Nazí lidé si hrají "na babu". Video stáhněte, žádají Židé

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2015 19:14
Muzeum tvrdí, že tato videoinstalace rozhodně nemá problematiku holocaustu urážet.
Židovské organizace jsou šokovány.
Židovské organizace jsou šokovány. | Foto: Reuters

Krakov - Židovské organizace pobouřila videoinstalace, která ukazuje nahé lidi hrající "na babu" v plynové komoře a kterou v rámci výstavy na téma holocaustu předvádí jedno z krakovských muzeí. Informovaly o tom v úterý agentury AP a DPA.

Podle Efraima Zuroffa, ředitele jeruzalémské kanceláře Centra Simona Wiesenthala, je video polského umělce Artura Žmijewského natolik "urážlivé a nechutné, že jsme považovali za nutné protestovat".

Dílo nazvané Hra na babu z roku 1999 je součástí expozice děl více než 20 umělců na téma holocaustu v Muzeu současného umění. Žmijewského video si mohli prohlédnout už návštěvníci výstav v Německu a Estonsku a i tam vyvolalo protest.

Kongres žádá o odstranění

O odstranění videoinstalace požádal krakovské muzeum Světový židovský kongres (WJC) a památník obětem holocaustu Jad vašem.

"Jsme šokováni, že snaha vzbudit senzaci, vydávaná za uměleckou svobodu, vítězí nad citem pro věc a dobrou vůlí," napsal prezident WJC Ronald Lauder ve zveřejněném vyjádření. A právě v Krakově by podle něho měli mít více porozumění pro lidi, kteří přežili holocaust.

Krakov leží několik desítek kilometrů od bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince. Město samo bylo po staletí jedním z nejvýznamnějších center židovského života v Polsku.

Podle Zuroffa je "zkrátka nepochopitelné", že video je na výstavě v zemi, kde nacisté zavraždili miliony Židů i dalších lidí.

Ředitelka krakovského Muzea současného umění Maria Anna Potocká ujišťuje, že tato instituce rozhodně nechce přistupovat k problematice holocaustu urážlivým způsobem.

 

Právě se děje

před 5 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy