Nazarbajev žádá důstojnost, nechal odstranit ceduli WC

ČTK ČTK
8. 6. 2011 14:06
Kazašského prezidenta uráželo, že cedule nepatřičně ukazovala na vládní budovy
Žádna cedule nebude urážet důstojnost vlády, rozhodl prezident.
Žádna cedule nebude urážet důstojnost vlády, rozhodl prezident. | Foto: Wikimedia Commons

Astana - Úřady by neměly být znevažovány, jejich důstojnost je potřeba zachovávat, alespoň podle kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

Právě na jeho příkaz totiž v hlavním městě Astaně zmizela cedule upozorňující chodce na veřejné záchodky.

Hlava státu si veřejně postěžovala, že nápis "Daretchana" (záchody) neukazuje na pouliční toaletu, ale na nedaleké vládní budovy.

Dvojsmyslné označení je provokací, která kazí dobré jméno metropole, řekl prezident počátkem týdne na poradě astanských radních.

"Je to ohromná cedule s velkými písmeny. Když se podíváte z boku, nad nápisem do výšky trčí budova vlády. A je tam napsáno, že je to záchod," citovala prezidenta kazašská agentura Tengrinews.

Záchodek se po zveřejnění Nazarbajevova projevu stal velkou pamětihodností. Tisíce lidí prý chtěly vidět doličnou ceduli a přesvědčit se, kam doopravdy ukazuje. Většina z nich ale přišla pozdě - úřady jednaly rychleji.

"Přišli čtyři chlapi z magistrátu a sebrali ji," popisovala operaci pokladní kritizované toalety. "Druhý den se dostavili další a zabavili i vývěsku o ceně. Teď už nikdo neví, že za záchodky se platí 50 tenge (šest korun)," dodala.

Nad vchodem je nyní jen malé označení s vyobrazením mužské a ženské postavy.

Africké zvíře namísto nefalšované kazašské slepice

V projevu k radním našel Nazarbajev na tváři prudce se rozvíjející Astany spoustu dalších prohřešků. Vadí mu například, že jednu z ulic zdobí plastiky exotické africké zvěře místo domácích kazašských slepic.

Na pěší zóně by se podle něj neměla půjčovat jízdní kola, když je určena k procházkám. Na fontánách a kašnách našla hlava státu rez, dlažba ulic je leckde zprohýbaná.

"Radní by se o město měli starat stejně, jako o své vlastní domy a auta," prohlásil nazlobený prezident.

Hlavnímu architektovi vytknul, že nová sídliště jsou nudně šedá. Měla by být vyvedena v barvách, jež jsou hlavě státu nejbližší - bílé, žluté a modré.

S Nazarbajevem za lepšími zítřky

Nursultan Nazarbajev vládne Kazachstánu už od 80. let. Zemi začal spravovat ještě jako členskou republiku SSSR.
Za tu dobu získal obrovskou popularitu, protože dokázal zemi rychle pozvednout. Tučné příjmy z nerostných surovin neváhá investovat do školství a dělí se o ně nejen s politickou elitou, ale i státním rozpočtem.

Reálné mzdy vzrostly od rozpadu Sovětského svazu v Kazachstánu čtrnáctkrát. Kdyby tedy byly dubnové volby férové, pravděpodobně by nezískal oficiálních 95, ale něco kolo 70 procent voličských hlasů.

Na druhou stranu bývalý člen sovětského politbyra neponechává nic náhodě. Nechal si schválit zákon, na jehož základě může být zvolen, kolikrát se mu zamane, přičemž organizovaná opozice v zemi prakticky neexistuje. Stejně tak jsou v Kazachstánu zapovězeny pojmy nezávislé soudnictví či svobodný tisk.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy