"Nedobytné" údolí padlo do rukou tálibů. Pandžšíru chybělo pozemní spojení se světem

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 9. 2021 14:02
Tálibán útočí na poslední oblast Afghánistánu, kde ještě nevlaje jeho bílá vlajka, a ačkoliv je těžké informace z místa ověřovat, zdá se, že Pandžšírské údolí se pomalu dostává islamistům do rukou.
Dobyli jsme Pandžšír. Důkazem je naše vlajka v metropoli provincie, tvrdí Tálibán. | Video: Reuters, Asociated Press, Twitter/ NRF

V pondělí ráno Tálibán oznámil, že dobyl údolí, které dosud ovládal velitel Ahmad Masúd s přibližně pěti tisíci svými vojáky. Na sociálních sítích se objevily videozáznamy tálibů, slavících před sídlem guvernéra provincie Pandšžír. Podle všeho jsou pravé a nejde o žádnou montáž.

Kritickou situaci nepřímo potvrdili i sami pandžšírští bojovníci, kteří si říkají Národní fronta odporu (NRF). Zveřejnili informace o smrti několika svých vysoce postavených velitelů, včetně bratrance generála Masúda.

Dvaatřicetiletý Ahmad Masúd je synem legendárního bojovníka Ahmada Šáha Masúda, přezdívaného Lev z Pandžšíru. Jeho muži v osmdesátých letech v údolí odolávali ofenzivám sovětské armády a později úspěšně bránili tuto část Afghánistánu také proti Tálibánu.

Tehdy ale byla ve srovnání s dneškem jiná situace. Obránci měli pozemní spojení koridorem buď do Pákistánu (v osmdesátých letech proti Sovětům), nebo Tádžikistánu (v devadesátých letech proti Tálibánu). Nyní jsou Pandžšířané zcela obklíčení Tálibánem a nemají kudy dostávat do údolí ani zbraně, ani zásoby.

"Pandžšír kompletně přešel pod kontrolu Islámského emirátu Afghánistán. Ujišťujeme obyvatele, že je nebude nikdo diskriminovat. Jsou to naši bratři a společně budeme budovat mírový, prosperující Afghánistán," uvedl mluvčí Tálibánu Zabíhuláh Mudžáhid.

Svízelná situace

V neděli v době zpráv o těžkých bojích uvedl Ahmad Masúd, že je připraven k dialogu s Tálibánem, zprostředkovaném muslimskými duchovními. V dřívějších prohlášeních byl ale neústupný a říkal, že proti teroristům bude bojovat všemi prostředky. Změna rétoriky nepřímo potvrzuje, že obránci Pandžšíru jsou vojensky ve svízelné situaci a bitva se pro ně nevyvíjí dobře.

Bojovníci Tálibánu před sídlem guvernéra provincie Pandžšír.
Bojovníci Tálibánu před sídlem guvernéra provincie Pandžšír. | Foto: Reuters

Musúd v pondělí na Twitteru napsal, že síly odporu stále v Pandžšíru jsou a že budou pokračovat v boji. Později v téměř 19minutové nahrávce sdílené na sociálních sítích vyzval obyvatele Afghánistánu ke vzpouře proti Tálibánu a dodal, že je v bezpečí. Kde se Masúd nachází, v tuto chvíli není známo.

V Kábulu mezitím vzniká nová vláda, kterou jako premiér povede politický vůdce Tálibánu Abdul Ghání Baradár. Ten v posledních letech šéfoval zastoupení Tálibánu v Kataru a z této pozice loni podepsal mírovou dohodu se Spojenými státy.

Provincie Pandžšír na mapě Afghánistánu.
Provincie Pandžšír na mapě Afghánistánu. | Foto: TUBS/Wikimedia Commons

Text, který předpokládal odchod amerických vojáků z Afghánistánu výměnou za slib, že Tálibán nebude podporovat mezinárodní terorismus, podepsal za USA z pověření tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad.

Tálibán slibuje, že ve vládě budou zástupci všech etnických skupin a kabinet zohlední potřeby všech Afghánců. Ženy ve vládě nebudou, ale v dokumentu zveřejněném jedním z předních tálibánských muslimských duchovních se uvádí, že jim bude povoleno pracovat a studovat na univerzitách.

Mluvčí Tálibánu Zabíhuláh Mudžáhid zároveň v pondělí vyzval všechny vojáky, kteří dezertovali z armády během srpnového vítězného tažení Tálibánu, aby se vrátili a "integrovali do nových ozbrojených sil".

Video: Tálibán na vojenské přehlídce předváděl i sebevražedné vesty

Jako z béčkového hollywoodského filmu. Tálibán předváděl bojové umění a sebevražedné vesty | Video: Al Hijrat
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy