Nebyl agent KGB, brání mluvčí palestinského prezidenta. Izrael prý chce zhatit mír v Sýrii

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2016 13:07
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás jako tajný agent Sovětského svazu v Damašku. Informaci, která má podle izraelské veřejnoprávní televize pocházet z britského Mitrochinova archivu, výslovně popřel Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná. Podle něj jde o pomlouvačnou kampaň, která má za cíl zhatit ruské plány na uspořádání mírových jednání o situaci v oblasti.
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás.
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters

Ramalláh – Mluvčí palestinského vůdce Mahmúda Abbáse popřel středeční zprávy izraelských výzkumníků, podle kterých byl Abbás v 80. letech agentem Sovětského svazu v Damašku. Podle mluvčího je záměrem zmařit ruské snahy o mír v Sýrii, napsala agentura AFP.

Zprávu přinesla izraelská veřejnoprávní televize, která citovala dva výzkumníky Isabellu Ginorovou a Gideona Remeze. Ti zkoumali takzvaný Mitrochinův archiv v britském univerzitním městě Cambridge, který obsahuje informace o práci sovětských rozvědčíků. "V roce 1983 je (Abbás) označen jako spolupracovník KGB pod krycím jménem Krotov, tedy krtek," uvedla Ginorová.

Ve zprávě se nehovoří o tom, co přesně měl palestinský vůdce pro Sověty dělat.

Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná informace označil za "spadající do rámce izraelských absurdit, na které jsme si již zvykli". Jak dodal, jde o pomlouvačnou kampaň.

"Je jasné, že Izrael má problém s (palestinským) strategickým partnerstvím s Ruskem a s jasně oznámenou ruskou pozicí, kterou je vyřešit palestinsko-izraelský konflikt na základě existence nezávislého palestinského státu a práva na sebeurčení našeho lidu," prohlásil abú Rudajná.

Dlouholetý pracovník archivu KGB Mitrochin si od roku 1972 až do roku 1984 zaznamenal mnohé z dokumentů, které se k němu v práci dostaly. V roce 1992 ho i s rodinou a dokumenty dostala do Británie její tajná služba.

Mitrochin zemřel v roce 2004 a o deset let později byla v Cambridgi zpřístupněna většina jeho archivu.

Podle historiků je nejdůležitějším vyneseným zdrojem zpravodajských informací, který podrobně popisuje aktivity KGB v nejrůznějších oblastech.

Zpráva se objevila v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin usiluje o uspořádání jednání mezi Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Setkání se podle Abbáse mělo uskutečnit v pátek v Moskvě, poradce izraelského premiéra ale navrhl její odložení. Ruská diplomacie nicméně oznámila, že Abbás i Netanjahu "v zásadě" souhlasí se setkáním v ruské metropoli. Žádné datum ale nebylo zveřejněno.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy