Navalnyj zůstane za mřížemi, soud zamítl odvolání proti vzetí do vazby

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2021 16:38
Ruský soud zamítl odvolání Alexeje Navalného proti jeho vazbě, informovala ruská média. Opoziční předák tam tak zůstane a čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu. Policie ještě před rozhodnutím soudu zatkla několik blízkých spolupracovníků a příznivců Navalného.
Protesty kvůli Navalnému v Moskvě.
Protesty kvůli Navalnému v Moskvě. | Foto: Reuters

"Po vyslechnutí obou stran se soud rozhodl zamítnout stížnost Alexeje Navalného," citovala agentura TASS stanovisko soudu, který potvrdil uvalení vazby do 15. února.

"Neúspěšně nás zastrašujete," zareagoval Navalnyj podle agentury Reuters. "Ano, teď je na vaší straně hrubá síla. Můžete mě spoutat, (ale) nepotrvá to věčně," dodal.

Světové tiskové agentury a některá ruská média s odvoláním na ředitele Navalného Fondu boje s korupcí Ivana Ždanova informovaly o tom, že policie na 48 hodin zadržela například opozičníkova bratra Olega, spolupracovnici Ljubov Sobolovou nebo lékařku Anastasiju Vasiljevovou. Vyšetřuje je v souvislosti s údajným porušením karanténních opatření proti šíření koronaviru během sobotních protestů v Moskvě.

Ze stejných důvodů policie zadržela i Mariju Aljochinovou z punkové kapely Pussy Riot. Podle úřadů se protestů v Moskvě zúčastnilo nejméně 19 infikovaných, a tak by kvůli tomu během dvou týdnů mohly narůst počty nakažených.

Vasiljevová policisty ve svém bytě přivítala hrou Beethovena na piano, kterou přehlušovala slova policistky, seznamující ji s úkony - a nakonec se zeptala, zda jí někdo zatleská. Nikdo nezatleskal, dodal Reuters.

Sérii zadržení předcházely ve středu policejní razie v bytech a kancelářích lidí s vazbami na opozičního politika, včetně prohlídky bytu samotného Navalného. Vyšetřovací výbor (ruská kriminální ústředna) dnes mezitím oznámil, že stíhá dalšího blízkého opozičníkova spolupracovníka Leonida Volkova za údajné navádění nezletilých k účasti na nepovolených protestech. Další Navalného spolupracovníky policie zadržela v souvislosti s organizací protestů už dříve.

Vyšetřování Volkova, jenž je v současné době mimo Rusko, je součástí tvrdého zásahu policie proti Navalného spolupracovníkům poté, co desítky tisíc lidí v sobotu vyšly v Rusku do ulic a požadovaly propuštění opozičního předáka, píše agentura Reuters. Ruské bezpečnostní síly použily sílu a podle nevládního portálu OVD-Info, jenž se zabývá monitoringem policejních zásahů, zatkly bezmála 4000 osob.

Demonstrace se odehrály ve více než stovce měst, což ukazuje na rostoucí hněv proti Kremlu, podotkla agentura AP, podle níž k nespokojenosti přispěla i nedávno zveřejněná zpráva Navalného fondu, podle níž prezident Vladimir Putin vlastní u Černého moře honosnou rezidenci, což šéf Kremlu popírá. Video s údajným Putinovým palácem už má více než 98 milionů zhlédnutí.

Navalnyj se vrátil do Ruska 17. ledna po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se léčil z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Putina. Kreml to odmítá. Policie Navalného hned po příletu zatkla a soud ho poslal do vazby. Hrozí mu roky ve vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy