Nazí lidé si hrají "na babu". Video stáhněte, žádají Židé

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2015 19:14
Muzeum tvrdí, že tato videoinstalace rozhodně nemá problematiku holocaustu urážet.
Židovské organizace jsou šokovány.
Židovské organizace jsou šokovány. | Foto: Reuters

Krakov - Židovské organizace pobouřila videoinstalace, která ukazuje nahé lidi hrající "na babu" v plynové komoře a kterou v rámci výstavy na téma holocaustu předvádí jedno z krakovských muzeí. Informovaly o tom v úterý agentury AP a DPA.

Podle Efraima Zuroffa, ředitele jeruzalémské kanceláře Centra Simona Wiesenthala, je video polského umělce Artura Žmijewského natolik "urážlivé a nechutné, že jsme považovali za nutné protestovat".

Dílo nazvané Hra na babu z roku 1999 je součástí expozice děl více než 20 umělců na téma holocaustu v Muzeu současného umění. Žmijewského video si mohli prohlédnout už návštěvníci výstav v Německu a Estonsku a i tam vyvolalo protest.

Kongres žádá o odstranění

O odstranění videoinstalace požádal krakovské muzeum Světový židovský kongres (WJC) a památník obětem holocaustu Jad vašem.

"Jsme šokováni, že snaha vzbudit senzaci, vydávaná za uměleckou svobodu, vítězí nad citem pro věc a dobrou vůlí," napsal prezident WJC Ronald Lauder ve zveřejněném vyjádření. A právě v Krakově by podle něho měli mít více porozumění pro lidi, kteří přežili holocaust.

Krakov leží několik desítek kilometrů od bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince. Město samo bylo po staletí jedním z nejvýznamnějších center židovského života v Polsku.

Podle Zuroffa je "zkrátka nepochopitelné", že video je na výstavě v zemi, kde nacisté zavraždili miliony Židů i dalších lidí.

Ředitelka krakovského Muzea současného umění Maria Anna Potocká ujišťuje, že tato instituce rozhodně nechce přistupovat k problematice holocaustu urážlivým způsobem.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy