Nebezpečná válka v Sýrii? Chemické experty cvičí Němci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 10. 2013 20:23
Instruktoři Bundeswehru mají inspektory připravit na krizové situace
Instruktoři německého Bundeswehru mají chemické inspektory připravit na nejrůznější krizové situace.
Instruktoři německého Bundeswehru mají chemické inspektory připravit na nejrůznější krizové situace. | Foto: Reuters

Wildflecken/Damašek - Chemičtí experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se v Německu účastní výcviku, který je má připravit na válečné podmínky, v nichž budou pracovat v Sýrii.

Instruktoři je učí, jak ošetřit zraněné a také jak nepadnout do rukou únosců. V Sýrii OPCW poprvé pracuje v podmínkách občanské války.

Na místě má už několik desítek lidí, k nimž podle televize CNN přibudou desítky dalších.

Válka bez příkras:

Úkolem těchto lidí je do listopadu prověřit provozy chemických zbraní a do poloviny příštího roku pak tyto zbraně zničit.

Damašek s tím souhlasil a poskytuje inspektorům ochranu, avšak pouze na území, které ovládá armáda.

Součástí výcviku jsou simulované útoky, při nichž se chemici stávají zdravotníky - učí se ošetřit raněné a poskytnout první pomoc.

Příprava na problémy

Výcvik v Německu řídí Franz Ontal, instruktory jsou příslušníci německé armády.

OPCW

OPCW, která před týdnem dostala Nobelovu cenu za mír, má dvě oddělení.

To první je laboratorní a vědci v něm analyzují vzorky odebrané z terénu a posílají je do nezávislých partnerských laboratoří k ověření. Druhé tvoří inspektoři v terénu, kteří dělají soupis chemických látek, dohlížejí na jejich zničení, odebírají vzorky po ohlášených útocích a ohledávají místa útoků.

Učí chemiky rozeznat nebezpečí, vyhnout se únosu a pomoci obětem násilí. Reinhard Barz, který skupinu připravuje na práci v nepřátelském území, očekává, že největší potíže budou na území, o něž stále ještě armáda bojuje s opozicí.

"Musejí být připraveni na napadení ze zálohy i na to, že se ocitnou v boji. Je důležité, aby se dokázali z této situace rychle dostat," řekl Barz.

Výcviku v německém Wildfleckenu se tento týden účastní 25 inspektorů ze 17 zemí. Podmínky jsou velmi realistické, inspektoři musejí rychle reagovat a zachraňovat raněné. Ontal ale přiznává, že bez ohledu na kvalitu přípravy budou inspektoři muset brzo obstát v prostředí považovaném za nejnebezpečnější na světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy