Nedotknutelný. Novým indickým prezidentem bude muž z nejnižší, "nečisté" kasty

František Typovský Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 20. 7. 2017 14:37
Novou hlavou Indie byl zvolen Rám Náth Kóvind, který byl hlavním favoritem voleb. V hlasování obou komor parlamentu a regionálních zákonodárných sborů získal bezmála 66 procent hlasů. Kóvind pochází z kasty nedotknutelných (dalitů). Bývalý guvernér státu Bihár na severovýchodě země kandidoval za vládnoucí stranu BJP premiéra Naréndry Módího. Opozice Kóvindovi i Módímu vytýká, že v multikulturní zemi až příliš prosazují hinduistické zájmy.
Hlavní favorit indických prezidentských voleb - Rám Náth Kóvind
Hlavní favorit indických prezidentských voleb - Rám Náth Kóvind | Foto: Reuters

Nové Dillí - Novým indickým prezidentem byl zvolen Rám Náth Kóvind, kandidát vládnoucí Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího.

V hlasování obou komor parlamentu a regionálních zákonodárných sborů získal téměř 66 procent hlasů, uvedla agentura DPA s odkazem člena volební komise.

Kóvind pochází z nejnižší indické kasty, kterým se přezdívá "nedotknutelní", připomněl server The Guardian. Nedotknutelní jsou považováni za nejchudší indickou společenskou skupinu, za "nečisté". Léta proto museli čelit útlaku ostatních.

V Indii, druhé nejlidnatější zemi světa, je místní tradiční společenský systém pevně zakořeněný. Dosazení člena nedotknutelných do funkce prezidenta jím může otřást. Přesto to ale není poprvé, kdy někdo takový zastává nejvyšší funkci. Mezi lety 1997 a 2002 ji vykonával "nedotknutelný" Kočeril Nárájanan. 

Hlavním favoritem byl bývalý guvernér

Právě Kóvind, bývalý guvernér státu Bihár na severovýchodě země, byl hlavním favoritem voleb.

Vládnoucí Indická lidová strana (BJP), za kterou kandidoval, totiž drží většinu v národním parlamentu i v regionálních zákonodárných sborech, které v Indii prezidenta volí. Strana  premiéra Módího tak disponovala dostatkem hlasů na to, aby Kóvinda do funkce dosadila.

Jednasedmdesátiletý Kóvind se již dříve vzdal funkce bihárského guvernéra, aby mohl usilovat o křeslo hlavy státu. "Od té doby, co jsem se vzdal funkce guvernéra, nemám žádnou politickou moc. Indický prezident musí být nadpolitický," řekl nedávno Kóvind týdeníku Newsweek.

Podporu Kóvindovi vyjádřil také premiér Módí. "Jsem si jistý, že Rám Náth Kóvind bude výjimečným prezidentem a bude pokračovat v boji za práva chudých a utiskovaných," napsal Módí na svém účtu na Twitteru.

Opozici se nelíbí přehnaný nacionalismus

Proti Kóvindovi stála 72letá Míra Kumárová, bývalá diplomatka, která stejně jako vítěz voleb pochází z nejnižší indické kasty, o jejíž přízeň oba hlavní prezidentští kandidáti usilovali.

Podle Kumárové kastovní systém urazil spoustu Indů, které doslova zmrzačil. 

Neúspěšná prezidentská kandidátka také kritizuje vládnoucí garnituru za přehnaný hinduistický nacionalismus. Sama kandidovala za opoziční stranu Indický národní kongres (INC).

"Předešlé generace nás naučily, že máme žít v harmonii a nešířit nepřátelství. Měli bychom respektovat všechna náboženství. Indie je multikulturní země a měla by být udržovaná neporušeně jako vlákno," řekla Kumárová na tiskové konferenci ohledně své kandidatury, uvedl web The Indian Express. 

Kóvind byl v minulosti členem Národního svazu dobrovolníků (RSS - Ráštríj Svajamsévak Sangh). Jde o extremistické hinduistické násilnické bojůvky napojené na BJP, jež byly v minulosti třikrát zakázané, připomněla ČTK. Patřil k nim i nynější premiér Naréndra Módí.

Prezident se v největší demokracii světa volí nepřímo hlasy poslanců obou komor národního parlamentu i komor jednotlivých svazových států. O tom, kdo se v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel stane indickým prezidentem, rozhoduje necelých pět tisíc lidí. 

Volby probíhaly nepřímo, pomocí speciálně navržených inkoustových per s jedinečným sériovým číslem.

Indický prezident má v tamním právním řádu spíše reprezentativní úlohu. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy