Navalnyj shromáždil 300 000 podpisů pro prezidentskou kandidaturu. Cílem je milion, tvrdí

ČTK ČTK
18. 4. 2017 19:08
Alexej Navalnyj v úterý oznámil, že překonal hranici 300 000 podpisů ve více než 40 ruských regionech a splňuje tak podmínku nutnou k nominaci na prezidentského kandidáta. Na webu opozičníího lídra se zaregistrovalo 335 782 lidí.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj v úterý oznámil, že ve více než 40 regionech shromáždil přes 300 000 podpisů, nutných k nominaci na prezidentského kandidáta. Informovala o tom agentura Interfax. Cílem Navalného je prý milion podpisů.

"V současné chvíli se na našem webu zaregistrovalo 335 782 lidí, kteří textovou zprávou potvrdili zájem podepsat petiční arch," řekl Navalnyj ve videu zveřejněném na jeho webových stránkách.

Lidé navíc vyplnili dotazník, ve kterém uvedli místo svého bydliště, dodal Navalnyj.

Kandidát na prezidenta podle ruských zákonů potřebuje nejméně 300 000 podpisů od občanů, kteří jeho kandidaturu podpoří. Petici musí podepsat lidé z alespoň 40 regionů Ruska.

Opoziční předák na konci března zorganizoval v několika ruských městech velké demonstrace proti korupci v nejvyšších patrech politiky. Policie ho pak zatkla na protivládním protestu v Moskvě.

Soud ho následně odsoudil k pokutě 20 000 rublů (8700 Kč) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Za to, že při zatýkání na demonstraci kladl policii odpor, si navíc odseděl 15 dní ve vězení.

Ačkoliv Navalnyj už několikrát řekl, že se hodlá dosavadnímu prezidentovi Vladimiru Putinovi ve volbách postavit, jeho kandidatura je zatím nejistá. Podle ruských zákonů totiž pravomocné odsouzení, a to i podmíněné, možnost ucházet se o post prezidenta znemožňuje.

V únoru soud Navalného odsoudil k pěti letům podmíněně za korupci v lesnickém podniku Kirovles. Rozsudek není pravomocný, advokát Navalného se proti němu odvolal.

Nestátní sociologická agentura Levada-Centr na začátku dubna uvedla, že povědomí o opozičním předákovi Navalném se v poslední době mezi obyvateli Ruska zvýšilo. Pětapadesát procent dotázaných, což je vůbec nejvíce, zná jeho jméno. V prezidentských volbách by ho volilo 18 procent z nich.

V Rusku probíhá vnitřní silná krize, únava z režimu je veliká, celý systém funguje na principu korupce, říká novinář Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy