Obloha plná trosek i modlitby pasažérů. Svědci popsali děsivou poruchu boeingu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 2. 2021 11:55
V sobotu odpoledne spadl u domku na předměstí amerického Denveru velký kus Boeingu 777 společnosti United Airlines. Stroj s 241 lidmi na palubě měl namířeno do havajského Honolulu. Krátce po startu se porouchal jeden z motorů a začal hořet. "Jsme v tísni. Potřebujeme okamžitě točit nalevo," hlásil pilot řídící věži v Denveru.
V sobotu odpoledne přistál u domku na předměstí amerického Denveru velký kus Boeingu 777 společnosti United Airlines. Stroj mířil do Honolulu. | Video: Aktuálně.cz

Cestující Travis Loock řekl CNN, že asi 20 minut po startu zaslechl velkou ránu. "Byl to ten druh zvuku, který v letadle nechcete slyšet. Byl jsem hodně vyděšený, když jsem viděl, že motor na mé straně chybí," popsal později Loock. "Byli jsme rádi, že nejsme nad oceánem, kam jsme mířili," dodal Loock ve zjevné narážce na fakt, že tam by možnost letecké katastrofy stoupla.

Brenda Dohnová, která cestovala se svými dětmi, viděla kouř za oknem a věděla, že něco není v pořádku. "Dcera seděla u okna a já na ni: 'Nedívej se a jen se pomodlíme.' Drželi jsme se za ruce a řekli nějaké modlitby," vypověděla Dohnová CNN.

Sousedova trampolína to nebyla. Byl to motor z dopravního letadla

Zatímco ti ve vzduchu si přáli bezpečný návrat na letiště, lidem na zemi začaly padat trosky z nebe. Velký přední kruhový kryt motoru spadl těsně vedle domu v Broomfieldu. Jeho majitel, Kirby Klements, si nejdřív myslel, že přiletěla na jeho dvůr trampolína od souseda. "Ale jakmile jsem otevřel dveře, vidím, že je to přední kus motoru letadla," řekl Klements.

Jim Hunter právě trénoval fotbalisty na místním hřišti, když viděl, jak z oblohy padají trosky. Okamžitě hnal své svěřence do bezpečí. "Byly prostě všude. Obloha byla plná těch kousků, které padaly na hřiště," dodal Hunter.

Letadlo se nakonec bezpečně vrátilo na letiště. Americký Federální úřad pro letectví nařídil mimořádnou kontrolu letadel Boeing 777 s motory typu Pratt & Whitney 4000. Pozastavení provozu tohoto typu letadel doporučila i samotná společnost Boeing.

Ve Spojených státech je má v provozu pouze společnost United Airlines. Ta již ohlásila, že svých 24 letounů postavila mimo provoz. Totožný typ letadla používají také společnosti v Japonsku a Jižní Koreji.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy