Naverbován v ruské věznici. Zambijec šel rovnou na frontu, domů se vrátil v rakvi

Martin Novák Martin Novák
14. 12. 2022 6:36
Příběh Lemekhaniho Nyirendy ukazuje, jak snadno život může nabrat tragický směr. Třiadvacetiletý mladík z africké Zambie před třemi lety odjel do Ruska studovat jadernou fyziku, nakonec ale zemřel v bojích na Ukrajině, kde působil v řadách žoldnéřů z Wagnerovy skupiny. Rakev s jeho ostatky v neděli dorazila do zambijské metropole Lusaky.
Truchlící matka (vpravo) zambijského studenta Lemekhaniho Nyirendy, který zemřel v řadách Wagnerovců ve válce na Ukrajině.
Truchlící matka (vpravo) zambijského studenta Lemekhaniho Nyirendy, který zemřel v řadách Wagnerovců ve válce na Ukrajině. | Foto: ČTK

Lemekhani Nyirenda byl nejmladším ze čtyř dětí a v roce 2019 využil možnosti studovat v Rusku na základě smlouvy mezi vládou v Moskvě a Lusace. Po absolvování kurzu ruštiny se zapsal do prvního ročníku na moskevské Národní výzkumné jaderné univerzitě, známé také jako Moskevský inženýrský a fyzikální institut (MIFI).

Protože potřeboval peníze, začal podle výpovědi jeho starší sestry Muzangaly pracovat pro jednu kurýrní služby. Převážel balíčky od odesílatele k adresátovi v ulicích Moskvy. V dubnu 2020 ho ale při jedné přepravě zastavila policie a v zásilce, kterou měl doručit, našla drogy. Nyirenda se bránil tím, že nevěděl, co je uvnitř, a byl pouhým kurýrem. U soudu mu to ale nepomohlo a dostal devět a půl roku vězení. 

Zatímco si Zambijec odpykával svůj trest, napadlo Rusko Ukrajinu, a protože se původní plán Kremlu obsadit Kyjev a většinu země za několik dní nebo týdnů nezdařil, musel prezident Vladimir Putin vyhlásit v září takzvanou částečnou mobilizaci. Do války poslal asi 300 tisíc mužů.

Zároveň začal šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin verbovat potenciální vojáky mezi trestanci v ruských věznicích. "Mohu vám slíbit, že vás dostanu z vězení živé, ale nemohu slíbit, že vás živé vrátím," citují svědci Prigožina z jeho cest po věznicích, kde přemlouvá odsouzené, aby podepsali kontrakt o službě v jeho jednotkách výměnou za prominutí zbytku trestu.

Až později vyšlo najevo, že tímto způsobem se do války na Ukrajině v řadách ruských okupantů dostal i mladý Zambijec. Zřejmě ho zlákala vidina, že si zkrátí trest o více než sedm let. Prigožinova slova o tom, že nikomu neslibuje přežití, se ale v případě Lemekhaniho Nyirendy naplnila.

"Byl snad donucen?"

Zambijský student zemřel na frontě letos 22. září. Není jasné kde, ale vojáci Wagnerovy skupiny bojují hlavně u Bachmutu a Avdijivky na Donbase. Rodina v Africe se o jeho smrti dozvěděla s velkým zpožděním, až 9. listopadu.

Příbuzní věděli, že Nyirenda už není za mřížemi, ale neměli tušení, že je na Ukrajině. Ještě na konci srpna volal domů do Zambie z neznámého čísla. "Řekl rodičům, že už není ve vězení, ale nemůže mluvit o tom, kde je. To je prý tajné," vypověděla sestra.

Pak až do 9. listopadu žádná zpráva. "Zavolal nám z Ruska nějaký člověk, kterého neznáme. Řekl, že náš syn zemřel a že po sobě zanechal poslední vůli a že máme přijet pro tělo do Ruska," citovala agentura Reuters studentova otce, který popsal, jak se rodina o úmrtí dozvěděla.

Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin později potvrdil, že Zambijce naverboval 23. srpna. Nyirenda tedy žil poté ještě měsíc, než zahynul na Ukrajině. Že Prigožin přesvědčuje vězně, kteří si odpykávají dlouholeté tresty za těžké zločiny, aby šli bojovat na Ukrajinu, se vědělo. Je ale překvapením, že se to týká i lidí, kteří nejsou ruskými občany.

"Chceme vědět, jak je možné, že byl rekrutován, aniž by o tom rodina nebo zambijské úřady věděly. Byl snad donucen? Prostě ho jen zneužili?" uvedla Nyirendova sestra pro televizi BBC. Zambijská vláda už 25. února oficiálně oznámila, že v konfliktu zůstane neutrální, podobně jako mnoho dalších afrických zemí, které udržují ekonomické vztahy s Ruskem a nechtějí je zpřetrhat.

Nyirendovo tělo Rusové převezli z Ukrajiny do Rostova na Donu a pak do Moskvy, odkud rakev letecky přepravili do Afriky. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl telefonicky zambijskému protějšku Stanleymu Kakubovi, že rodina dostane peníze, které Prigožin na základě podepsané smlouvy studentovi jaderné fyziky přislíbil.

Video: Jak Prigožin verbuje vojáky v ruském vězení

Jevgenij Prigožin, přezdívaný jako „Putinův šéfkuchař“, osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Двач
 

Právě se děje

Další zprávy