NDR začala pro Západ existovat před pětatřiceti lety

Blahoslav Hruška
9. 2. 2008 15:05
Londýn a Paříž tehdy poslaly do země své diplomaty
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Kdy vznikla NDR? Podle učebnic v říjnu 1949. Pro Západ ale někdejší "demokratické Německo" začalo existovat až mnohem později - přesně před 35 lety.

Teprve 9. února 1973 totiž Velká Británie a Francie oficiálně navázaly diplomatické styky s Východním Berlínem.

Oteplení v éře studené války, kdy se obě Německa vzájemně blokovala, nastalo až s novou východní politikou západoněmeckého ministra zahraničí a později kancléře Willyho Brandta.

Bonn i Východní Berlín začátkem 70. let místo vzájemného obviňování začaly praktikovat reálnou politiku statu quo a vzájemně se vzdaly myšlenky, že právě jen "jejich" Německo je to pravé.

Doba tání se odrazila především v diplomacii - obě Německa se stala členem OSN. V prosinci 1973 západní Německo uznalo i tehdejší Československo a kromě vojenské mise v Západním Berlíně tak začalo fungovat i řádné československé velvyslanectví v Bonnu.

Brežněv s Honeckerem na poštovní známce. Bez souhlasu Moskvy by pochopitelně uvolnění nikdy nenastalo.
Brežněv s Honeckerem na poštovní známce. Bez souhlasu Moskvy by pochopitelně uvolnění nikdy nenastalo. | Foto: Aktuálně.cz

"Demokracie v homeopatických dávkách", jak Brandt definoval novou politiku vůči východnímu bloku, přinesla ale uvolnění i obyčejným Němcům na východě.

Honecker povolil poslouchat západ

V roce 1973 například východoněmečtí komunisté přestali oficiálně rušit vysílání západoněmecké televize a rádia.

"Západní masmédia... si u nás podle libosti může každý zapnout a vypnout," komentoval úkrok stranou tehdejší první tajemník Jednotné socialistické strany Německa (SED) Erich Honecker.

O Honeckerovi bylo ostatně známo, že "kapitalistickou cizinu" ladil pravidelně.

Když mohl v roce 1983 Udo Lindenberg vystoupit v Paláci republiky, neváhal o něm zazpívat: "Jsi vlastně taky rocker, taky si tajně oblékáš křivák, zamkneš se na záchodě a posloucháš západní rádio."

ČTĚTE VÍCE: Vůdci zaniklé NDR dostanou vyšší důchod

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy