Nedávejte Tamiflu dětem, vyzývají lékaři z Oxfordu

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
11. 8. 2009 12:05
I když děti dostanou prasečí chřipku, lék jim údajně víc ublíží než prospěje
Snímek viru prasečí chřipky, pořízený v laboratoři v Atlantě.
Snímek viru prasečí chřipky, pořízený v laboratoři v Atlantě. | Foto: Reuters

Londýn - Vlády mnoha zemí světa včetně České republiky hromadí zásoby léků Tamiflu a Relenza, které mají přispět k zastavení epidemie prasečí chřipky.

Britští lékaři ale Evropu varují: Nedávejte Tamiflu ani Relenzu dětem.

Podle dnes zveřejněného zprávy týmu z Oxfordské univerzity Tamiflu zkracuje dobu onemocnění chřipkou jen o den a způsobuje u dětí zvracení a nebezpečí dehydratace.

Lék prý může dětem více uškodit než prospět.

Některé děti v Británii trpěly po požití léku také nespavostí a nočními můrami. Relenza zase způsobovala bolesti hlavy a žaludeční problémy.

Studii lékaři vydali na internetové stránce British Medical Journal. Pokládají otázku, zda je současná vládní politika - hromadění antivirálních léků pro velkou část populace - správným a efektivním postupem.

Foto: Reuters

Podle vědců by se mělo omezit užívání antivirotik u dětí do dvanácti let.

S léky Tamiflu a Relenza počítá při vypuknutí epidemie prasečí chřipky také české ministerstvo zdravotnictví, podle ministryně Dany Juráskové se s oběma antivirotiky počítá zhruba pro čtvrtinu obyvatel Česka.

Britské ministerstvo zdravotnictví a firma Roche, která vyrábí Tamiflu, se závěry oxfordských odborníků příliš nesouhlasí.

Podle ministerstva nelze aplikovat na prasečí chřipku poznatky týkající se "obyčejné chřipky." Je třeba prý udělat vše pro ochranu nejmladší části populace, protože právě tu předchozí epidemie zasahovaly nejtvrději. Proto britská vláda nadále hájí plošnou distribuci antivirotik pro všechny.

"Vedlejší účinky léku jsou známé, ale zasahují jen část lidí, kteří jej užívají. Tamiflu spolehlivě prokázalo schopnost bránit šíření nákazy chřipky a zkracovat dobu i intenzitu nemoci," uvádí farmaceutická firma v prohlášení.

Velká Británie zaznamenala už 36 úmrtí na prasečí chřipku. Česká republika hlásí celkem už 182 nakažených, z toho dvacet případů se objevilo v posledních čtyřech dnech.

Zatím nikdo v Česku nemoci nepodlehl, v Irsku ale bojuje o život nakažený Slovák.

Experti předpokládají, že další, horší vlna epidemie prasečí chřipky postihne celou Evropu na podzim.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy