Ruský moderátor v pasti. Absurdní vyjádření o Chersonu je hitem sociálních sítí

pru pru
11. 11. 2022 11:40
Ruský moderátor Andrej Norkin ve vysílání tamní televize NTV včera jízlivě narážel na to, jak v Rusku není možné beztrestně vyjádřit svůj názor. Satiricky komentoval to, jak by podpoření, ale i odmítnutí stažení ruských vojsk z Chersonu bylo podle tamních zákonů vykládáno jako trestný čin. "Nechci jít do vězení. Tak vám radši nic neřeknu," uvedl posměšně Norkin.
"Nechci jít do vězení. Tak vám radši nic neřeknu," uvedl posměšně moderátor Andrej Norkin. | Video: NTV

Známý moderátor hned na začátku včerejšího vydání diskusního pořadu Mjesto vstreči (v překladu Místo setkání) divákům vysvětlil, proč nebude současné kroky ruské armády vůbec komentovat. "Pokud řeknu, že ministr obrany jedná správně, když armáda opustí Cherson, pak veřejně vyzývám k porušení územní celistvosti Ruska," podotkl Norkin. "A za to je několik let vězení," dodal.

Pokračoval tím, jak i v opačném případě, pokud by nyní veřejně prohlásil, že ruská armáda stažením vojsk z Chersonu chybovala, by ho podle trestního zákoníku neminul tvrdý trest. "Tím bych veřejně diskreditoval ozbrojené síly, což je také článek 280, ale část 3, a to s přibližně stejným trestem odnětí svobody," zdůraznil Norkin.

Poté jen s jízlivým úsměvem dodal, že on sám do vězení nechce, a proto bude dál pokračovat v programu. "Teď se podíváme na reportáž a pak předám slovo našim milým expertům," zněla moderátorova další slova, po kterých se hosté ve studiu začali smát.

Na Norkinovo vyjádření upozornil na sociální síti Twitter novinář BBC Francis Scarr, který ruské zpravodajství dlouhodobě sleduje. Sestřih se poté virálně rozšířil po sociálních sítích, kde získal již stovky tisíc zhlédnutí. Mnozí uživatelé moderátorova slova zesměšňují a vtipkují, zda ho nyní náhodou nečeká trest jen za to, jakým způsobem ruské zákony ve vysílání komentoval.

Ústup ruských vojsk z pravého břehu Dněpru v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny ve středu nařídil tamní ministr obrany Sergej Šojgu. Podle ukrajinského ministra obrany potrvá nejméně týden, než Rusové své jednotky z Chersonu stáhnou. Zatím ale město neopouštějí, uvádějí ukrajinské úřady.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy