Nebudeme stavět zdi, útočila Clintonová na Trumpa. Nikdo nemá horší úsudek než ona, reagoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2016 8:49
Hillary Clintonová na sjezdu demokratů ve Filadelfii formálně přijala kandidaturu na americkou prezidentku. "Budu prezidentkou demokratů, republikánů i nezávislých," slíbila v projevu, který agentura Reuters označila za nejvýznamnější v její pětadvacetileté politické kariéře. Zdůraznila, že "společně budeme silnější". Slíbila, že bude vytvářet pracovní místa, a opřela se do svého rivala Donalda Trumpa. Trump však okamžitě reagoval a kritikou nešetřil. Podle něj nikdo Clintonovou vlastní Wall Street a všude, kam vstoupí, ji provází korupce a zkáza.
Foto: Reuters

Filadelfie - Kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová na sjezdu demokratů zdůraznila, že Amerika, čelící problémům doma i v cizině, potřebuje pevné vedení a kolektivního ducha, zatímco její republikánský soupeř Donald Trump podle ní jen šíří strach z budoucnosti a snaží se Američany rozdělit.

Clintonová (68) se na sjezdu ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany.

"Amerika potřebuje každého z vás," řekla Hillary Clintonová na sjezdu demokratů v projevu, ve kterém přijala svou nominaci na americkou prezidentku "s odhodláním a bezmeznou důvěrou" v Ameriku. "Budu prezidentkou demokratů, republikánů i nezávislých," slíbila a zdůraznila, že "společně budeme silnější".

Ucházela se tak i o přívržence svého poraženého soupeře o demokratickou nominaci Bernieho Sanderse, který ji na sněmu podpořil, podobně jako prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden, první dáma Michelle Obamová a další řečníci.

"Bernie, tvoje kampaň inspirovala miliony Američanů, kteří do primárek vložili své srdce a duše," řekla Clintonová za nadšeného jásání delegátů. "Za své těžiště sis vybral hospodářská a sociální témata," dodala s tím, že této problematice se i ona chce věnovat. Hodlá rovněž spolupracovat se Sandersem na tom, aby byly zrušeny poplatky za vysokoškolské studium pro děti rodičů, kteří vydělávají méně než 125 tisíc dolarů ročně (tři miliony korun).

Spojené státy se podle Clintonové nacházejí v "okamžiku pravdy" a mají co do činění s "odhodlanými nepřáteli, kteří musí být poraženi". "Nebude to snadné, ale věřte mi, že vyhrajeme," řekla.

Za svou prioritu označila vytváření nových pracovních míst. "Nebudeme stavět zeď. Místo ní vybudujeme ekonomiku, v níž ti, kteří touží po dobře placené práci, ji najdou," řekla v narážce na Trumpův plán oddělit USA od Mexika zdí.

Agentura AP upozornila, že Clintonová se během své kritiky republikánského rivala snažila vyvolat dojem, že Trump chce zakázat islám. "Nebudeme zapovídat žádnou víru," řekla. To ale Trump v kampani nikdy neprohlásil, navrhl nicméně zakázat muslimům vstup do země či zastavit přistěhovalectví ze států, které se zapletly s terorismem.

Za další priority své vlády Clintonová označila například boj proti klimatickým změnám příklonem k čisté energetice. Chce se také zasadit o nový zákon o zbraních, které se po sérii střeleckých masakrů snaží omezit i současný prezident Barack Obama. Podle Clintonové je třeba zbraně rozumným způsobem kontrolovat.

Stejně jako Obama chce i někdejší ministryně zahraničí v případě svého zvolení do Bílého domu pokračovat v legalizaci pobytu nezdokumentovaných přistěhovalců. Ráda by pro ně vytvořila možnost, jak získat americké občanství. Slíbila rovněž zvýšit minimální mzdu, odstoupit od neférových obchodních dohod a podpořit domácí výrobce.

Projev Clintonové, kterým sjezd demokratů vyvrcholil a který agentura Reuters označila za nejvýznamnější v pětadvacetileté dráze političky, delegáti mnohokrát přerušovali potleskem i skandováním "Hillary, Hillary!"

Bývalou první dámu a ministryni zahraničí uvedla na scénu její dcera Chelsea jako "mou matku a mou hrdinku". Ještě dříve ze stejného pódia zazpívala Kate Perry.

Podporu na sjezdu vyslovil Clintonové i někdejší velitel amerických sil v Afghánistánu generál John Allen.

Clintonovou provází korupce a zkáza. Trump kritikou nešetřil

Reakce Donalda Trumpa na projev Clintonové na sebe nenechala dlouho čekat. "Nikdo nemá horší úsudek než demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová a na to, aby se postavila do čela Spojených států, nemá žádné předpoklady," napsal na Twitter po nočním projevu Clintonové.

"Představou Hillary je svět bez hranic, kde pracující lidé nemají žádný vliv, žádná pracovní místa, žádnou bezpečnost," napsal Trump s tím, že Clintonová nikdy nepřistoupí k reformě Wall Streetu, finančního centra země. "Wall Street ji vlastní," dodal.

Clintonovou podle miliardáře všude, kam vstoupí, provází korupce a zkáza. "Její války na Blízkém východě rozpoutaly ničení, terorismus a šíření Islámského státu do celého světa," je přesvědčený Trump. "Náš způsob života je ohrožen radikálním islámem a Hillary Clintonová se ani nepřinutí, aby tato slova vyslovila," dodal.

Clintonová jako první prezidentská kandidátka velké americké strany a Trump se utkají v listopadových prezidentských volbách. Průzkumy hodnocení přízně amerických voličů se rozcházejí. Zatímco podle sondáže televize NBC News republikánský kandidát za Clintonovou mírně zaostává, podle CNN Trump vede.

Problém Hillary Clintonové je jejích posledních 40 let, není neznámou entitou, každý Američan má na ni velmi silný názor, říká bankéř Ondřej Jonáš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy