sledovali a neváhali ani vyvěšovat americké vlajky. Konečné vítězství vyvolalo bouři veselí a hromadný přípitek nové první dámě USA.
Donald a Melania Trumpovi.
Donald a Melania Trumpovi. | Foto: Reuters

Lublaň – Asi není v Evropě místo, kde by obyvatelé očekávali výsledky voleb amerického prezidenta napjatěji než v pětitisícovém městečku Sevnica ležícím na jihovýchodě Slovinska.

Z obce na břehu řeky Sávy ležící pod středověkým hradem totiž pochází nová první dáma USA Melania Trumpová. Dříve Melanija Knavsová.

Fandit "naší Melaniji" přicházelo po celou volební noc do otevřených barů množství místních a v okamžiku, kdy se stalo vítězství Donalda Trumpa zřejmým, se na řadě míst, včetně radnice, objevily americké vlajky.

"Jestli bude vítězství Donalda Trumpa pro Sevnici prospěšné? To nepochybně," vyjádřil se starosta obce Srečko Ocvirk.

"Letos jsme tady jen kvůli jeho kandidatuře hostili víc než třicet světových médií včetně CNN nebo BBC. Předpokládám, že se vbrzku můžeme těšit na příliv amerických turistů. Vždyť víte, jací jsou to patrioti," vysvětluje.

"Staneme se známější po celém světě"

Podobně pozitivně přijímají vítězství i ostatní Sevničani. "Melanija je krásná osoba, fandím jí od začátku," říká bývalá spolužačka Trumpové, Mirjana Jelančičová. "Díky ní se určitě staneme známější po celém světě. To je pro nás velká příležitost i výzva."

Donald a Melania Trumpovi.
Donald a Melania Trumpovi. | Foto: Reuters

Stejně nahlížejí na výsledek amerických voleb i jinde ve Slovinsku. V popředí není "nejbohatší slovinský zeť", jak Donalda Trumpa titulovala slovinská média, ani jeho geopolitické názory. S nimi ostatně velká část Slovinců souzní díky své převážně selské povaze, podobně jako bílí obyvatelé amerického středozápadu.

Největší pozornost přirozeně sklízí Melania, jejímž prostřednictvím se Slovinsko podle přesvědčení některých jeho obyvatel konečně stalo světovou velmocí.

"Podívejte, jak letos postupně získáváme moc," komentuje napůl s humorem, napůl vážně trafikant Jože Kovač. "V září jsme s Aleksandrem Čeferinem získali post předsedy UEFA a v listopadu už jsme v Bílém domě. Počkejte, co předvedeme příští rok," předpovídá.

Slovinsko zachvátila doslova Melaniamánie

Nová první dáma Spojených států, její původ, rodina, příbuzní a možní sourozenci byla hlavní témata slovinských médií nejen po celou dobu předvolební kampaně, ale především ve středu po vyhlášení výsledků.

Slovinsko zachvátila doslova Melaniamánie a sdělovací prostředky se předháněly, kdo najde dalšího neznámého příbuzného nebo uvede novou hospodářskou či společenskou oblast, na kterou bude mít nová funkce Melanie Trumpové pozitivní vliv.

K těm střízlivějším odhadům patří třeba zvýšení počtu amerických turistů ve Slovinsku. To se prý projevilo už letos, a to jen díky předvolební kampani. Chvílemi se tak zdá, že Slovinci nalezli svou novou národní bohyni a všelék na neduhy současného světa.  

Odolat euforii nedokázala ani oficiální politická scéna. Například premiér Miro Cerar prohlásil, že ho těší skutečnost, že Slovinci "jakýmsi způsobem" získali první dámu Spojených států. Zároveň podle svých slov věří, že s ohledem na její původ bude s aktuálním děním ve Slovinsku seznámen i její muž, Donald Trump.

Slovinsko tedy bezesporu slaví americké volební vítězství. Nikoliv prezidentské, ale vítězství své první dámy. Jestli se s ohledem na do ní vkládané naděje Melania Trumpová opravdu stane osobní ambasadorkou Slovinska v Bílém domě, ukáže čas. Ale možnost, že se první oficiální setkání Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina odehraje právě ve Slovinsku, určitě existuje.

 

Právě se děje

Další zprávy