"Nebezpečné a neprofesionální". Pentagon ohlásil 19minutový incident ruského a amerického letadla

7. 9. 2016 21:12
Ruský stíhací letoun Su-27 se ve středu nad Černým mořem nebezpečně přiblížil k americkému letadlu. Podle Pentagonu se jednalo o velmi nebezpečný incident, kdy oba stroje od sebe dělily pouhé tři metry. Podle Moskvy měl americký letoun vypnutý odpovídač.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Moskva – Ruský přepadový stíhací letoun Su-27 se ve středu dopoledne nad Černým mořem nebezpečně přiblížil k americkému hlídkovému letadlu Boeing P-8 Poseidon. Agentuře Reuters to oznámily zdroje z Pentagonu. Rusko incident potvrdilo a uvedlo, že ruský stroj jednal v souladu se zásadami mezinárodního práva.

Podle Pentagonu se ruské letadlo přiblížilo k americkému letounu na vzdálenost pouhých tří metrů, což je "nebezpečné a neprofesionální", uvedlo americké ministerstvo obrany. Moskva tvrdí, že americký letoun měl vypnutý odpovídač, který je nutný k identifikaci letadla. Incident trval asi 19 minut.

K zatím poslední podobné události došlo v dubnu, kdy dva ruské bojové letouny simulovaly útočné manévry v blízkosti amerického raketového křižníku operujícího v Baltském moři.

Podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova jednal dnes ruský stroj v "přísném souladu" s mezinárodním právem. Americký špionážní letoun se podle něj dvakrát pokoušel přiblížit ke státní hranici Ruska a letěl s vypnutým odpovídačem. Po manévru ruského stíhače se americké letadlo vzdálilo, řekl mluvčí.