Nedopusťte, aby vás poklesky církve vzdálily Bohu, řekl papež František věřícím

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2019 23:17
Nedopusťte, aby vás poklesky církve vzdálily Bohu, řekl na Štědrý den při tradiční vánoční mši tisícům věřících v chrámu svatého Petra v Římě papež František. Další stovky lidí sledovaly bohoslužbu na velkoplošných obrazovkách. "Vánoce nám připomínají, že Bůh nás stále miluje všechny, i ty nejhorší z nás," řekla hlava katolické církve.
Papež František líbá sochu Ježíška při tradiční vánoční mši v bazilice svatého Petra ve Vatikánu.
Papež František líbá sochu Ježíška při tradiční vánoční mši v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Boží láska není podmínečná, pokračoval František. "Jak často si myslíme, že Bůh je dobrý, když jsme dobří, a že nás trestá, když jsme špatní. Tak to není," řekl třiaosmdesátiletý papež, který v úterý odsloužil svou sedmou vánoční mši.

"Nemůžeme čekat, až budou naši sousedé dobří, než jim prokážeme dobro, aby byla církev dokonalá, než ji budeme milovat, že nás ostatní budou respektovat, než jim posloužíme. Začněme sami u sebe," vyzval František. Současný papež často zdůrazňuje nutnost osobní konverze, věří, že skutečnou reformu nelze provést shora, ale jen zevnitř.

K situaci ve světě se papež tentokrát nevyjádřil. Ve středu kolem poledne pronese František z balkonu baziliky svatého Petra své tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). Toto požehnání papežové pronášejí vždy na Boží hod vánoční a velikonoční.

Video: Papež František nečekaně požehnal českému miminku, nechal si ho přinést do papamobilu

Dvouměsíční Editě Anežce Bábíkové z Bánova na Uherskobrodsku se dostalo požehnání přímo od papeže Františka. | Video: twitter/Josef Kvasnička
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy