Navalnyj shromáždil 300 000 podpisů pro prezidentskou kandidaturu. Cílem je milion, tvrdí

ČTK ČTK
18. 4. 2017 19:08
Alexej Navalnyj v úterý oznámil, že překonal hranici 300 000 podpisů ve více než 40 ruských regionech a splňuje tak podmínku nutnou k nominaci na prezidentského kandidáta. Na webu opozičníího lídra se zaregistrovalo 335 782 lidí.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj v úterý oznámil, že ve více než 40 regionech shromáždil přes 300 000 podpisů, nutných k nominaci na prezidentského kandidáta. Informovala o tom agentura Interfax. Cílem Navalného je prý milion podpisů.

"V současné chvíli se na našem webu zaregistrovalo 335 782 lidí, kteří textovou zprávou potvrdili zájem podepsat petiční arch," řekl Navalnyj ve videu zveřejněném na jeho webových stránkách.

Lidé navíc vyplnili dotazník, ve kterém uvedli místo svého bydliště, dodal Navalnyj.

Kandidát na prezidenta podle ruských zákonů potřebuje nejméně 300 000 podpisů od občanů, kteří jeho kandidaturu podpoří. Petici musí podepsat lidé z alespoň 40 regionů Ruska.

Opoziční předák na konci března zorganizoval v několika ruských městech velké demonstrace proti korupci v nejvyšších patrech politiky. Policie ho pak zatkla na protivládním protestu v Moskvě.

Soud ho následně odsoudil k pokutě 20 000 rublů (8700 Kč) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Za to, že při zatýkání na demonstraci kladl policii odpor, si navíc odseděl 15 dní ve vězení.

Ačkoliv Navalnyj už několikrát řekl, že se hodlá dosavadnímu prezidentovi Vladimiru Putinovi ve volbách postavit, jeho kandidatura je zatím nejistá. Podle ruských zákonů totiž pravomocné odsouzení, a to i podmíněné, možnost ucházet se o post prezidenta znemožňuje.

V únoru soud Navalného odsoudil k pěti letům podmíněně za korupci v lesnickém podniku Kirovles. Rozsudek není pravomocný, advokát Navalného se proti němu odvolal.

Nestátní sociologická agentura Levada-Centr na začátku dubna uvedla, že povědomí o opozičním předákovi Navalném se v poslední době mezi obyvateli Ruska zvýšilo. Pětapadesát procent dotázaných, což je vůbec nejvíce, zná jeho jméno. V prezidentských volbách by ho volilo 18 procent z nich.

V Rusku probíhá vnitřní silná krize, únava z režimu je veliká, celý systém funguje na principu korupce, říká novinář Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 44 minutami

Havlíček: Národní plán obnovy chceme ještě v dubnu projednat na vládě

Národní plán obnovy byl podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v pátek, po diskuzi v rámci členů koalice, poslán do meziresortního připomínkového řízení. To bude trvat několik následujících dnů. Chtěl by, aby ho ještě v dubnu projednala vláda a poté bude okamžitě odeslán Evropské komisi. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Podle Havlíčka by z něj mohla Česká republika získat 172 miliard korun a dále bude moci čerpat půjčky až do výše asi 405 miliard korun. Na konci března uvedl, že v rámci koalice se jedná o zapojení dalších zhruba 18 miliard korun právě ve formě úvěrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy