Nedávejte do ruky pasy Izraelcům, varuje Londýn turisty

Roman Gazdík
24. 3. 2010 15:40
Při cestách do Izraele hrozí krádež identity, říká britské ministerstvo zahraničí
Kopie pasu jednoho z britských občanů doplněná fotkou člena vražedného týmu.
Kopie pasu jednoho z britských občanů doplněná fotkou člena vražedného týmu. | Foto: Reuters

Londýn - Pokud cestujete do Izraele, dejte si pozor. Může se totiž stát, že se Izraelci pokusí ukrást vaší identitu. Takovým způsobem varuje turisty na svých stránkách britské ministerstvo zahraničí.

Upozornění se tu objevilo poté, co v úterý odpoledne šéf britské diplomacie David Miliband parlamentu oznámil, že Londýn vypoví jednoho diplomata pracujícího na izraelské ambasádě.

„Cestující do Izraele a okupovaných území (=Palestina) by si měli být vědomi existence možnosti, že budou jejich pasová data zneužita," stojí na stránkách ministerstva. „Toto riziko se týká zvláště pasů bez biometrických bezpečnostních prvků."

„Doporučujeme, abyste třetím stranám - včetně izraelských činitelů - předávali vaše pasy jen za předpokladu, že to je absolutně nevyhnutelné," pokračuje ministerstvo.

Britové vyhošťují izraelského diplomata, jímž má být podle mediálních spekulací zdejší agent Mossadu, kvůli aféře zneužití britských pasů při vraždě předáka Hamásu Mahmúda Mabhúha v lednu v Dubaji.

Izrael se nepřiznal, ani přímo neodmítl, že by za Mabhúhovou vraždou stál, dubajská policie však obvinila izraelskou rozvědku Mossad, která je podobnými operacemi známá i z minulosti.

Dubaj označila sedmadvacet podezřelých, kteří se měli na Palestincově vraždě podílet. Využili k tomu britské, irské, francouzské, německé a australské pasy.

Podle Milibanda se jednalo o zdařilé klony britských pasů a je "velice pravděpodobné, že toto zfalšování provedla výzvědná služba".

Že se jedná o Izraelce se Britové domnívají po rozhovorech s dvanácti britsko-izraelskými občany žijícími v Izraeli. Ve všech případech jim byla podle britského vyšetřovacího týmu vyslaného do Izraele ukradena identita. Ke klonování pasů podle Millibanda zřejmě došlo v okamžiku, kdy se pasy dostaly do rukou izraelským úřadům.

"Neobjevili jsme žádné spojení s jakoukoliv další zemí," prohlásil Miliband s tím, že Londýn "nemá žádné další informace o tom, co se stalo v Dubaji".

Spojené království tak neviní Izrael z Mabhúhovi vraždy. Vyhoštění izraelského diplomata je odplatou za zneužití britských pasů.

Miliband označil celý incident za "velmi vážný" a řekl, že osobně předal v pondělí svému izraelskému protějšku Avigdoru Liebermanovi dopis, ve kterém jej požádal o ujištění, že se taková věc "už nikdy nebude opakovat".

Vyšetřování zneužití čtyř francouzských pasů otevřela v těchto dnech i pařížská prokuratura.

 

Právě se děje

Další zprávy