Nechceme samostatný Tibet, podepsal Číně za Čechy Zaorálek

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2014 8:44
V prohlášení, které šéf české diplomacie v Pekingu podepsal, je jedna věta věnována otázce lidských práv. Žádá vzájemný respekt. Zaorálek zároveň spojil prohlášení k Tibetu se situací na Ukrajině.
Zaorálek je na oficiální návštěvě Číny
Zaorálek je na oficiální návštěvě Číny | Foto: Aktuálně.cz

Peking - Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Konstatuje to prohlášení, které na jednání v Pekingu přijali český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho čínský protějšek Wang I.

Zaorálek je od pondělí na oficiální návštěvě Číny.

Obě země se v dokumentu ujistily, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí druhého státu, a podpořily ochranu lidských práv.

"Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN," stojí v dokumentu.

"Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," uvádí prohlášení.

Zaorálek na následné tiskové konferenci spojil text podepsaného prohlášení s aktuálním děním na Ukrajině.

"To je něco, co pokládáme za zásadní, bohužel musím říct také v souvislosti s tím, čeho jsme svědky nyní na Ukrajině. Respektování hranic státu a jejich suverenity je základ pro mezinárodní život," prohlásil český ministr zahraničí. "Za českou stranu mohu ujistit svého partnera, že naše stanovisko je jednoznačné a nehodláme nijak čínskou stranu v budoucnosti překvapovat, co se týče otázek Tibetu," dodal.

Tibet k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století a dnes je autonomní součástí asijské země.

Právě tato otázka vyvolala v Česku debatu už před Zaorálkovou návštěvou Číny, na kterou přiletěl v pondělí. Opozice obvinila vládu Bohuslava Sobotky, že vyměnila obranu lidských práv v Číně za její peníze. Zaorálek to ale rozhodně popřel.

"Rozhodně nic za nic nevyměňujeme. Je pro mě naprosto nepřijatelné to zredukovat jen na to, že tu jsou jen dva segmenty a ty vyměňujeme mezi sebou," řekl ministr českým novinářům před cestou do Číny, kde vládnoucí komunistický režim podle lidskoprávních organizací vězní své odpůrce a jinak umlčuje své kritiky.

Podle Zaorálka žádná z předchozích českých vlád, ani za prezidenta Václava Havla, o odtržení Tibetu od Číny neusilovala. "Vždycky jsme respektovali tenhle stav," poznamenal ministr.

Opakovaně zdůraznil, že připravené společné prohlášení s Čínou bude obsahovat i pasáž o respektu k lidským právům.

V dokumentu se nakonec objevuje věta: "Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu."

 

Právě se děje

Další zprávy