Nebyl agent KGB, brání mluvčí palestinského prezidenta. Izrael prý chce zhatit mír v Sýrii

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2016 13:07
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás jako tajný agent Sovětského svazu v Damašku. Informaci, která má podle izraelské veřejnoprávní televize pocházet z britského Mitrochinova archivu, výslovně popřel Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná. Podle něj jde o pomlouvačnou kampaň, která má za cíl zhatit ruské plány na uspořádání mírových jednání o situaci v oblasti.
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás.
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters

Ramalláh – Mluvčí palestinského vůdce Mahmúda Abbáse popřel středeční zprávy izraelských výzkumníků, podle kterých byl Abbás v 80. letech agentem Sovětského svazu v Damašku. Podle mluvčího je záměrem zmařit ruské snahy o mír v Sýrii, napsala agentura AFP.

Zprávu přinesla izraelská veřejnoprávní televize, která citovala dva výzkumníky Isabellu Ginorovou a Gideona Remeze. Ti zkoumali takzvaný Mitrochinův archiv v britském univerzitním městě Cambridge, který obsahuje informace o práci sovětských rozvědčíků. "V roce 1983 je (Abbás) označen jako spolupracovník KGB pod krycím jménem Krotov, tedy krtek," uvedla Ginorová.

Ve zprávě se nehovoří o tom, co přesně měl palestinský vůdce pro Sověty dělat.

Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná informace označil za "spadající do rámce izraelských absurdit, na které jsme si již zvykli". Jak dodal, jde o pomlouvačnou kampaň.

"Je jasné, že Izrael má problém s (palestinským) strategickým partnerstvím s Ruskem a s jasně oznámenou ruskou pozicí, kterou je vyřešit palestinsko-izraelský konflikt na základě existence nezávislého palestinského státu a práva na sebeurčení našeho lidu," prohlásil abú Rudajná.

Dlouholetý pracovník archivu KGB Mitrochin si od roku 1972 až do roku 1984 zaznamenal mnohé z dokumentů, které se k němu v práci dostaly. V roce 1992 ho i s rodinou a dokumenty dostala do Británie její tajná služba.

Mitrochin zemřel v roce 2004 a o deset let později byla v Cambridgi zpřístupněna většina jeho archivu.

Podle historiků je nejdůležitějším vyneseným zdrojem zpravodajských informací, který podrobně popisuje aktivity KGB v nejrůznějších oblastech.

Zpráva se objevila v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin usiluje o uspořádání jednání mezi Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Setkání se podle Abbáse mělo uskutečnit v pátek v Moskvě, poradce izraelského premiéra ale navrhl její odložení. Ruská diplomacie nicméně oznámila, že Abbás i Netanjahu "v zásadě" souhlasí se setkáním v ruské metropoli. Žádné datum ale nebylo zveřejněno.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
před 1 hodinou

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy