reklama
 
 

Nazí lidé si hrají "na babu". Video stáhněte, žádají Židé

Aktualizováno 7. 7. 2015 19:14
Muzeum tvrdí, že tato videoinstalace rozhodně nemá problematiku holocaustu urážet.

Krakov - Židovské organizace pobouřila videoinstalace, která ukazuje nahé lidi hrající "na babu" v plynové komoře a kterou v rámci výstavy na téma holocaustu předvádí jedno z krakovských muzeí. Informovaly o tom v úterý agentury AP a DPA.

Podle Efraima Zuroffa, ředitele jeruzalémské kanceláře Centra Simona Wiesenthala, je video polského umělce Artura Žmijewského natolik "urážlivé a nechutné, že jsme považovali za nutné protestovat".

Dílo nazvané Hra na babu z roku 1999 je součástí expozice děl více než 20 umělců na téma holocaustu v Muzeu současného umění. Žmijewského video si mohli prohlédnout už návštěvníci výstav v Německu a Estonsku a i tam vyvolalo protest.

Kongres žádá o odstranění

O odstranění videoinstalace požádal krakovské muzeum Světový židovský kongres (WJC) a památník obětem holocaustu Jad vašem.

"Jsme šokováni, že snaha vzbudit senzaci, vydávaná za uměleckou svobodu, vítězí nad citem pro věc a dobrou vůlí," napsal prezident WJC Ronald Lauder ve zveřejněném vyjádření. A právě v Krakově by podle něho měli mít více porozumění pro lidi, kteří přežili holocaust.

Krakov leží několik desítek kilometrů od bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince. Město samo bylo po staletí jedním z nejvýznamnějších center židovského života v Polsku.

Podle Zuroffa je "zkrátka nepochopitelné", že video je na výstavě v zemi, kde nacisté zavraždili miliony Židů i dalších lidí.

Ředitelka krakovského Muzea současného umění Maria Anna Potocká ujišťuje, že tato instituce rozhodně nechce přistupovat k problematice holocaustu urážlivým způsobem.

autor: ČTK | 7. 7. 2015 18:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama