"Nebyla jsem schopná se bránit". Americká policie chce zatknout producenta Weinsteina pro znásilnění

ČTK ČTK
3. 11. 2017 23:30
Newyorská policie má podle svých slov hodnověrné důkazy o znásilnění, kterého se v roce 2010 dopustil filmový producent Harvey Weinstein, obviňovaný už z desítek případů neomaleného chování vůči ženám. Důkazy policisté shromažďují s cílem vydat na Weinsteina zatykač, prohlásil šéf newyorských detektivů Robert Boyce.
Americká herečka Paz de la Huertová.
Americká herečka Paz de la Huertová. | Foto: ČTK

New York - Důkazy proti slavnému hollywoodskému producentovi se opírají o svědectví dnes třiatřicetileté americké herečky Paz de la Huertové. 

Ta Harveyho Weinsteina obvinila ze dvou případů znásilnění, jež se měla odehrát v jejím bytě.

Vyšetřovatelé považují její svědectví za hodnověrné a část jejích výroků si už ověřili. Kdyby byl Weinstein v New Yorku, "rovnou bychom ho šli určitě zatknout," řekl novinářům v pátek Boyce.

Protože se ale producent nachází v jiném americkém státě a čin se stal před sedmi lety, musí policie nejprve shromáždit další důkazy.

De la Huertová řekla nedávno televizi CBS, že k prvnímu znásilnění došlo v říjnu 2010, kdy ji Weinstein vezl domů z oslavy a vymohl si "drink" v jejím bytě.

Druhé se stalo téhož roku v prosinci, kdy Weinstein opět přišel do jejího bytu. Konzumovala prý tehdy alkohol a nebyla ve stavu se bránit.

Případ by mohl být zlomem v ostře sledovaném případu, kdy slavného hollywoodského producenta obvinila řada žen ze sexuálního obtěžování.

Ten ale trestu unikl mimosoudními vyrovnáními a dalšími kroky svých právníků. Jeden z nejmocnějších amerických producentů už ale přišel o svoji veřejnou reputaci a zbavila se ho i jeho firma The Weistein Company.  

Vyloučení z Akademie

Americká Akademie filmového umění a věd, která uděluje filmové ceny Oscar, Weinsteina v polovině října vyloučila ze svých řad. 

"Distancujeme se od člověka, který si nezaslouží úctu našich kolegů. Chceme zároveň vyslat signál o tom, že doba úmyslného přehlížení a ostudné spoluviny na chování jiných, na sexuálních útocích a obtěžování na pracovišti v našem průmyslu skončila," uvedla akademie v prohlášení.

Francie mezitím zahájila proces, na jehož konci by mohl Weinstein přijít o Řád čestné legie, nejvyšší civilní vyznamenání, jaké země uděluje. 

"Úřad francouzského prezidenta zahájil diskusi o tomto případu s Velkou kanceláří Čestné legie," uvedl v polovině října úřad hlavy státu Emmanuela Macrona.

Rozhodnutí, zda Weinsteinovi vyznamenání odebrat, či nikoli by mělo podle něj padnout po této diskusi. "Úřad prezidenta si myslí, že takové chování je v rozporu se ctí," dodala mluvčí prezidenta.

Aféru kolem Weinsteinova nepřípustného chování minulý týden rozpoutal deník The New York Times. List mimo jiné informoval, že pětašedesátiletý Weinstein uzavřel kvůli sexuálnímu obtěžování mimosoudní dohody o odškodnění s nejméně osmi ženami.

K obviněním vůči producentovi se přidaly mimo jiné herečky Gwyneth Paltrowová či Angelina Jolieová.

Weinstein odmítá, že by měl s kýmkoli pohlavní styk bez svolení. Vyšetřování ve Weinsteinově případu zahájila už i britská policie kvůli případu z 80. let.

Nepřekvapilo mě, že se Harvey Weinstein ukázal být zákeřným predátorem, hodnotí skandál slavného producenta herečka Alena Doláková. | Video: Emma Smetana

 

Právě se děje

Další zprávy