Necudné sms zprávy stály křeslo šéfa finské diplomacie

sim
1. 4. 2008 11:50
Ministr posílal zprávy erotické tanečnici
Ministr zahraničí Ilkka Kanerva (vlevo) na snímku z oslavy šedesátých narozenin. Doprovází ho jeho oficiální partnerka Elina Kiikkoová.
Ministr zahraničí Ilkka Kanerva (vlevo) na snímku z oslavy šedesátých narozenin. Doprovází ho jeho oficiální partnerka Elina Kiikkoová. | Foto: Reuters

Helsinki - Finskou vládu čeká obměna. Své místo byl donucen opustit šéf diplomacie Ilkka Kanerva poté, co noviny a časopisy zveřejnily peprné textové zprávy, které posílal erotické tanečnici.

Klíčový hráč evropské diplomacie ze své služební Nokie řešil "záležitosti světového kalibru". Mobil měl však v plné permanenci i po pracovní době, shodují se finské listy.

Rezignaci Kanervy oznámila jeho domovská strana, konzervativní Strana národní koalice. Ta je klíčovou stranou finského středo-pravého kabinetu.

"Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsem jako šéf strany musel udělat," řekl poté předseda partaje Jyrki Katainen. "Ilkka je můj přítel a svou práci ministra zahraničí zvládal brilantně."

Odchod provinilého ministra musí ještě posvětit prezident. Mluvčí vlády uvedla, že nástupce by měl být znám již v úterý.

Snímek těsně před abdikací - Kanerva ukazuje e-maily od svých příznivců, kteří mu vyjádřili podporu skandálu navzdory.
Snímek těsně před abdikací - Kanerva ukazuje e-maily od svých příznivců, kteří mu vyjádřili podporu skandálu navzdory. | Foto: Reuters

Kanerva se s devětadvacetiletou "tanečnicí" Johannou Tukiainenovou seznámil na oslavě svých šedesátých narozenin. Podle finského tisku jí poslal přes dvě stě esemesek.

Ministr nejprve mlžil, že si s blondýnkou byli na oslavě pouze představeni. Později připustil, že s ní byl v kontaktu. Tvrdil, že textové zprávy sice nebyly psány "ve vší slušnosti", přesto však neudělal nic, zač by se měl stydět.

V pondělí pak tisk přinesl podrobnosti z konverzace ministra zahraničí a Tukiainenové, jejíž nahé tělo často vystupuje z titulních stran hambatých časopisů a je šéfkou společnosti erotických tanečnic "Skandinávské panenky".

Kanerva se například Tukiainenové vyptával: "Chtěla bys to dělat na nějakém exotické místě? Které by to bylo?" V jednu v noci jí psal: "Jaké by to asi bylo dotýkat se tě prsty v nočním klubu?" A rozvíjel, co asi skrývá pod tenoučkým kostýmem na striptýz.

Jindy - během politických jednání - zase Johanně v sms zprávách líčil, jak si je představuje spolu s její setrou Julií, která působí v porno průmyslu, při švédské trojce.

Agentura Reuters uvedla, že to nebylo poprvé, co měl Kanervu dostal do problémů jeho mobilní telefon - či spíše fakt, že jej vlastní. V roce 2005, když působil jako zastupující mluvčí parlamentu, bombardoval sms-zprávami dvě finské modelky.

 

Právě se děje

Další zprávy