Ruské letadlo se zřítilo minuty po startu. Zahynulo 71 lidí, Putin žádá zřízení vyšetřovací komise

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2018 23:06
Při jedné z nejhorších leteckých katastrof za posledních deset let v Rusku zahynulo všech 71 lidí na palubě linky Saratovských aerolinií do Orsku.
Při jedné z nejhorších leteckých katastrof za posledních deset let v Rusku zahynulo všech 71 lidí na palubě linky Saratovských aerolinií do Orsku. | Video: Reuters

Moskva - Jednasedmdesát lidí zahynulo při nedělní havárii letadla ruské společnosti Saratovské aerolinie, které se zřítilo krátce po startu z moskevského letiště Domodědovo. Na palubě stroje An-148 do jihoruského Orsku bylo 65 cestujících a šestičlenná posádka.

"Šance na přežití u nikoho neexistovala," citovala agentura Interfax nejmenovaného člena záchranného týmu. Smrt všech osob na palubě později potvrdila také ruská prokuratura. Jde o jednu z nejhorších leteckých katastrof v Rusku za posledních deset let.

Letoun se zřítil ve 14:27 místního času (12:27 SEČ), tedy jen šest minut po startu a čtyři minuty poté, co se ztratil z obrazovek radarů. V médiích se objevila svědectví, podle nichž z letadla už před dopadem šlehaly plameny a ozvala se exploze. Trosky stroje jsou údajně rozeseté na kilometr dlouhém pásu.

Vyšetřovatelé, kteří podle ruských médií nevylučují jakýkoli scénář, prý již nalezli černou skříňku se záznamy o letu. Zástupce záchranářů agentuře Interfax sdělil, že trosky "jsou rozesety zhruba na kilometru".

Trosky letadla Saratovských aerolinií na místě tragédie.
Trosky letadla Saratovských aerolinií na místě tragédie. | Foto: Reuters

Přes 60 cestujících pocházelo z Orenburské oblasti na jihu Ruska, kam let mířil. Mezi oběťmi jsou podle ruského ministerstva pro výjimečné záležitosti i dvě děti ve věku pět a 12 let, jedna 17letá osoba a jeden cestující ze Švýcarska a jeden z Ázerbájdžánu. Agentura TASS uvedla, že na palubě byli celkem tři cizinci. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nemá informace, že by mezi oběťmi byl český občan.

Prezident Vladimir Putin prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova vyjádřil soustrast všem, kteří při katastrofě přišli o své blízké. "Prezident Putin nařídil vládě sestavit speciální komisi pro vyšetření této letecké katastrofy," uvedl zároveň Peskov.

U Moskvy se zřítilo ruské letadlo. Sledujte první záběry z místa havárie | Video: Associated Press

Aerolinky měly v minulosti problémy

Příčina tragédie zatím není jasná, ale ruská prokuratura již zahájila trestní řízení pro podezření z porušení pravidel bezpečnosti leteckého provozu. Spekuluje se o chybě posádky nebo technickém problému.

"Možné jsou různé příčiny havárie, mezi nimi počasí," citovala televize Rossija24 Žannu Těrechovovou, poradkyni ministra dopravy. V době havárie panovalo v okolí Moskvy mrazivé počasí se sněhovými přeháňkami.

Letoun Antonov An-148, který je rusko-ukrajinské produkce, byl podle agentury TASS vyroben v roce 2010 v ruské Voroněži. Ohledně jeho dobrého technického stavu letadla nepanovaly žádné pochybnosti, řekla mluvčí společnosti.

Záchranáři zasahují na místě nehody letounu Saratovských aerolinií jihovýchodně od Moskvy.
Záchranáři zasahují na místě nehody letounu Saratovských aerolinií jihovýchodně od Moskvy. | Foto: Reuters

Saratovské aerolinie vznikly v 90. letech. Podle britské zpravodajské stanice BBC dostaly v roce 2015 zákaz provozovat mezinárodní lety poté, co přepadová kontrola zjistila, že v kabině se nachází někdo jiný než členové posádky.

Společnost se proti zákazu odvolala a od roku 2016 obnovila charterové mezinárodní lety. Provozuje letecké spojení hlavně mezi ruskými městy, ale i mezi různými destinacemi v Arménii a Gruzii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy