Nebezpečná válka v Sýrii? Chemické experty cvičí Němci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 10. 2013 20:23
Instruktoři Bundeswehru mají inspektory připravit na krizové situace
Instruktoři německého Bundeswehru mají chemické inspektory připravit na nejrůznější krizové situace.
Instruktoři německého Bundeswehru mají chemické inspektory připravit na nejrůznější krizové situace. | Foto: Reuters

Wildflecken/Damašek - Chemičtí experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se v Německu účastní výcviku, který je má připravit na válečné podmínky, v nichž budou pracovat v Sýrii.

Instruktoři je učí, jak ošetřit zraněné a také jak nepadnout do rukou únosců. V Sýrii OPCW poprvé pracuje v podmínkách občanské války.

Na místě má už několik desítek lidí, k nimž podle televize CNN přibudou desítky dalších.

Válka bez příkras:

Úkolem těchto lidí je do listopadu prověřit provozy chemických zbraní a do poloviny příštího roku pak tyto zbraně zničit.

Damašek s tím souhlasil a poskytuje inspektorům ochranu, avšak pouze na území, které ovládá armáda.

Součástí výcviku jsou simulované útoky, při nichž se chemici stávají zdravotníky - učí se ošetřit raněné a poskytnout první pomoc.

Příprava na problémy

Výcvik v Německu řídí Franz Ontal, instruktory jsou příslušníci německé armády.

OPCW

OPCW, která před týdnem dostala Nobelovu cenu za mír, má dvě oddělení.

To první je laboratorní a vědci v něm analyzují vzorky odebrané z terénu a posílají je do nezávislých partnerských laboratoří k ověření. Druhé tvoří inspektoři v terénu, kteří dělají soupis chemických látek, dohlížejí na jejich zničení, odebírají vzorky po ohlášených útocích a ohledávají místa útoků.

Učí chemiky rozeznat nebezpečí, vyhnout se únosu a pomoci obětem násilí. Reinhard Barz, který skupinu připravuje na práci v nepřátelském území, očekává, že největší potíže budou na území, o něž stále ještě armáda bojuje s opozicí.

"Musejí být připraveni na napadení ze zálohy i na to, že se ocitnou v boji. Je důležité, aby se dokázali z této situace rychle dostat," řekl Barz.

Výcviku v německém Wildfleckenu se tento týden účastní 25 inspektorů ze 17 zemí. Podmínky jsou velmi realistické, inspektoři musejí rychle reagovat a zachraňovat raněné. Ontal ale přiznává, že bez ohledu na kvalitu přípravy budou inspektoři muset brzo obstát v prostředí považovaném za nejnebezpečnější na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy