NATO zvažuje, že se zapojí do koalice proti džihádistům z Islámského státu. Útočit ale nebude

ČTK ČTK
18. 5. 2017 14:30
Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga by se však v žádném případě nejednalo o zapojení Severoatlantické aliance do bojových operací proti džihádistické organizaci Islámský stát (IS). NATO mezinárodní snahy o likvidaci IS podporuje svými radarovými letadly AWACS a také výcvikem iráckých vojáků a důstojníků v Jordánsku i přímo v Iráku. Členem širokého spojenectví, které od září 2014 sdružuje skoro sedm desítek partnerů, ale není.
Generální tajemní NATO Jens Stoltenberg.
Generální tajemní NATO Jens Stoltenberg. | Foto: Reuters

Brusel - Spojenci v NATO diskutují o možném zapojení Aliance do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS).

Novinářům to ve středu při příchodu na jednání ministrů obrany EU řekl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. V žádném případě by se podle něj nejednalo o zapojení NATO do bojových operací proti IS.

Téma budou mít za týden na stole také šéfové států a vlád NATO na aliančním summitu v Bruselu.

Do práce mezinárodní koalice, která v Sýrii a Iráku bojuje s teroristy, jsou nějakým způsobem zapojeny všechny členské země NATO. Sama Aliance mezinárodní snahy o likvidaci IS podporuje svými radarovými letadly AWACS a také výcvikem iráckých vojáků a důstojníků v Jordánsku i přímo v Iráku.

Samo NATO však není členem tohoto širokého spojenectví, které od září 2014 sdružuje skoro sedm desítek partnerů.

Podle Stoltenberga zdůrazňují zastánci formálního vstupu Aliance do mezinárodní koalice fakt, že by se jednalo o významný politický signál podpory snah IS zlikvidovat. NATO by se také mohlo stát platformou pro koordinaci nejrůznějších forem podpory.

Věc bude - spolu s potvrzením trvající transatlantické alianční vazby - jedním z důležitých bodů summitu NATO příští týden v Bruselu. Stoltenberg ke schůzce poznamenal, že bude "krátká, ale důležitá".

Bude totiž kromě jiného první příležitostí pro vrcholné představitele zemí Aliance setkat se s novými prezidenty USA a Francie Donaldem Trumpem a Emmanuelem Macronem.

Právě Spojené státy prosazují větší angažovanost NATO v práci koalice proti Islámskému státu. Podle diplomatů mají s tímto plánem největší problém Francouzi a Němci, kteří se obávají nového dlouholetého a drahého angažmá Aliance v neklidné oblasti podobně, jako se to NATO stalo v Afghánistánu.

Bašíku na severu Iráku měl v moci Islámský stát, než ho vyhnala irácká armáda a kurdské jednotky. Město navštívili reportéři Aktuálně.tv. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy