Nesmíme EU dělit na východ a západ, síla je v jednotě, apeloval v Praze Macron

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2018 22:45
Při své návštěvě Prahy vyzdvihl Macron společný zájem Česka a Francie na vybudování společné evropské obrany.
Emmanuel Macron s Andrejem Babišem.
Emmanuel Macron s Andrejem Babišem. | Foto: Reuters

Praha - Evropská unie se nesmí dělit na východ a západ, úspěšná bude jen tehdy, když bude jednotná. Při návštěvě Prahy u příležitosti stého výročí založení Československa to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Před jednáním s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) také vyzdvihl společný zájem Česka a Francie na vybudování společné evropské obrany. EU podle něj při zajištění bezpečnosti svých občanů nesmí spoléhat na žádnou jinou velmoc.

Macron, který je na první oficiální návštěvě Česka, a Babiš také ocenili dlouhodobou spolupráci mezi oběma státy. Mluvili o jejím prohloubení zejména v digitalizaci nebo vědě a výzkumu. Významná je podle nich i kulturní spolupráce, na kterou chce Babiš poukázat v sobotu, kdy Macronovi chce ukázat významné pražské sbírky francouzského umění.

"Přeji si, aby ČR a Francie spolupracovaly v Evropě, aby ukázaly, že tady neexistuje rozdělení mezi východem a západem, je jen jedna jediná Evropa. Právě pokud budeme jednotní, tak se nám podaří přinášet konkrétní řešení v oblasti investic, podaří se nám zvýšit konkurenceschopnost Evropy v oblasti obrany, ekologie," řekl Macron.

Evropská spolupráce v obraně, k níž se Česko dlouhodobě hlásí, bude jedním z témat jednání Babiše s Macronem, "Věřím v Evropu, která nás bude více chránit, která bude svrchovanější. Je třeba, aby Evropa chránila své obyvatele, aby nespoléhala na tu či onu velmoc," řekl francouzský prezident.

V pátek večer se Macron sešel také s českým prezidentem Milošem Zemanem. Jednali mimo jiné o aktuálním vývoji v EU a situaci na Blízkém východě, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Macron přijel na svoji první oficiální návštěvu Česka ze Slovenska, a to u příležitosti oslav stého výročí založení Československa. Později večer se francouzská hlava státu setkala s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Český a francouzský prezident na své schůzce mluvili také o spolupráci obou zemí v ekonomické oblasti včetně energetiky, uvedl Ovčáček na twitteru. Francouzská EDF patří podle dřívějších informací mezi šest firem, které se zajímají o výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Zeman podle svého mluvčího rovněž podpořil české firmy usilující o státní zakázky ve Francii a požádal o podporu projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož je příznivcem.

Pozor na populisty a demagogy

Při své odpolední návštěvě Bratislavy Macron také varoval, abychom nedávali prostor demagogům, populistům a nacionalistům, nepřátelům Evropy, kteří chtějí rozložit Evropskou unii a evropský projekt zabít.

Věnoval přitom pozornost mimo jiné Maďarsku a Polsku, jejichž vlády jsou ve sporu s Bruselem kvůli pochybám o stavu právního státu a respektování demokratických hodnot.

"Porovnávají Brusel s Moskvou, což je šílené. Lžou svým lidem. Co vlastně chtějí? Chtějí zastavit Brusel a strukturální fondy? Prosím, ale jak na tom pak bude (maďarská vládnoucí strana) Fidesz?" položil řečnickou otázku Macron. Tito politici podle něj klamou lidi "stejně jako ti, co prosadili brexit".

Nejlepší reakcí je podle francouzského prezidenta říkat pravdu. "Chtějí zastavit Brusel? Tak vysvětlete, že to znamená zastavit stavbu silnic, zastavit fondy (…) Tito vůdci tvrdí, že to dobré je jejich dílo a že to zlé je Brusel. Ale to jsou lži. Musíme to vysvětlit," apeloval. "Dokáží se Polsko či Maďarsko samy ochránit? Vytvoří si nějaký vlastní trh? Je lepší partner Moskva?"

"Brusel je naše svobodná volba. Sami jsme se rozhodli, že budeme členy. Brusel jsme my," zdůraznil. Věří, že i Maďaři a Poláci chtějí být svobodní, chtějí se nacházet v bezpečí a rozhodovat o své budoucnosti jako ostatní Evropané.

EU je podle Macrona "jedinečný zázrak", a to nejen proto, že poprvé v dějinách Evropa tak dlouho žije v míru a prosperitě. Ale ani klimatické změny, migraci či digitalizaci ekonomik nelze vyřešit či vytvořit jen na národní úrovni. "Musíme Evropu změnit, zlepšit ji, mít svrchovanější Evropu pro lidi," zdůraznil.

Macron vyzdvihl také důležitost svobodného tisku. Novináři musejí pracovat svobodně bez ohledu na to, kdo vlastní jejich redakci, uvedl. "Je samozřejmé, že musíme dávat pozor na svobodu tisku a novinářů. Musíme dávat pozor, komu skládají novináři účty. Novináři musejí pracovat svobodně bez ohledu na to, komu jejich redakce patří," poznamenal Macron.

Na svou první návštěvu Česka a Slovenska přijel u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. Zatím posledním francouzským prezidentem, který přijel do Prahy, byl v roce 2016 Macronův předchůdce François Hollande.

 

Právě se děje

Další zprávy