"Ne všechno, co je možné, je správné." Vatikánští kněží odsoudili čínské vědce za naklonování opic

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2018 22:07
Kardinál Angelo Bagnasco, který stojí v čele italské biskupské konference, řekl, že jde o "další důkaz rostoucí touhy po moci, mánie po všemohoucnosti".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vatikán - Vatikán dnes ostře kritizoval čínské vědce za to, že naklonovali dvě opice. Podle jeho hodnostářů je to projev touhy po všemohoucnosti, který nicméně nemusí vést k nalezení řešení, která lidstvo hledá.

"Ne všechno, co je možné, je správné," řekl podle agentury ANSA vatikánský biskup Vincenzo Paglia, který se mimo jiné specializuje na bioetiku.

"Musíme vždy zvážit účinky našich zásahů do ekosystému a zvážit riziko vzniku chyb v systému řízení nového know-how, které nás může v budoucnu vést k zásahům v lidském těle," dodal.

Kardinál Angelo Bagnasco, který stojí v čele italské biskupské konference, řekl, že jde o "další důkaz rostoucí touhy po moci, mánie po všemohoucnosti". "Zajímalo by mě, zda to opravdu vede k řešení. Já si spíš myslím, že dosažený výsledek je jen snahou o potvrzení vlastního ega," dodal.

Světová média ve středu spekulovala, že naklonováním opic otevřeli Číňané cestu k případnému budoucímu klonování lidí.

Badatelé z Šanghaje použili stejnou metodu, jakou kdysi Britové naklonovali ovečku Dolly. Poprvé se jim však podařilo naklonovat primáty. Objev podle jejich tvrzení poslouží ale pouze lékařským účelům.

Dolly přišla na svět v červenci 1996 ve skotském Roslinově ústavu. Byla prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce. Později vědci naklonovali i krávy, prasata či psy. U primátů se to však zatím nedařilo.

Video: Klonování lidí? Tato otázka mě děsí, říká česká vědkyně

Než se zabouchnou dveře úplně, je důležité, abychom se o podobných tématech, jako je klonování, bavili. Každého hned napadne klonování lidí, říká Helena Fulková, první Češka, která naklonovala myš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy