Uhořela mi celá rodina, jak se to mohlo stát? Přeživší viní hasiče i rok po pekle v Grenfell Tower

Hana Vařáková Hana Vařáková
14. 6. 2018 11:30
Ani rok po požáru v londýnském věžáku Grenfell Tower se oběti nedočkaly spravedlnosti. Vyšetřování tragédie, při níž zahynulo 72 lidí, se vleče.
Požár londýnské Grenfell Tower
Požár londýnské Grenfell Tower | Foto: ČTK

Londýn - "Celý rok byl hodně emotivní. Teď je to ale nejhorší, protože si připomínáme, co se stalo," svěřil se Miguel Alves reportérce CNN.

Právě ve čtvrtek uplynul rok od chvíle, kdy londýnský čtyřiadvacetipatrový věžák Grenfell Tower zachvátily plameny. O život při této tragédii přišlo 72 lidí, domovy stovek lidí se proměnily v popel a trosky.

Padesátiletý řidič Alves, který se do Londýna přistěhoval z Portugalska, stále žije se svou ženou a dvěma dětmi v přechodném bydlišti. "Za jeden rok se toho stalo strašně moc. Mám pocit, že uběhly dva nebo tři roky," líčí Alves.

Loni měl 14. června štěstí. Vracel se se svou manželkou z večeře. Už byli ve výtahu a měli zmáčknuté tlačítko pro 13. patro, kde bydleli. Do kabiny ale kdosi naskočil a stiskl čtyřku. Krátká zastávka v tomto patře pak Alvesovým stačila na to, aby ucítili kouř a zjistili, že v domě hoří.

Rychle vyjeli nahoru a vzbudili svou dceru. Potom Alves zabušil na dveře vedlejšího bytu a řekl sousedům, co se děje.

Miguel Alves pořád myslí na to, co by se stalo, kdyby vyjeli rovnou do svého bytu a šli spát, aniž by věděli o požáru. "Jsme věřící, moje žena je velmi věřící. Je přesvědčená, že to byl zázrak," říká Alves.

Navždy zůstane v našich srdcích

Oficiální veřejné vyšetřování požáru v Grenfell Tower, které nařídila britská premiérka Theresa Mayová, začalo v Londýně 21. května. Během prvního týdne vypovídali přeživší a příbuzní obětí. Každý den začal 72 vteřinami ticha na památku těch, kdo uhořeli.

Mnoho obětí pocházelo ze zahraničí a do Londýna se přestěhovalo za lepším životem. Mezi nimi byl i třiadvacetiletý uprchlík ze Sýrie Muhammad Hadž Alí, jehož snoubenka Amal teprve nedávno zhlédla video se záznamem požáru. "Teď když přemýšlím o své budoucnosti, nic nevidím," říká Amal.

Muhammad Hakim, který pochází z Bangladéše, ztratil při neštěstí pět členů své rodiny - otce, matku a tři sourozence. Jeho dva bratři a sestra byli v bytě se svými nepohyblivými rodiči, kteří nemohli před ohnivým peklem utéct.

Video: Celý věžák Grenfell Tower zachvátily před rokem plameny

Výškový dům v Londýně se 120 byty pohltily plameny | Video: Reuters

"Jsem velmi hrdý na svoji rodinu, že zůstali spolu až do posledních chvil. Ještě více jsem pyšný jako bratr, že moji sourozenci neopustili naše rodiče, přestože měli možnost se zachránit," prohlásil Hakim během slyšení.

Marcio Gomes zase vyprávěl, jak ztratil svého nenarozeného syna pár hodin poté, co on a jeho rodina unikli katastrofě. Ve čtyři hodiny ráno vyběhl se svou těhotnou ženou Andreiou a dvěma malými dcerami z Grenfell Tower, kde ve 21. patře žili. Andreiu pak lékaři museli uvést do umělého spánku, miminko se narodilo mrtvé.

Andreia a Marcio Gomesovi.
Andreia a Marcio Gomesovi. | Foto: Reuters

"Doufal jsem, že je to zlý sen. Přál jsem si, modlil jsem se, aby se stal zázrak, aby chlapec otevřel oči," řekl Gomes při veřejném slyšení. "Nemůže tady být fyzicky, ale navždy zůstane v našich srdcích."

Můj syn by možná ještě žil

Od tragické noci v Grenfell Tower uběhl již rok, ale oběti se zatím nedočkaly spravedlnosti. Přeživší stále cítí velký vztek a frustraci.

Stěžují si, že zatím nikdo nebyl obviněn kvůli špatnému stavu domu. Například kvůli vnějšímu obložení budovy z vysoce hořlavých materiálů nebo porušování stavebních a požárních předpisů.

Mnozí přeživší obviňují i londýnské hasiče z toho, že nemuselo být tolik obětí. Požárníci nejdřív vydali pokyn, aby lidé zůstali ve svých bytech. Teprve po dvou hodinách, kdy už byly v plamenech byty v několika patrech, přikázali evakuaci. Lidé z vyšších podlaží se už ale nemohli dostat ven.

"Nebudu mít klid, dokud se nedozvím pravdu," říká Paulos Tekle, původem z Etiopie. "Chci vědět, proč mě hasiči zastavili, když jsem ve dvě v noci chtěl odejít z bytu. Kdo je zodpovědný za takové rozhodnutí? Kdybych tehdy neposlechl hasiče, můj pětiletý syn by možná ještě žil," zlobí se.

Video: Oheň spálil byty na popel. Záběry zevnitř vyhořelého věžáku v Londýně

Oheň spálil byty na popel. Záběry zevnitř vyhořelého věžáku v Londýně. | Video: Reuters

To, že hledání viníků neštěstí trvá dlouho, připouští i premiérka Mayová, zároveň však úřady hájí. "Vzhledem k rozsahu tragédie bude veřejné vyšetřování i policejní pátrání nutně vyžadovat čas - delší, než bychom si přáli," napsala v úterý premiérka v komentáři pro britský list Evening Standard. "Jen tak ale může být dosaženo spravedlnosti," dodala Mayová.

Zároveň však vázne pomoc s bydlením pro ty, kdo přežili. Premiérka loni v červnu slíbila, že všichni obyvatelé Grenfell Tower dostanou nové byty během tří týdnů. Celkem jich bylo potřeba 203. Dvanáct měsíců poté ale mají nové trvalé bydliště jen dvě pětiny z nich. Ostatní žijí v provizoriu, často příliš daleko od požárem zničeného věžáku nebo v nevhodných bytech.

 

Právě se děje

Další zprávy