Návrh je na stole. Na konferenci v Paříži vznikl základ pro budoucí dohodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2015 15:44
Vyjednavači 195 zemí v sobotu na klimatické konferenci OSN v Paříži představili návrh textu, jenž by měl tvořit základ nové globální dohody o snižování emisí skleníkových plynů. Návrh, schválený vysokými představiteli OSN, ale stále obsahuje stovky sporných bodů, informovala agentura Reuters. Lhůta pro dodání dokumentu byla do sobotních 12 hodin SEČ a vyjednavači na něm pracovali celou noc. Obsahuje 48 stran. "Máme teď k dispozici nový základ pro jednání, který je přijatelný pro všechny. Teď je potřeba dopsat zbytek," řekla agentuře AFP francouzská vyjednavačka Laurence Tubianaová. O návrhu, který prý ale obsahuje mnoho nevyřešených bodů, budou jednat ministři zúčastněných zemí.
Konference COP21 probíhá ve francouzské metropoli.
Konference COP21 probíhá ve francouzské metropoli. | Foto: Reuters

Paříž - Vyjednavači 195 zemí v sobotu na klimatické konferenci OSN v Paříži představili klíčový návrh textu, jenž by měl tvořit základ nové globální dohody o snižování emisí skleníkových plynů. Návrh, schválený vysokými představiteli OSN, ale stále obsahuje stovky sporných bodů, informovala agentura Reuters.

Lhůta pro dodání dokumentu byla do dnešních 12 hodin středoevropského času a vyjednavači na něm pracovali celou noc. Obsahuje 48 stran. "Máme teď k dispozici nový základ pro jednání, který je přijatelný pro všechny. Teď je potřeba dopsat zbytek," řekla agentuře AFP francouzská vyjednavačka Laurence Tubianaová. O návrhu budou od pondělí jednat ministři životního prostředí nebo zahraničí zúčastněných zemí.

Tubianaová dodala, že práce ještě neskončila a potřeba bude dořešit "hlavní politické otázky". Neshoda prý trvá například ohledně dlouhodobého závazku o maximálním nárůstu globální teploty v porovnáním s předindustriálním obdobím. Státy se přou o to, zda budou v konečné dohodě uvedeny dva stupně Celsia, nebo 1,5 stupně, jak požadují malé ostrovní státy.

Česko sníží do patnácti let emise o 40 procent

Mezi další sporné body patří financování pomoci jižním zemím, aby se mohly lépe přizpůsobit změnám klimatu, nebo rozdělení závazků mezi rozvinuté a rozvojové země. Zatím je návrh "plný závorek a voleb mezi několika možnostmi", konstatovala agentura AP. Česká republika na konferenci potvrdila závazek do roku 2030 dále snížit emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.

Z konference, jež se koná ve francouzské metropoli od konce listopadu, by měla vzejít nová globální dohoda o snižování emisí skleníkových plynů nahrazující Kjótský protokol z roku 1997. Smyslem je uchránit planetu před ničivými důsledky globálního oteplování. "Věda nám říká, že už máme jen malý prostor pro nějakou akci," řekla dnes představitelka OSN pro klima Christiana Figueresová.

Hostem konference byl dnes hollywoodský herec a velvyslanec OSN pro boj s klimatickými změnami Leonardo DiCaprio, který se sešel s generálním tajemníkem této organizace Pan Ki-Munem. Na konferenci se objevili také filmoví tvůrci Robert Redford a Sean Penn.

 

Právě se děje

Další zprávy