reklama
 
 

Nečinnost a korupce. Končící rumunský parlament patřil k nejneschopnějším, tvrdí experti

5. 12. 2016 18:40
Podle nevladního Ústavu pro veřejnou politiku patří končící rumunský parlament k nejneschopnějším od pádu komunismu. Zákonodárný sbor provázela řada nelichotivých skutečností, jako například to, že z jeho celkem 588 členů zvolených v roce 2012 jich 89 o mandát předčasně přišlo. Většina z těchto 89 zákonodárců je vyšetřována kvůli podezření z korupce, nebo už byla dokonce obviněna či obžalována.

Bukurešť - Rumunský parlament, který končí svůj mandát, patřil k nejneschopnějším v zemi od pádu komunismu, vyznačoval se slabou aktivitou a korupčními kauzami, kvůli nimž byla vyšetřována řada jeho členů. Podle agentury Reuters to konstatoval rumunský nevládní Ústav pro veřejnou politiku (IPP).

V Rumunsku, které je považováno za jeden z nejvíce zkorumpovaných států v Evropské unii, se 11. prosince budou konat volby do obou parlamentních komor - Senátu a Poslanecké sněmovny. Zákonodárný sbor, který tím svoje funkční období skončí, provázela řada nelichotivých skutečností, jako například to, že z jeho celkem 588 členů zvolených v roce 2012 jich 89 o mandát předčasně přišlo, což je 15 procent, konstatoval IPP.

Většina z těchto 89 zákonodárců je vyšetřována kvůli podezření z korupce, nebo už byla dokonce obviněna či obžalována. Někteří parlament opustili, aby se zúčastnili voleb do místních orgánů nebo aby přijali jiné posty.

Fungování rumunského justičního systému pozorně sleduje Evropská unie. Její zvláštní uznání si vysloužila protikorupční prokuratura za řadu kauz, které se nevyhnuly vysoce postaveným osobám, včetně ministrů, poslanců, senátorů, starostů, soudců i významných podnikatelů.

Pozoruhodným negativním rysem končícího parlamentu je podle expertů IPP i velký přesun jeho členů mezi politickými stranami. Ke stranám, s nimiž v roce 2012 uspěli ve volbách, už nepatří 223 zákonodárců.

Od listopadu loňského roku vede Rumunsko vláda technokratů. Nastoupila poté, co kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty podal demisi v důsledku rozsáhlých protestů, jež propukly po tragickém požáru v bukurešťském hudebním klubu, který si vyžádal mnoho desítek mrtvých. Předvolební průzkumy naznačují, že nadcházející neděli ve volbách zřejmě opět zvítězí Sociálnědemokratická strana (PSD).

autor: ČTK | 5. 12. 2016 18:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama