Nebezpečné povolání: letos bylo zabito 119 novinářů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 11. 2012 8:49
Většina žurnalistů zahrnutá v přehledu byla zabita cíleně
Marie Colvinová pracovala pro britský Sunday Times. Zemřela v Sýrii.
Marie Colvinová pracovala pro britský Sunday Times. Zemřela v Sýrii. | Foto: Reuters

Vídeň - Novinařina se v mnoha částech světa stává stále nebezpečnější profesí.

Podle Mezinárodního tiskového institutu (IPI) letos v souvislosti s výkonem povolání zemřelo 119 novinářů, tedy nejvíce za posledních 15 let, kdy je statistika k dispozici.

Většina žurnalistů zahrnutá v letošním přehledu navíc byla cíleně zabita. Hlavním problémem je podle IPI častá beztrestnost takového násilí.

Sýrie i Mexiko

Do seznamu IPI jsou zahrnuti novináři, kteří zemřeli při výkonu povolání. Novinářská profese je letos nejrizikovější v Sýrii, kde bylo zabito 36 novinářů a desítky mediálních aktivistů.

Potvrzuje to trend, který IPI zaznamenal v posledních 15 letech ve většině válečných konfliktů, v nichž byli novináři likvidováni, aby nešířili informace narušující propagandu některé ze stran konfliktu.

V Somálsku letos bylo zabito už 16 novinářů, aniž byl někdo z útočníků hnán ke spravedlnosti.

Dalšími zeměmi nebezpečnými pro žurnalisty jsou Mexiko se sedmi zabitými a Pákistán a Filipíny, v nichž bylo zabito po pěti novinářích. Na Filipínách je sice svoboda tisku, ale i tady je problémem netrestání násilí na žurnalistech.

Nejrizikovější je Blízký východ

Nejnebezpečnějším regionem je pro novináře Blízký východ, kde bylo kromě 36 mrtvých v Sýrii zaznamenáno po třech zabitých v Iráku a na palestinských územích a jeden v Bahrajnu.

Druhou nejrizikovější oblastí je Afrika. Novináři tam umírali nejen v Somálsku, ale také například v Nigérii (pět) a Eritreji (čtyři).

V Asii letos zemřelo v souvislosti s výkonem povolání 26 novinářů a v Latinské Americe 22. Kromě Mexika tam novináři přichází o život nejčastěji v Brazílii (čtyři), v Hondurasu (tři) a v Kolumbii (dva).

 

Právě se děje

Další zprávy