Vědci zanalyzovali pacienty vyléčené z koronaviru. U některých nenašli protilátky

ČTK ČTK
8. 4. 2020 18:20
Šanghajští vědci zjistili, že krev některých pacientů, kteří se zotavili z nemoci covid-19, vykazuje velmi malou koncentraci protilátek proti koronaviru. U některých vyléčených pacientů dokonce nebyly protilátky zjištěny vůbec.
Nemocnice v čínském Wu-chanu - ilustrační foto.
Nemocnice v čínském Wu-chanu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Výzkum provedli odborníci ze šanghajské univerzity Fu-tan, kteří podrobili rozboru krevní vzorky 175 pacientů propuštěných ze šanghajské nemocnice. U přibližně třetiny z nich bylo neočekávaně nízké množství protilátek, které by na zneškodnění koronaviru nestačilo.

U deseti nebylo možné přítomnost protilátek vůbec prokázat. Nízkou hladinu protilátek měli mladí lidé a koncentrace rostla s věkem.

Výsledek šanghajské studie by mohl mít vliv na vývoj vakcíny a také na poznatky o kolektivní imunitě, uvedl hongkongský list South China Morning Post.

"Odborníci, kteří pracují na vakcíně, by měli těmto případům věnovat zvláštní pozornost," říká vedoucí výzkumného týmu Chuang Ťing-che. Pokud koronavirus u některých pacientů nedokáže tvorbu protilátek vyvolat, nedokáže to ani jeho slabší varianta obsažená ve vakcíně, vysvětluje.

Znamená to ale, že se člověk může koronavirem nakazit víckrát? Podle vědců toto riziko musí přezkoumat další studie. Stejně tak je potřeba více dat i z dalších částí světa k tomu, aby se dalo říct, co přesně tyto závěry znamenají pro kolektivní imunitu, řekl Chuang Ťing-che.

Mladší lidé mají méně protilátek

Vědci zkoumali pouze pacienty s mírnými příznaky, protože ti, kteří byli na jednotkách intenzivní péče, mohli získat protilátky z darované krevní plazmy. Přišli na to, že lidé ve věkové skupině 60-85 let vykazovali přibližně třikrát vyšší množství protilátek než pacienti ve skupině 15-39 let. 

Protilátky jsou složité bílkoviny vytvářené imunitním systémem. Dokážou rozpoznat a zneškodnit cizorodé antigeny, v tomto případě koronavirus. Koronavirové protilátky umí zachytit bodec na povrchu viru a zabránit mu v tom, aby se přichytil na lidské buňce a následně do ní pronikl.

Pacienti, u kterých nebyly protilátky rozpoznány, zřejmě porazili covid-19 jinými mechanismy imunitního systému, ovšem zatím není přesně jasné, jakými. Přitom onemocnění u nich přetrvávalo podobnou dobu jako u těch, kteří měli koncentraci protilátek vyšší.

Mnoho otázek ohledně koronaviru zůstává nezodpovězených, například jak se virus přenesl ze zvířat na člověka, proč někteří nakažení nemají příznaky nemoci a jak je možné, že u části pacientů, kteří se uzdraví, mohou testy přítomnost koronaviru znovu prokázat, připomíná South China Morning Post.

Čínský vládní poradce pro vědu Wang Čchen v pondělí uvedl, že je příliš brzy na to, aby Čína nad koronavirem vyhlásila vítězství, i když má nyní virus pod kontrolou. "V tuto chvíli nedokážeme říci, zda se z koronaviru stane něco jako sezonní chřipka, chronické onemocnění jako žloutenka typu B, nebo zda úplně vymizí podobně jako SARS," citovaly Wanga vládní noviny Science and Technology Daily.

Video: Je koronavirus tikající bomba? Nakazí se většina populace?

Jak pokročil vývoj vakcíny proti koronaviru? Co už o COVID-19 víme a co ještě zůstává nezodpovězeno? Hostem speciálu DVTV je biochemik Hostomský. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy