Neandrtálci vyhynuli, protože je lidé snědli

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 5. 2013 17:55
Všude krom Afriky jsou lidé nepůvodním invazivním druhem, tvrdí španělští antropologové

Tarragona (Španělsko) - Neandrtálci zmizeli z povrchu zemského proto, že je předchůdci dnešního člověka snědli.

Tvrdí to alespoň španělští antropologové, podle nichž lidé tehdejší souběžnou vývojovou větev lovili, a to v takovém množství, až ji přivedli k záhubě.

Svou hypotézu opírají o teorii, která masivní vymírání velkých savců v pleistocénu vysvětluje právě příliš intenzivním lovem příslušníků rodu homo sapiens.

"S výjimkou přirozeného prostředí v Africe přitom může být člověk moudrý na ostatních kontinentech považován za vetřelce - nepůvodní invazivní druh," napsali autoři studie Policarp Hortolà a Bienvenido Martínez-Navarro z Univerzity Rovira i Virgili do odborného magazínu Quaternary International.

Vzhledem k tomu, že se dnešní ekosystém potýká s nepřeberným množstvím invazivních druhů, které decimují celé populace v jejich přirozeném prostředí, se vyhubení neandrtálce člověkem jeví jako pravděpodobné. Chybí ale důkazy.

"Domníváme se, že moderní lidé, kteří okupovali stejnou oblast jako neandrtálci, byli vyspělejší v používání nástrojů, že s nimi bojovali o území a lovili je jako potravu," zopakovali autoři studie svou tezi v e-mailu pro server Discovery News.

Stále jde ale pouze o domněnku. Jedinou možností, jak to prokázat, je nalézt na ostatcích Neandrtálců přímé důkazy konzumace člověkem. Například stopy po řezání nebo lámání na kostech a lidské artefakty poblíž těchto ostatků.

Britský paleontolog J. R. Stewart, oslovený televizí NBC News, ale upozorňuje, že věc má háček: "To je zajímavé, protože kosti s těmito stopami jsme nacházeli v nalezištích plných artefaktů po neandrtálcích, to by tedy znamenalo, že byli snědeni jinými neandrtálci."

 

Právě se děje

před 7 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy