Návštěva Su Ťij v Praze se odkládá, barmská vůdkyně musí řešit krizi kolem Rohingů

Zahraničí Zahraničí
29. 9. 2017 13:12
Barmská státní poradkyně Aun Schan Su Ťij odložila svoji plánovanou návštěvu Prahy. Bývalá barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny míru měla přijet do Česka letos v říjnu, a to na pozvání premiéra Bohuslava Sobotky. Podle informací Aktuálně.cz měla také vystoupit na konferenci o lidských právech, kterou 11. října pořádá Knihovna Václava Havla. Su Ťij se však v pátek omluvila s tím, že musí řešit krizi v Arakanském státě na západě Barmy. Odtud mezitím prchají statisíce příslušníků muslimské menšiny Rohingů kvůli násilnostem. "Su Ťij diplomatickou cestou zároveň poslala vzkaz, že si velmi váží hlubokého přátelství mezi oběma zeměmi," dodalo české ministerstvo zahraničí.
Barmská vůdkyně Su Ťij při projevu k národu o Rohinzích.
Barmská vůdkyně Su Ťij při projevu k národu o Rohinzích. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 21 minutami

Jsem v Londýně, oznámil lídr hongkongských protestů Nathan Law

Jeden z hlavních představitelů hongkongského prodemokratického hnutí Nathan Law v pondělí oznámil, že je v Londýně. Law byl jedním ze tří lídrů prodemokratického hnutí Demosisto. V reakci na zavedení nového bezpečnostního zákona v Hongkongu ale všichni tři na své funkce rezignovali a hnutí rozpustili. Law poté řekl, že Hongkong dokonce opustil, kde se nachází, ale nebylo nejdříve jasné, uvedla britská zpravodajská stanice BBC.

"S batohem a malým zavazadlem v ruce jsem nastoupil na svůj noční let. Jaká budoucnost mě čeká, nebylo jasné. Jedno jsem ale věděl jistě - mojí cílovou destinací byl Londýn," napsal Nathan Law na Twitteru týden a půl poté, co oznámil, že opouští Hongkong.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vláda schválila šéfy krajských soudů v Praze a Plzni

Vláda v pondělí schválila návrh jmenovat novými předsedy Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Plzni Jaroslavu Pokornou a Alexandra Krysla. Prezident Miloš Zeman by je měl do funkcí jmenovat 29. července, řekla novinářům ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Kabinet podpořil i návrh na jmenování 33 nových soudců, kteří většinou nahradí své kolegy odcházející do penze.

Současným předsedům pražského městského a plzeňského krajského soudu - tedy Liboru Vávrovi a Miloslavu Sedláčkovi - vyprší mandát na konci letošního září. Podle návrhu ministryně by je měli nahradit osmapadesátiletá předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Pokorná a čtyřiačtyřicetiletý místopředseda Krajského soudu v Plzni Krysl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy