Neandrtálci vyhynuli, protože je lidé snědli

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 5. 2013 17:55
Všude krom Afriky jsou lidé nepůvodním invazivním druhem, tvrdí španělští antropologové

Tarragona (Španělsko) - Neandrtálci zmizeli z povrchu zemského proto, že je předchůdci dnešního člověka snědli.

Tvrdí to alespoň španělští antropologové, podle nichž lidé tehdejší souběžnou vývojovou větev lovili, a to v takovém množství, až ji přivedli k záhubě.

Svou hypotézu opírají o teorii, která masivní vymírání velkých savců v pleistocénu vysvětluje právě příliš intenzivním lovem příslušníků rodu homo sapiens.

"S výjimkou přirozeného prostředí v Africe přitom může být člověk moudrý na ostatních kontinentech považován za vetřelce - nepůvodní invazivní druh," napsali autoři studie Policarp Hortolà a Bienvenido Martínez-Navarro z Univerzity Rovira i Virgili do odborného magazínu Quaternary International.

Vzhledem k tomu, že se dnešní ekosystém potýká s nepřeberným množstvím invazivních druhů, které decimují celé populace v jejich přirozeném prostředí, se vyhubení neandrtálce člověkem jeví jako pravděpodobné. Chybí ale důkazy.

"Domníváme se, že moderní lidé, kteří okupovali stejnou oblast jako neandrtálci, byli vyspělejší v používání nástrojů, že s nimi bojovali o území a lovili je jako potravu," zopakovali autoři studie svou tezi v e-mailu pro server Discovery News.

Stále jde ale pouze o domněnku. Jedinou možností, jak to prokázat, je nalézt na ostatcích Neandrtálců přímé důkazy konzumace člověkem. Například stopy po řezání nebo lámání na kostech a lidské artefakty poblíž těchto ostatků.

Britský paleontolog J. R. Stewart, oslovený televizí NBC News, ale upozorňuje, že věc má háček: "To je zajímavé, protože kosti s těmito stopami jsme nacházeli v nalezištích plných artefaktů po neandrtálcích, to by tedy znamenalo, že byli snědeni jinými neandrtálci."

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy