Neandrtálci vyhynuli, protože je lidé snědli

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 5. 2013 17:55
Všude krom Afriky jsou lidé nepůvodním invazivním druhem, tvrdí španělští antropologové

Tarragona (Španělsko) - Neandrtálci zmizeli z povrchu zemského proto, že je předchůdci dnešního člověka snědli.

Tvrdí to alespoň španělští antropologové, podle nichž lidé tehdejší souběžnou vývojovou větev lovili, a to v takovém množství, až ji přivedli k záhubě.

Svou hypotézu opírají o teorii, která masivní vymírání velkých savců v pleistocénu vysvětluje právě příliš intenzivním lovem příslušníků rodu homo sapiens.

"S výjimkou přirozeného prostředí v Africe přitom může být člověk moudrý na ostatních kontinentech považován za vetřelce - nepůvodní invazivní druh," napsali autoři studie Policarp Hortolà a Bienvenido Martínez-Navarro z Univerzity Rovira i Virgili do odborného magazínu Quaternary International.

Vzhledem k tomu, že se dnešní ekosystém potýká s nepřeberným množstvím invazivních druhů, které decimují celé populace v jejich přirozeném prostředí, se vyhubení neandrtálce člověkem jeví jako pravděpodobné. Chybí ale důkazy.

"Domníváme se, že moderní lidé, kteří okupovali stejnou oblast jako neandrtálci, byli vyspělejší v používání nástrojů, že s nimi bojovali o území a lovili je jako potravu," zopakovali autoři studie svou tezi v e-mailu pro server Discovery News.

Stále jde ale pouze o domněnku. Jedinou možností, jak to prokázat, je nalézt na ostatcích Neandrtálců přímé důkazy konzumace člověkem. Například stopy po řezání nebo lámání na kostech a lidské artefakty poblíž těchto ostatků.

Britský paleontolog J. R. Stewart, oslovený televizí NBC News, ale upozorňuje, že věc má háček: "To je zajímavé, protože kosti s těmito stopami jsme nacházeli v nalezištích plných artefaktů po neandrtálcích, to by tedy znamenalo, že byli snědeni jinými neandrtálci."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy