Nazarbajev žádá důstojnost, nechal odstranit ceduli WC

ČTK ČTK
8. 6. 2011 14:06
Kazašského prezidenta uráželo, že cedule nepatřičně ukazovala na vládní budovy
Žádna cedule nebude urážet důstojnost vlády, rozhodl prezident.
Žádna cedule nebude urážet důstojnost vlády, rozhodl prezident. | Foto: Wikimedia Commons

Astana - Úřady by neměly být znevažovány, jejich důstojnost je potřeba zachovávat, alespoň podle kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

Právě na jeho příkaz totiž v hlavním městě Astaně zmizela cedule upozorňující chodce na veřejné záchodky.

Hlava státu si veřejně postěžovala, že nápis "Daretchana" (záchody) neukazuje na pouliční toaletu, ale na nedaleké vládní budovy.

Dvojsmyslné označení je provokací, která kazí dobré jméno metropole, řekl prezident počátkem týdne na poradě astanských radních.

"Je to ohromná cedule s velkými písmeny. Když se podíváte z boku, nad nápisem do výšky trčí budova vlády. A je tam napsáno, že je to záchod," citovala prezidenta kazašská agentura Tengrinews.

Záchodek se po zveřejnění Nazarbajevova projevu stal velkou pamětihodností. Tisíce lidí prý chtěly vidět doličnou ceduli a přesvědčit se, kam doopravdy ukazuje. Většina z nich ale přišla pozdě - úřady jednaly rychleji.

"Přišli čtyři chlapi z magistrátu a sebrali ji," popisovala operaci pokladní kritizované toalety. "Druhý den se dostavili další a zabavili i vývěsku o ceně. Teď už nikdo neví, že za záchodky se platí 50 tenge (šest korun)," dodala.

Nad vchodem je nyní jen malé označení s vyobrazením mužské a ženské postavy.

Africké zvíře namísto nefalšované kazašské slepice

V projevu k radním našel Nazarbajev na tváři prudce se rozvíjející Astany spoustu dalších prohřešků. Vadí mu například, že jednu z ulic zdobí plastiky exotické africké zvěře místo domácích kazašských slepic.

Na pěší zóně by se podle něj neměla půjčovat jízdní kola, když je určena k procházkám. Na fontánách a kašnách našla hlava státu rez, dlažba ulic je leckde zprohýbaná.

"Radní by se o město měli starat stejně, jako o své vlastní domy a auta," prohlásil nazlobený prezident.

Hlavnímu architektovi vytknul, že nová sídliště jsou nudně šedá. Měla by být vyvedena v barvách, jež jsou hlavě státu nejbližší - bílé, žluté a modré.

S Nazarbajevem za lepšími zítřky

Nursultan Nazarbajev vládne Kazachstánu už od 80. let. Zemi začal spravovat ještě jako členskou republiku SSSR.
Za tu dobu získal obrovskou popularitu, protože dokázal zemi rychle pozvednout. Tučné příjmy z nerostných surovin neváhá investovat do školství a dělí se o ně nejen s politickou elitou, ale i státním rozpočtem.

Reálné mzdy vzrostly od rozpadu Sovětského svazu v Kazachstánu čtrnáctkrát. Kdyby tedy byly dubnové volby férové, pravděpodobně by nezískal oficiálních 95, ale něco kolo 70 procent voličských hlasů.

Na druhou stranu bývalý člen sovětského politbyra neponechává nic náhodě. Nechal si schválit zákon, na jehož základě může být zvolen, kolikrát se mu zamane, přičemž organizovaná opozice v zemi prakticky neexistuje. Stejně tak jsou v Kazachstánu zapovězeny pojmy nezávislé soudnictví či svobodný tisk.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

Další zprávy