"Nedobytné" údolí padlo do rukou tálibů. Pandžšíru chybělo pozemní spojení se světem

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 9. 2021 14:02
Tálibán útočí na poslední oblast Afghánistánu, kde ještě nevlaje jeho bílá vlajka, a ačkoliv je těžké informace z místa ověřovat, zdá se, že Pandžšírské údolí se pomalu dostává islamistům do rukou.
Dobyli jsme Pandžšír. Důkazem je naše vlajka v metropoli provincie, tvrdí Tálibán. | Video: Reuters, Asociated Press, Twitter/ NRF

V pondělí ráno Tálibán oznámil, že dobyl údolí, které dosud ovládal velitel Ahmad Masúd s přibližně pěti tisíci svými vojáky. Na sociálních sítích se objevily videozáznamy tálibů, slavících před sídlem guvernéra provincie Pandšžír. Podle všeho jsou pravé a nejde o žádnou montáž.

Kritickou situaci nepřímo potvrdili i sami pandžšírští bojovníci, kteří si říkají Národní fronta odporu (NRF). Zveřejnili informace o smrti několika svých vysoce postavených velitelů, včetně bratrance generála Masúda.

Dvaatřicetiletý Ahmad Masúd je synem legendárního bojovníka Ahmada Šáha Masúda, přezdívaného Lev z Pandžšíru. Jeho muži v osmdesátých letech v údolí odolávali ofenzivám sovětské armády a později úspěšně bránili tuto část Afghánistánu také proti Tálibánu.

Tehdy ale byla ve srovnání s dneškem jiná situace. Obránci měli pozemní spojení koridorem buď do Pákistánu (v osmdesátých letech proti Sovětům), nebo Tádžikistánu (v devadesátých letech proti Tálibánu). Nyní jsou Pandžšířané zcela obklíčení Tálibánem a nemají kudy dostávat do údolí ani zbraně, ani zásoby.

"Pandžšír kompletně přešel pod kontrolu Islámského emirátu Afghánistán. Ujišťujeme obyvatele, že je nebude nikdo diskriminovat. Jsou to naši bratři a společně budeme budovat mírový, prosperující Afghánistán," uvedl mluvčí Tálibánu Zabíhuláh Mudžáhid.

Svízelná situace

V neděli v době zpráv o těžkých bojích uvedl Ahmad Masúd, že je připraven k dialogu s Tálibánem, zprostředkovaném muslimskými duchovními. V dřívějších prohlášeních byl ale neústupný a říkal, že proti teroristům bude bojovat všemi prostředky. Změna rétoriky nepřímo potvrzuje, že obránci Pandžšíru jsou vojensky ve svízelné situaci a bitva se pro ně nevyvíjí dobře.

Bojovníci Tálibánu před sídlem guvernéra provincie Pandžšír.
Bojovníci Tálibánu před sídlem guvernéra provincie Pandžšír. | Foto: Reuters

Musúd v pondělí na Twitteru napsal, že síly odporu stále v Pandžšíru jsou a že budou pokračovat v boji. Později v téměř 19minutové nahrávce sdílené na sociálních sítích vyzval obyvatele Afghánistánu ke vzpouře proti Tálibánu a dodal, že je v bezpečí. Kde se Masúd nachází, v tuto chvíli není známo.

V Kábulu mezitím vzniká nová vláda, kterou jako premiér povede politický vůdce Tálibánu Abdul Ghání Baradár. Ten v posledních letech šéfoval zastoupení Tálibánu v Kataru a z této pozice loni podepsal mírovou dohodu se Spojenými státy.

Provincie Pandžšír na mapě Afghánistánu.
Provincie Pandžšír na mapě Afghánistánu. | Foto: TUBS/Wikimedia Commons

Text, který předpokládal odchod amerických vojáků z Afghánistánu výměnou za slib, že Tálibán nebude podporovat mezinárodní terorismus, podepsal za USA z pověření tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad.

Tálibán slibuje, že ve vládě budou zástupci všech etnických skupin a kabinet zohlední potřeby všech Afghánců. Ženy ve vládě nebudou, ale v dokumentu zveřejněném jedním z předních tálibánských muslimských duchovních se uvádí, že jim bude povoleno pracovat a studovat na univerzitách.

Mluvčí Tálibánu Zabíhuláh Mudžáhid zároveň v pondělí vyzval všechny vojáky, kteří dezertovali z armády během srpnového vítězného tažení Tálibánu, aby se vrátili a "integrovali do nových ozbrojených sil".

Video: Tálibán na vojenské přehlídce předváděl i sebevražedné vesty

Jako z béčkového hollywoodského filmu. Tálibán předváděl bojové umění a sebevražedné vesty | Video: Al Hijrat
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 55 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy