Necudné sms zprávy stály křeslo šéfa finské diplomacie

sim
1. 4. 2008 11:50
Ministr posílal zprávy erotické tanečnici
Ministr zahraničí Ilkka Kanerva (vlevo) na snímku z oslavy šedesátých narozenin. Doprovází ho jeho oficiální partnerka Elina Kiikkoová.
Ministr zahraničí Ilkka Kanerva (vlevo) na snímku z oslavy šedesátých narozenin. Doprovází ho jeho oficiální partnerka Elina Kiikkoová. | Foto: Reuters

Helsinki - Finskou vládu čeká obměna. Své místo byl donucen opustit šéf diplomacie Ilkka Kanerva poté, co noviny a časopisy zveřejnily peprné textové zprávy, které posílal erotické tanečnici.

Klíčový hráč evropské diplomacie ze své služební Nokie řešil "záležitosti světového kalibru". Mobil měl však v plné permanenci i po pracovní době, shodují se finské listy.

Rezignaci Kanervy oznámila jeho domovská strana, konzervativní Strana národní koalice. Ta je klíčovou stranou finského středo-pravého kabinetu.

"Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsem jako šéf strany musel udělat," řekl poté předseda partaje Jyrki Katainen. "Ilkka je můj přítel a svou práci ministra zahraničí zvládal brilantně."

Odchod provinilého ministra musí ještě posvětit prezident. Mluvčí vlády uvedla, že nástupce by měl být znám již v úterý.

Snímek těsně před abdikací - Kanerva ukazuje e-maily od svých příznivců, kteří mu vyjádřili podporu skandálu navzdory.
Snímek těsně před abdikací - Kanerva ukazuje e-maily od svých příznivců, kteří mu vyjádřili podporu skandálu navzdory. | Foto: Reuters

Kanerva se s devětadvacetiletou "tanečnicí" Johannou Tukiainenovou seznámil na oslavě svých šedesátých narozenin. Podle finského tisku jí poslal přes dvě stě esemesek.

Ministr nejprve mlžil, že si s blondýnkou byli na oslavě pouze představeni. Později připustil, že s ní byl v kontaktu. Tvrdil, že textové zprávy sice nebyly psány "ve vší slušnosti", přesto však neudělal nic, zač by se měl stydět.

V pondělí pak tisk přinesl podrobnosti z konverzace ministra zahraničí a Tukiainenové, jejíž nahé tělo často vystupuje z titulních stran hambatých časopisů a je šéfkou společnosti erotických tanečnic "Skandinávské panenky".

Kanerva se například Tukiainenové vyptával: "Chtěla bys to dělat na nějakém exotické místě? Které by to bylo?" V jednu v noci jí psal: "Jaké by to asi bylo dotýkat se tě prsty v nočním klubu?" A rozvíjel, co asi skrývá pod tenoučkým kostýmem na striptýz.

Jindy - během politických jednání - zase Johanně v sms zprávách líčil, jak si je představuje spolu s její setrou Julií, která působí v porno průmyslu, při švédské trojce.

Agentura Reuters uvedla, že to nebylo poprvé, co měl Kanervu dostal do problémů jeho mobilní telefon - či spíše fakt, že jej vlastní. V roce 2005, když působil jako zastupující mluvčí parlamentu, bombardoval sms-zprávami dvě finské modelky.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy