Nedávejte Tamiflu dětem, vyzývají lékaři z Oxfordu

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
11. 8. 2009 12:05
I když děti dostanou prasečí chřipku, lék jim údajně víc ublíží než prospěje
Snímek viru prasečí chřipky, pořízený v laboratoři v Atlantě.
Snímek viru prasečí chřipky, pořízený v laboratoři v Atlantě. | Foto: Reuters

Londýn - Vlády mnoha zemí světa včetně České republiky hromadí zásoby léků Tamiflu a Relenza, které mají přispět k zastavení epidemie prasečí chřipky.

Britští lékaři ale Evropu varují: Nedávejte Tamiflu ani Relenzu dětem.

Podle dnes zveřejněného zprávy týmu z Oxfordské univerzity Tamiflu zkracuje dobu onemocnění chřipkou jen o den a způsobuje u dětí zvracení a nebezpečí dehydratace.

Lék prý může dětem více uškodit než prospět.

Některé děti v Británii trpěly po požití léku také nespavostí a nočními můrami. Relenza zase způsobovala bolesti hlavy a žaludeční problémy.

Studii lékaři vydali na internetové stránce British Medical Journal. Pokládají otázku, zda je současná vládní politika - hromadění antivirálních léků pro velkou část populace - správným a efektivním postupem.

Foto: Reuters

Podle vědců by se mělo omezit užívání antivirotik u dětí do dvanácti let.

S léky Tamiflu a Relenza počítá při vypuknutí epidemie prasečí chřipky také české ministerstvo zdravotnictví, podle ministryně Dany Juráskové se s oběma antivirotiky počítá zhruba pro čtvrtinu obyvatel Česka.

Britské ministerstvo zdravotnictví a firma Roche, která vyrábí Tamiflu, se závěry oxfordských odborníků příliš nesouhlasí.

Podle ministerstva nelze aplikovat na prasečí chřipku poznatky týkající se "obyčejné chřipky." Je třeba prý udělat vše pro ochranu nejmladší části populace, protože právě tu předchozí epidemie zasahovaly nejtvrději. Proto britská vláda nadále hájí plošnou distribuci antivirotik pro všechny.

"Vedlejší účinky léku jsou známé, ale zasahují jen část lidí, kteří jej užívají. Tamiflu spolehlivě prokázalo schopnost bránit šíření nákazy chřipky a zkracovat dobu i intenzitu nemoci," uvádí farmaceutická firma v prohlášení.

Velká Británie zaznamenala už 36 úmrtí na prasečí chřipku. Česká republika hlásí celkem už 182 nakažených, z toho dvacet případů se objevilo v posledních čtyřech dnech.

Zatím nikdo v Česku nemoci nepodlehl, v Irsku ale bojuje o život nakažený Slovák.

Experti předpokládají, že další, horší vlna epidemie prasečí chřipky postihne celou Evropu na podzim.


 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy