Nechte prasata žít, vyzývá Evropská unie spolu s OSN

Reuters Roman Gazdík, Reuters
30. 4. 2009 12:53
Egypt se rozhodl vybít 300 až 400 tisíc chovných vepřů v zemi
Foto: Reuters

Káhira - Vybíjení prasat s cílem zabránit postupu prasečí chřipky nemá podle OSN žádný smysl. Naopak, jde prý o „ryzí omyl". Organizace spojených národů tak reagovala na prohlášení Egypta, jehož vláda hodlá utratit všech 300 až 400 tisíc prasat, která se na egyptském území nacházejí.

Egypt se k tomu uchýlil, přestože se nemoc šíří z člověka na člověka a mezi egyptskými prasaty se neobjevil žádný nakažený jedinec. Světová zdravotnická organizace (WHO) navíc už dříve prohlásila, že správně připravené vepřové maso je v tomto ohledu zdraví neškodné.

"Nový virulentní virus chřipky má s prasaty společné pouze to, že zřejmě v těle prasete došlo k předpokládanému posílení, či spíše zmutování viru chřipky při využití vlastností viru chřipky lidské, ptačí a prasečí," prohlásil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Nezabíjet prasata

OSN proti egyptskému rozhodnutí otevřeně vystoupilo.

„Není pro to žádný důvod. Není to prasečí chřipka, je to lidská chřipka,", citovala agentura Reuters vedoucího veterinární sekce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Josepha Domenecha. Podle něj se pracovníci FAO snaží egyptské úřady kontaktovat.

"Bylo rozhodnuto vybít veškeré chovné vepře v Egyptě. Začneme ještě dnes," prohlásil už ve středu egyptský ministr zdravotnictví Hatem Gabali.

Prasata jsou chována egyptskou křesťanskou menšinou a mezi muslimy jsou považována za nečistá zvířata. Agentury spekulují, že oznámení o vybití prasat může mít zejména psychologický efekt.

Dvacet šest lidí totiž v Egyptě v posledních letech zemřelo kvůli viru ptačí chřipky kmene H5N1, podle Reuters se nové případy objevily i tento měsíc. 

Podobně jako v asijských zemích je zavlečení jakéhokoliv patogenního viru do přelidněného Egypta, kde mnoho lidí žije ve velmi špatných hygienických podmínkách a bez náležité lékařské péče, velice rizikové a mohl by se tu rychle šířit.

V zemi žije okolo 80 milionů obyvatel, naprostá většina v okolí Nilu.

Nová chřipka, ne prasečí 

Podle mluvčího egyptské vlády Magdího Radího jsou egyptské prasečí farmy ve špatném stavu a představují zdravotní riziko. Farmáři budou údajně kompenzováni.

Úřady se obávají, že se bude v Egyptě nemoc rychle šířit. Zatím se sem nedostala
Úřady se obávají, že se bude v Egyptě nemoc rychle šířit. Zatím se sem nedostala | Foto: Reuters

Právě kvůli dopadu na producenty vepřového masa přestala Evropská komise používat název prasečí chřipka (swine flu) a místo toho používá název „nová chřipka" (novel flu), případně mexická chřipka.

„Prosím všechny, aby nový kmen chřipky nebyl spojován s prasaty. Jde o mexickou chřipku, podobně jako šlo v minulosti o hongkongskou nebo španělskou chřipku," vyzval také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Název mexická chřipka se však pravděpodobně nebude líbit Mexiku, které kvůli epidemii už tak přichází o miliardy dolarů. Analytici očekávají, že se kvůli ekonomické krizi a prasečí chřipce letos zdejší HDP propadne o 5 procent.

Import vepřového masa ze Severní a Jižní Ameriky zakázalo Rusko a ceny vepřového v USA klesají.

 

Právě se děje

Další zprávy