Ne znamená ne. Německý parlament zpřísnil zákon trestající znásilnění

Jan Hejl ČTK Jan Hejl, ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2016 13:37
Německý parlament změnil zákon, na jehož základě soudy posuzují sexuální delikty. Nově se budou muset řídit zásadou, že "ne znamená ne". Zákonodárce k tomu přiměl případ modelky Giny-Lisy Lohfinkové, která tvrdila, že byla znásilněna. Ale ačkoliv na internet unikla nahrávka, kde devětadvacetiletá žena křičí "Přestaňte!", byla to ona, kdo byl nakonec potrestán.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Německá modelka Gina-Lisa Lohfinková koncem loňského roku odešla od soudu s pokutou. Tvrdila, že ji před čtyřmi lety znásilnila dvojice mužů. Na internet se dokonce dostala část nahrávky, na níž nyní 29letá žena křičí "Ne!" a "Přestaňte!".

Soud ovšem její verzi neuvěřil a byla to ona, koho čekal trest. Hvězdě německých reality show nařídil zaplatit za křivé obvinění 24 tisíc eur (v přepočtu 650 tisíc korun), protože podle něj šlo o dobrovolný pohlavní styk a výkřiky nesouhlasu Lohfinkové se mohly týkat natáčení.

Byl to právě tento ostře sledovaný případ, jenž nakonec přiměl německé zákonodárce k razantní změně trestního zákoníku. Podle nově schválené právní úpravy se budou muset soudy při řešení sexuálních deliktů řídit zásadou, že "ne znamená ne."

A postačí, když bude pachatel ignorovat vyjádření nesouhlasu oběti.

Z oběti pachatelkou

Německo tak změnilo dřívější ustanovení zákona, podle kterého je pro naplnění skutkové podstaty znásilnění třeba použít nátlaku nebo násilí. Tuto právní úpravu po potrestání Lohfinkové silně kritizovaly nevládní organizace i někteří poslanci.

"Způsob zacházení s Ginou-Lisou Lohfinkovou je děsivý. Z oběti se dělá veřejně zostuzená pachatelka, které se nevěří," uvedla třeba místopředsedkyně poslaneckého klubu Zelených Katja Dörnerová s tím, že případ bere dalším ženám odvahu, aby o znásilnění promluvily a podaly trestní oznámení. Modelka se proti rozhodnutí soudu odvolala.

Útok nahlásí jedna z deseti žen

Organizace zabývající se právy žen úpravu označily jako "dobrý začátek". Novelu ale kritizují, že není důsledná.

Obávají se, že neposkytuje dostatečnou ochranu obětem, které nesouhlas nemohou - třeba kvůli tomu, že byly zdrogovány - jasně vyjádřit.

Úprava zákona, kterou iniciovala ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová, měla podporu vládnoucích stran CDU/CSU i sociální demokracie. Dolní komora německého parlamentu ji nakonec jednomyslně schválila.

Aktivisté také upozorňují, že Německo je v potírání sexuálního násilí stále pozadu. Podle Kristiny Lunzové, kterou cituje server BBC, je nepřijatelné, že velká většina znásilnění se nepodaří potrestat. Sexuální útok navíc nahlásí v průměru jen jedna z deseti žen.

"Jestli šlo o znásilnění, rozhodnou ženy následující ráno."

Profesorka trestního práva Monika Frommelová v rozhovoru poskytnutém agentuře DPA označila schválený zákon za "kontraproduktivní". Podle ní přibude obžalovaných, prokázání znásilnění ale bude stejně náročné jako doposud.

Podle německého listu Die Zeit se oběťmi nového zákona, který má chránit především ženy, jež jsou nejčastěji terčem sexuálních útoků, mohou stát paradoxně muži. Ti pak budou daleko častěji neprávem obviňováni ze znásilnění.

"Zda to byla noc plná milostné vášně, či znásilnění, žena určí až následující ráno," varovala autorka komentáře v prestižním listu.

Německo v poslední době šokovaly případy sexuálního obtěžování žen při silvestrovské noci. Do hromadných útoků na náměstích velkých německých měst se zapojovali přistěhovalci. Mnoho pachatelů se nepodařilo usvědčit. Proto je součástí novely také úprava v oblasti skupinového sexuálního obtěžování.

Trest by nově měli dostat i ti, kteří se útoku přímo neúčastnili, byli ale součástí skupiny, která se jich dopustila. Podle právníků oslovených agenturou DPA by ale mohlo být toto ustanovení protiústavní.

Změna zákona prošla Spolkovým sněmem ještě dřív, než skončilo odvolací řízení v případu modelky Lohfinkové. To má pokračovat nejméně do srpna.

 

Právě se děje

před 25 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 52 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy