Nechoďte sami a jezděte taxíkem, radí místopředseda parlamentu britským poslancům

ČTK ČTK
21. 3. 2019 22:42
Místopředseda britského parlamentu Lindsay Hoyle ve čtvrtek doporučil poslancům, aby se pokud možno nepohybovali venku sami a na cesty do práce nebo domů si raději brali taxi. Důvodem je vyhrocená atmosféra kolem brexitu a skutečnost, že mnoho členů Dolní sněmovny už bylo kvůli svým postojům zastrašováno nebo slovně napadáno.
Dolní sněmovna britského parlamentu ve chvíli hlasování o návrhu odložit brexit.
Dolní sněmovna britského parlamentu ve chvíli hlasování o návrhu odložit brexit. | Foto: Reuters

"Za dobu, co jsem ve sněmovně, jsem nikdy nezaznamenal takové napětí. A vím, že ostatní kolegové cítí totéž," uvedl podle BBC labourista Hoyle, jenž v parlamentu zasedá od roku 2010.

Poslanci by proto podle něj měli podniknout jednoduché kroky k zajištění své osobní bezpečnosti, například jezdit taxíky nebo se pohybovat ve skupinách. Podle BBC správa parlamentu rovněž zavedla speciální opatření pro vyzvedávání poslanců vozy taxislužby.

Labouristický poslanec Lloyd Russell-Moyle ve čtvrtek prohlásil, že se jej pokusil napadnout nějaký muž s tím, že zákonodárci jsou "zrádci". Jeho konzervativní kolega Tobias Ellwood zase zveřejnil dopis, v němž mu někdo vyhrožuje. Poslankyně Anna Soubryová z platformy Nezávislá skupina uvedla, že minulý víkend nemohla odejít domů, protože jí někdo hrozil smrtí.

Brexitový proces uvázl na mrtvém bodě v britské Dolní sněmovně, která už dvakrát odmítla dohodu s Evropskou unií o podmínkách odchodu země z bloku. Ve středu večer poslance z průtahů obvinila premiérka Theresa Mayová, podle níž parlament neumí říct, co chce, a případný odklad brexitu je jeho vina.

Předseda sněmovny John Bercow ale ve čtvrtek poslance ujistil, že nikdo z nich "není zrádce". "Všichni děláte to, co můžete," dodal.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy