Temná dánská krimi v přímém přenosu. Slavný konstruktér pravděpodobně zavraždil švédskou novinářku

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 23. 8. 2017 16:09
Dánská policie řeší už několik dní neobvyklý a ostře sledovaný případ. Podezření, že populární konstruktér a snílek Peter Madsen zavraždil na své amatérské ponorce švédskou novinářku Kim Wallovou. Policie ji nejprve pohřešovala, teď ale potvrdila, že trup bez končetin a hlavy nalezený v moři na jihu Kodaně patří právě švédské reportérce. Ta byla naposledy spatřena při návštěvě Madsenovy miniponorky. Světoznámý konstruktér ale trvá na tom, že šlo o nehodu.
Opravu jsem nezvládl, ponorka se do půl minuty potopila, tvrdil nejprve Peter Madsen. Policie ho podezírá z vraždy novinářky. | Video: Asociated Press

Kodaň - Novináři umírají násilnou smrtí obvykle ve válkách nebo diktaturách. Výjimečně v zemích, jako jsou Dánsko nebo Švédsko.

Zavražděná švédská novinářka Kim Wallová.
Zavražděná švédská novinářka Kim Wallová. | Foto: Reuters

Smrt třicetileté švédské reportérky Kim Wallové plní proto už několik dní přední stránky novin a zpravodajských serverů ve Skandinávii i jinde ve světě.

Kvůli oběti, zatím neobjasněné přičině smrti, ale zejména kvůli hlavnímu podezřelému.

Zatčený Peter Madsen je v Dánsku známou celebritou. Letecký inženýr, dobrodruh, vynálezce, byznysmen. Konstruktér soukromé, sedmnáct metrů dlouhé miniponorky UC3 Nautilus, se kterou se plavil pod hladinou Baltského moře.

Spřádal plány na vyslání astronauta do vesmíru v dánské raketě a psal čtený a sledovaný blog, nazvaný "Raket Madsen".

Švédská novinářka Kim Wallová, píšící pro americký deník The New York Times a další světová média, se o něm rozhodla dělat velkou reportáž. 

Dánská policie ve středu potvrdila, že to byla její poslední pracovní cesta. Trup ženy bez hlavy, rukou a nohou, který v pondělí našel cyklista na pobřeží na jihu Kodaně, patří právě Wallové.

Slavný dánský konstruktér Peter Madsen.
Slavný dánský konstruktér Peter Madsen. | Foto: Reuters

Potvrdily to testy DNA. Vzorky se shodují s těmi, které experti odebrali  z kartáčku na zuby a kartáče na vlasy, patřící Wallové.

Reportérka, která pracovala v Severní Koreji, na Haiti, Kubě nebo v Ugandě, zemřela na dohled břehů svého rodného Švédska.

K torzu jejího těla byl připevněn kus železa. Podle policie se pachatel snažil, aby trup nevyplaval nad hladinu a pak se nedostal ke břehu. Neúspěšně.

"Samozřejmě dál pátráme po chybějících částech těla," uvedl ve středu hlavní dánský vyšetřovatel Jens Moller Jensen. Končetiny i hlavu podle policistů od těla někdo jednoznačně odřízl.

Tragická plavba s nejasným koncem

Madsen s novinářkou vyrazili na plavbu 10. srpna. Wallová připravovala vědcův profil, proto s ním chtěla být v jeho unikátní ponorce. Svému příteli řekla, že se vrátí ve stejný den po sedmé hodině večer.

Pak už ale přicházely jen špatné zprávy. Policejní hlídka o den později zachránila Madsena z potápějící se ponorky. Tvrdil, že se pokoušel opravit nádrž, ale nepodařilo se mu to.

Plavidlo pobřežní hlídky pátrá po pohřešované švédské novinářce Kim Wallové.
Plavidlo pobřežní hlídky pátrá po pohřešované švédské novinářce Kim Wallové. | Foto: Reuters

Reportérka s ním nebyla.

Jako první verzi Madsen uvedl, že ji ještě před nehodou vysadil na břeh. Wallová ale o sobě pořád nedávala vědět, zatímco policejní loď mezitím odtáhla poškozenou ponorku do přístavu.

Šestačtyřicetiletý konstruktér následně přišel s novou verzí výpovědi. Wallová se prý nešťastnou náhodou smrtelně zranila, zemřela a on ji pak pohřbil do moře.

Nález zohaveného těla Wallové s připoutanou zátěží ale protiřečí i této verzi. Madsen ani jeho právní zástupce se k novým informacím zatím nevyjádřili.  

Bylo to záměrné?

Dánská policie ale našla uvnitř ponorky krev novinářky a pracuje s hypotézou, že nehoda stroje byla úmyslná.

"Nález těla úplně mění směr vyšetřování. Bez těla by policisté těžko vyvrátili Madsenovu verzi událostí. Jeho vyhlídky na zproštění viny za smrt Wallové už jsou minimální," řekl švédskému listu Svenska Dagbladet právní expert Sven-Erik Alhem.

Dlouholetá žalobkyně i obhájkyně Ingela Hessiusová ale pro stejný deník žádá po vyšetřovatelích více informací. "Proč se někdo zbavil těla takovým způsobem? Byl pachatel v šoku, nemohl kvůli strachu a panice normálně přemýšlet?" ptá se. 

Dánský novinář Thomas Djursing, který napsal o Peteru Madsenovi knihu, popisuje slavného konstruktéra jako konfliktního člověka, který ale nikdy nebral drogy nebo neměl sklon k násilí. 

Policie zároveň oznámila, že v rámci vyšetřování prověřuje i souvislost Madsenova případu s více než tři desítky let starou nevyřešenou kauzou.

Přibližně ve stejných místech, kde bylo nalezeno torzo těla novinářky Wallové, doplulo v roce 1986 ke břehu torzo japonského turisty.

Také bez hlavy, nohou a rukou.

Opravu jsem nezvládl, ponorka se do půl minuty potopila, tvrdil nejprve Peter Madsen. Policie ho podezírá z vraždy novinářky. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy