Nečas: Pro Česko je návrh rozpočtu EU nepřijatelný

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 2. 2013 14:50
Český premiér hrozí před summitem v Bruselu vetem, detaily ale říct nechce
Petr Nečas v Bruselu
Petr Nečas v Bruselu | Foto: Reuters

Brusel - Česká republika je na summitu EU, který ve čtvrtek začíná v Bruselu, připravena vetovat návrh unijního rozpočtu na období 2014 až 2020. Současný návrh je podle premiéra Petra Nečase neférový, a tudíž nepřijatelný.

Co konkrétně ale Česku vadí, neupřesnil.

"Přijíždím do Bruselu na jednání o víceletém finančním rámci se silným a jednomyslným mandátem vlády České republiky. Tento návrh je pro nás neakceptovatelný a jsme připraveni použít i veto," řekl ministerský předseda novinářům při příjezdu na vrcholnou schůzku.

Jednání summitu mělo původně začít v 15:00 SEČ. Start zasedání byl ale na poslední chvíli odložen o dvě a půl hodiny. Evropští lídři mají mít více času na bilaterální schůzky, na nichž se před zasedáním ladí postoje.

Nečas chce vyjednat víc peněz pro české regiony.
Nečas chce vyjednat víc peněz pro české regiony. | Foto: Jakub Novák

Ty se dosud v řadě otázek rozcházely, mimo jiné v pohledech na celkovou výši výdajů, s nimiž by Unie měla v letech 2014 až 2020 pracovat, i v tom, jakým způsobem mají být peníze rozděleny mezi jednotlivé unijní programy a státy.

Diplomaté očekávají náročná jednání, která by se z původně plánovaných dvou dnů mohla protáhnout do víkendu.

Unijní prezident Herman Van Rompuy v listopadu přišel s možností škrtů několika desítek miliard eur a přeskupení kapitol oproti návrhu předloženému Evropskou komisí. Celková výše sedmiletého rozpočtu by se po Van Rompuyových změnách pohybovala někde nad 970 miliardami eur.

Některým zemím to ale nestačilo. Takže se očekává, že prezident EU na začátku summitu doporučí další úspory.

Čistí plátci chtějí unijní rozpočet snížit. Čistí příjemci se bojí, že pak z Bruselu dostanou míň.
Čistí plátci chtějí unijní rozpočet snížit. Čistí příjemci se bojí, že pak z Bruselu dostanou míň. | Foto: Reuters

Nečas nebyl příliš konkrétní v tom, co vlastně od partnerů bude požadovat. "Nám jde o nižší a moderní evropský rozpočet, ale také o evropský rozpočet, který se bude chovat férově k České republice. My nechceme žádná privilegia. Nicméně tento návrh je pro nás neférový," podotkl premiér.

Pro Česko je klíčové hlavně to, kolik peněz by mělo získat z fondů na podporu chudších regionů Unie. Těmi jsou v ČR všechny kraje s výjimkou Prahy.

Na posledním summitu se hovořilo o tom, že by na Česko mohlo připadnout zhruba 19,6 miliardy eur (téměř půl bilionu korun). Praha chce ale víc.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy