Nedotknutelný. Novým indickým prezidentem bude muž z nejnižší, "nečisté" kasty

František Typovský Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 20. 7. 2017 14:37
Novou hlavou Indie byl zvolen Rám Náth Kóvind, který byl hlavním favoritem voleb. V hlasování obou komor parlamentu a regionálních zákonodárných sborů získal bezmála 66 procent hlasů. Kóvind pochází z kasty nedotknutelných (dalitů). Bývalý guvernér státu Bihár na severovýchodě země kandidoval za vládnoucí stranu BJP premiéra Naréndry Módího. Opozice Kóvindovi i Módímu vytýká, že v multikulturní zemi až příliš prosazují hinduistické zájmy.
Hlavní favorit indických prezidentských voleb - Rám Náth Kóvind
Hlavní favorit indických prezidentských voleb - Rám Náth Kóvind | Foto: Reuters

Nové Dillí - Novým indickým prezidentem byl zvolen Rám Náth Kóvind, kandidát vládnoucí Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího.

V hlasování obou komor parlamentu a regionálních zákonodárných sborů získal téměř 66 procent hlasů, uvedla agentura DPA s odkazem člena volební komise.

Kóvind pochází z nejnižší indické kasty, kterým se přezdívá "nedotknutelní", připomněl server The Guardian. Nedotknutelní jsou považováni za nejchudší indickou společenskou skupinu, za "nečisté". Léta proto museli čelit útlaku ostatních.

V Indii, druhé nejlidnatější zemi světa, je místní tradiční společenský systém pevně zakořeněný. Dosazení člena nedotknutelných do funkce prezidenta jím může otřást. Přesto to ale není poprvé, kdy někdo takový zastává nejvyšší funkci. Mezi lety 1997 a 2002 ji vykonával "nedotknutelný" Kočeril Nárájanan. 

Hlavním favoritem byl bývalý guvernér

Právě Kóvind, bývalý guvernér státu Bihár na severovýchodě země, byl hlavním favoritem voleb.

Vládnoucí Indická lidová strana (BJP), za kterou kandidoval, totiž drží většinu v národním parlamentu i v regionálních zákonodárných sborech, které v Indii prezidenta volí. Strana  premiéra Módího tak disponovala dostatkem hlasů na to, aby Kóvinda do funkce dosadila.

Jednasedmdesátiletý Kóvind se již dříve vzdal funkce bihárského guvernéra, aby mohl usilovat o křeslo hlavy státu. "Od té doby, co jsem se vzdal funkce guvernéra, nemám žádnou politickou moc. Indický prezident musí být nadpolitický," řekl nedávno Kóvind týdeníku Newsweek.

Podporu Kóvindovi vyjádřil také premiér Módí. "Jsem si jistý, že Rám Náth Kóvind bude výjimečným prezidentem a bude pokračovat v boji za práva chudých a utiskovaných," napsal Módí na svém účtu na Twitteru.

Opozici se nelíbí přehnaný nacionalismus

Proti Kóvindovi stála 72letá Míra Kumárová, bývalá diplomatka, která stejně jako vítěz voleb pochází z nejnižší indické kasty, o jejíž přízeň oba hlavní prezidentští kandidáti usilovali.

Podle Kumárové kastovní systém urazil spoustu Indů, které doslova zmrzačil. 

Neúspěšná prezidentská kandidátka také kritizuje vládnoucí garnituru za přehnaný hinduistický nacionalismus. Sama kandidovala za opoziční stranu Indický národní kongres (INC).

"Předešlé generace nás naučily, že máme žít v harmonii a nešířit nepřátelství. Měli bychom respektovat všechna náboženství. Indie je multikulturní země a měla by být udržovaná neporušeně jako vlákno," řekla Kumárová na tiskové konferenci ohledně své kandidatury, uvedl web The Indian Express. 

Kóvind byl v minulosti členem Národního svazu dobrovolníků (RSS - Ráštríj Svajamsévak Sangh). Jde o extremistické hinduistické násilnické bojůvky napojené na BJP, jež byly v minulosti třikrát zakázané, připomněla ČTK. Patřil k nim i nynější premiér Naréndra Módí.

Prezident se v největší demokracii světa volí nepřímo hlasy poslanců obou komor národního parlamentu i komor jednotlivých svazových států. O tom, kdo se v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel stane indickým prezidentem, rozhoduje necelých pět tisíc lidí. 

Volby probíhaly nepřímo, pomocí speciálně navržených inkoustových per s jedinečným sériovým číslem.

Indický prezident má v tamním právním řádu spíše reprezentativní úlohu. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 15 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy