Navalnyj zůstane za mřížemi, soud zamítl odvolání proti vzetí do vazby

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2021 16:38
Ruský soud zamítl odvolání Alexeje Navalného proti jeho vazbě, informovala ruská média. Opoziční předák tam tak zůstane a čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu. Policie ještě před rozhodnutím soudu zatkla několik blízkých spolupracovníků a příznivců Navalného.
Protesty kvůli Navalnému v Moskvě.
Protesty kvůli Navalnému v Moskvě. | Foto: Reuters

"Po vyslechnutí obou stran se soud rozhodl zamítnout stížnost Alexeje Navalného," citovala agentura TASS stanovisko soudu, který potvrdil uvalení vazby do 15. února.

"Neúspěšně nás zastrašujete," zareagoval Navalnyj podle agentury Reuters. "Ano, teď je na vaší straně hrubá síla. Můžete mě spoutat, (ale) nepotrvá to věčně," dodal.

Světové tiskové agentury a některá ruská média s odvoláním na ředitele Navalného Fondu boje s korupcí Ivana Ždanova informovaly o tom, že policie na 48 hodin zadržela například opozičníkova bratra Olega, spolupracovnici Ljubov Sobolovou nebo lékařku Anastasiju Vasiljevovou. Vyšetřuje je v souvislosti s údajným porušením karanténních opatření proti šíření koronaviru během sobotních protestů v Moskvě.

Ze stejných důvodů policie zadržela i Mariju Aljochinovou z punkové kapely Pussy Riot. Podle úřadů se protestů v Moskvě zúčastnilo nejméně 19 infikovaných, a tak by kvůli tomu během dvou týdnů mohly narůst počty nakažených.

Vasiljevová policisty ve svém bytě přivítala hrou Beethovena na piano, kterou přehlušovala slova policistky, seznamující ji s úkony - a nakonec se zeptala, zda jí někdo zatleská. Nikdo nezatleskal, dodal Reuters.

Sérii zadržení předcházely ve středu policejní razie v bytech a kancelářích lidí s vazbami na opozičního politika, včetně prohlídky bytu samotného Navalného. Vyšetřovací výbor (ruská kriminální ústředna) dnes mezitím oznámil, že stíhá dalšího blízkého opozičníkova spolupracovníka Leonida Volkova za údajné navádění nezletilých k účasti na nepovolených protestech. Další Navalného spolupracovníky policie zadržela v souvislosti s organizací protestů už dříve.

Vyšetřování Volkova, jenž je v současné době mimo Rusko, je součástí tvrdého zásahu policie proti Navalného spolupracovníkům poté, co desítky tisíc lidí v sobotu vyšly v Rusku do ulic a požadovaly propuštění opozičního předáka, píše agentura Reuters. Ruské bezpečnostní síly použily sílu a podle nevládního portálu OVD-Info, jenž se zabývá monitoringem policejních zásahů, zatkly bezmála 4000 osob.

Demonstrace se odehrály ve více než stovce měst, což ukazuje na rostoucí hněv proti Kremlu, podotkla agentura AP, podle níž k nespokojenosti přispěla i nedávno zveřejněná zpráva Navalného fondu, podle níž prezident Vladimir Putin vlastní u Černého moře honosnou rezidenci, což šéf Kremlu popírá. Video s údajným Putinovým palácem už má více než 98 milionů zhlédnutí.

Navalnyj se vrátil do Ruska 17. ledna po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se léčil z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Putina. Kreml to odmítá. Policie Navalného hned po příletu zatkla a soud ho poslal do vazby. Hrozí mu roky ve vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy