Nebyl agent KGB, brání mluvčí palestinského prezidenta. Izrael prý chce zhatit mír v Sýrii

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2016 13:07
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás jako tajný agent Sovětského svazu v Damašku. Informaci, která má podle izraelské veřejnoprávní televize pocházet z britského Mitrochinova archivu, výslovně popřel Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná. Podle něj jde o pomlouvačnou kampaň, která má za cíl zhatit ruské plány na uspořádání mírových jednání o situaci v oblasti.
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás.
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters

Ramalláh – Mluvčí palestinského vůdce Mahmúda Abbáse popřel středeční zprávy izraelských výzkumníků, podle kterých byl Abbás v 80. letech agentem Sovětského svazu v Damašku. Podle mluvčího je záměrem zmařit ruské snahy o mír v Sýrii, napsala agentura AFP.

Zprávu přinesla izraelská veřejnoprávní televize, která citovala dva výzkumníky Isabellu Ginorovou a Gideona Remeze. Ti zkoumali takzvaný Mitrochinův archiv v britském univerzitním městě Cambridge, který obsahuje informace o práci sovětských rozvědčíků. "V roce 1983 je (Abbás) označen jako spolupracovník KGB pod krycím jménem Krotov, tedy krtek," uvedla Ginorová.

Ve zprávě se nehovoří o tom, co přesně měl palestinský vůdce pro Sověty dělat.

Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná informace označil za "spadající do rámce izraelských absurdit, na které jsme si již zvykli". Jak dodal, jde o pomlouvačnou kampaň.

"Je jasné, že Izrael má problém s (palestinským) strategickým partnerstvím s Ruskem a s jasně oznámenou ruskou pozicí, kterou je vyřešit palestinsko-izraelský konflikt na základě existence nezávislého palestinského státu a práva na sebeurčení našeho lidu," prohlásil abú Rudajná.

Dlouholetý pracovník archivu KGB Mitrochin si od roku 1972 až do roku 1984 zaznamenal mnohé z dokumentů, které se k němu v práci dostaly. V roce 1992 ho i s rodinou a dokumenty dostala do Británie její tajná služba.

Mitrochin zemřel v roce 2004 a o deset let později byla v Cambridgi zpřístupněna většina jeho archivu.

Podle historiků je nejdůležitějším vyneseným zdrojem zpravodajských informací, který podrobně popisuje aktivity KGB v nejrůznějších oblastech.

Zpráva se objevila v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin usiluje o uspořádání jednání mezi Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Setkání se podle Abbáse mělo uskutečnit v pátek v Moskvě, poradce izraelského premiéra ale navrhl její odložení. Ruská diplomacie nicméně oznámila, že Abbás i Netanjahu "v zásadě" souhlasí se setkáním v ruské metropoli. Žádné datum ale nebylo zveřejněno.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 38 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy