"Jedovaté" zboží zmizí z EU do dvou dnů. Inspekce bude provádět i namátkové nákupy

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
26. 4. 2023 18:48
Hračky, které mohou děti poranit, kosmetika plná jedů, oblečení, po němž svědí celé tělo. Škála výrobků, které by se neměly dostat k zákazníkům, je široká. Přesto se tak stále děje. Významně se na tom podílí obrovský nárůst online nákupů ze třetích zemí, které mají často laxnější standardy na kvalitu zboží než státy Evropské unie. Brzy by měla přijít změna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČOI

Češi a další Evropané brouzdající večer po Amazonu, čínském Alibabovi a dalších internetových "obchoďácích" by měli mít větší jistotu, že se k nim nebezpečné výrobky nedostanou. A když ano, pak budou rychle staženy z trhu. Tato a další pravidla obsahuje nové nařízení EU o bezpečnosti výrobků, které před nedávnem schválili evropští poslanci. V platnost by měla vstoupit v průběhu příštího roku.

Změna se týká veškerého zboží s výjimkou potravin. Vztahuje se jak na kamenné obchody, tak na e-shopy, internetové platformy a tržiště nabízející výrobky z EU i ze třetích zemí.

A právě práva zákazníků vůči nim nové nařízení nejvíc posiluje. Zatímco na evropské výrobce a prodejce stávající úřady nebo sami spotřebitelé už dosáhnou, na ty s adresou hluboko v čínských nebo indických provinciích ne. To by se mělo změnit. Nová pravidla ukládají, že prodejci ze třetích států budou muset mít povinně právního zástupce s adresou v EU.

"Pokud se českému nebo jinému zákazníkovi v Evropě nebude něco na zboží pozdávat, bude moci kontaktovat přímo jeho," říká evropská poslankyně Dita Charanzová (za ANO), zpravodajka návrhu. Finální znění pravidel dohodli čeští vyjednavači během předsednictví EU.

Zřejmě nejpodstatnější změnou je, že pokud příslušný úřad - typicky obchodní inspekce - označí výrobek za nebezpečný, prodejci ho budou muset do dvou dnů stáhnout z trhu. Zákazník, který si zboží zakoupil, dostane od obchodníka avízo, které ho o tom informuje, a nabídne mu buď výměnu zboží, opravu nebo vrácení peněz. 

Větší ochrana zákazníků

Evropští poslanci v debatě před hlasováním argumentovali, že je takové posílení odpovědnosti prodejců na internetu namístě. Nedávný test 250 výrobků ze třetích zemí nabízených na Amazonu ukázal, že 66 procent nesplňuje evropské standardy na bezpečnost a zdravotní nezávadnost.

Už teď se sice lidé dozvěděli, že si zakoupili závadné zboží od firmy ze zámoří, ale těžko se domáhali svých práv kvůli absenci přímého kontaktu v Evropě. 

"Vzhledem k velkému rozsahu nákupů přes internet v posledních letech bylo pro mě důležité, aby platformy jako Amazon nebo Alibaba převzaly větší zodpovědnost za nabízené zboží," vysvětlila deníku Aktuálně.cz Charanzová.

"Dnes za sebou každý nechává digitální stopu v podobě e-mailu nebo platby kartou, takže nebude těžké zákazníky kontaktovat. Budou takto víc chráněni před nebezpečnými výrobky zejména z Číny," dodala. Nadpoloviční většina závadného zboží ve zmíněném testu pocházela právě z Číny, více než třetina z Indie.

Namátkové nákupy zboží

Jedna z nejdelších debat se při schvalování nových pravidel týkala takzvaného "mystery shoppingu," namátkových nákupů, které budou nebezpečné výrobky na trhu odhalovat. Byznysově orientované státy jako Nizozemsko a další to nechtěly s poukazem, že to přinese dodatečné náklady všem - inspekce budou muset chodit "naoko" nakupovat na sítě a platformy budou muset znát jednotlivé prodejce, aby je mohly dohledat, pokud se vyskytne problém. Nakonec po drobných úpravách souhlasily.

Budou proto jak namátkové nákupy zboží, tak povinnost odstranit nebezpečný kus z trhu. To navíc nepostihne jen daný prototyp, ale i totožný výrobek od jiné firmy. Lze si to představit tak, že když bude stažena panenka z "jedovaté" umělé hmoty od jednoho výrobce, budou ji muset přestat nabízet také ostatní značky.

Evropská unie novými pravidly reaguje na poptávku ze strany spotřebitelských organizací, které upozorňovaly, že se EU řídí dvacet let starou směrnicí, ačkoli nákupy na síti byly v té době v plenkách. Před dvěma lety proto přišla Evropská komise s revizí. Tu nyní schválili europoslanci. Čeká se už jen na formální potvrzení od členských států.

Spotřebitelské asociace změnu přivítaly. Jsou ale skeptické v tom, jestli se podaří nevhodné výrobky skutečně včas zachytávat a stahovat z trhu. Podle zastřešující evropské platformy BEUC bude záležet hlavně na "důslednosti národních úřadů", jako je Česká obchodní inspekce.

 

Právě se děje

Další zprávy