Názory: Život se musí šířit dál vesmírem

24. 6. 2006 13:30
Praha - Bude člověk svou psychikou a svým podvědomím vůbec schopen trvale žít a plodit děti na jiné planetě, než na které vznikl?

Přežití lidstva závisí na jeho schopnosti najít si nový domov jinde ve vesmíru, uvedl známý fyzik Stephen Hawking. Je v lidských silách najít v blízké budoucnosti obyvatelnou planetu? A budeme schopni se adaptovat na cizí podmínky?

Tady jsou názory Vás, čtenářů...

 

"Bude se člověk schopen srovnat s cizí faunou a flórou?"

Otázkou je, jak se člověk jako biologický objekt srovná s přírodními podmínkami na cizí planetě - považuji téměř za vyloučené, aby existovaly další planety, na kterých bude přesně stejné složení atmosféry, charakteristiky dopadajícího slunečního a kosmického záření, klima, místní formy života, gravitace, magnetické pole, vliv blízkých těles ve smyslu našeho Měsíce...

Bude člověk svojí psychikou a svým podvědomím vůbec schopen trvale žít a plodit děti na jiné planetě, než na které vznikl...? bude člověk svojí biologickou podstatou vůbec schopen se srovnat s cizí faunou a flórou, zejména obdobou našich infekčních bakterií - a i naopak nemůže nevyhnutelná kontaminace cizího prostředí našimi pozemskými bakteriemi způsobit i zánik života na cizí planetě, vznik nekontrolovatelných hybridů...?

Richard

 

"Levnější než přeměnit Mars v obyvatelnou planetu je obnovit zničenou Zemi"

Na Marsu jsou životní podmínky pořád horší, než by byly na Zemi po globální katastrofě. Jestli dokážou lidé přeměnit Mars tak, aby se stal obyvatelným tak jako Země, tak myslím, že by dokázali levněji zvládnout obnovu samotné Země.

Jde spíše o to, že jednou vyhasne Slunce, což asi bude za dlouho, ale změny díky "umírání" Slunce můžou být mnohem dřív a ty by se projevily i na Marsu. Proto se musíme vydat jinam. Domnívám se, že tohle lidstvo nezvládne - v nejlepším případě budou desetitisíce lidí žít na nějaké Noemově arše a bloumat vesmírem.

AHA

"Problém je s rychlostí"

Bohužel je tu problém s rychlostí. Myslím, že osidlování planet v naší soustavě nebude moc užitečné, určitě bych výzkum přeorientoval do vzdálenějších částí vesmíru, ovšem je tu problém s rychlostí pohybu vesmírem, jak se někam dál dostat. Věřím, že existuje plno planet podobných Zemi, ale i plno těch, jež si nedokážeme ani představit. Chtěl bych to vidět, cestovat po vesmíru :-) Vážně.

Jiří

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

ŽIVOT VE VESMÍRU

Celý článek: Stephen Hawking: Hledejme ve vesmíru nový domov

 

  • Pravidelně Vám o víkendu budeme přinášet výběr zajímavých názorů Vás, čtenářů, z četných diskuzí pod články.
  • Příspěvky mohou být redakčně upraveny a kráceny

 

"Země je moc křehká a lidstvo má stále účinnější způsoby, jak se vyhubit"

Dosud nemáme účinné metody cestování vesmírem. Jde o to, co v příštích deseti dvaceti, stech, tisíci letech. Země je moc křehká a lidstvo má stále účinnější způsoby, jak se vyhubit na jedné planetě, tudíž jediný rozumný způsob je najít metody, jak přežít všude možně po vesmíru, nejjednodušší je najít lepší pohony, ale řešení spíše vidím, alespoň pro bližší (ale stále vzdálenou) budoucnost, v soběstačných vesmírných lodích.

Navíc, i kdybysme vyřešili přelidnění, globální oteplování, vyčerpání neobnovitelných zdrojů, tak může přijít třeba asteroid a nebo Zemi jednou Slunce pohltí, takže potřebujeme najít nový domov někde ve vesmíru.

Net

 

Život se musí šířit dál

Myslím, že expandovat do vesmíru, je naprosto přirozený vývoj - život se prostě musí šířit dál na mrtvé /zatím/ planety, nemusíme hned letět mimo naši soustavu, stačí začít postupně na Měsíci atd...

Lidé, kteří se třeba na měsíční základně narodí, budou doma tam; ti, kteří se narodí na Marsu, stanou se Marťany..., měli bychom se konečně vykašlat na pitomé žabomyší války a hledět stejným směrem - vesmír na nás čeká!

 

Právě se děje

Další zprávy