NATO zvažuje posílení vojsk na hranicích s Ruskem. Chce odradit Moskvu od agrese

ČTK ČTK
28. 10. 2015 20:43
V zemích, které sousedí s Ruskem, by mohlo být natrvalo rozmístěno větší množství vojenských jednotek spadajících pod velení Severoatlantické aliance. Podle informací deníku Wall Street Journal je za zvažovaným posílením vojsk snaha odradit Putinovo Rusko od agrese. Podle plánu by NATO mělo vojenský prapor v Polsku a v každém ze tří baltských států, vždy o síle 800 až 1000 vojáků.
Snímky ze základny Latákíja v Sýrii, které zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.
Snímky ze základny Latákíja v Sýrii, které zveřejnilo ruské ministerstvo obrany. | Foto: Reuters

Brusel - Země Severoatlantické aliance diskutují o možném zvýšení počtu jednotek v členských zemích, které mají hranici s Ruskem, a o umístění těchto jednotek pod oficiální velení NATO. Je to součást nového úsilí odradit Moskvu od agrese.

Napsal to americký list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na diplomatické a vojenské představitele v bruselském sídle aliance.

Podle diskutovaného plánu by NATO mělo vojenský prapor v Polsku a v každém ze tří baltských států, vždy o síle 800 až 1000 vojáků. Ve skromnější verzi by aliance měla v oblasti celkem jeden prapor. Tyto síly by oficiálně podléhaly velení aliance.

USA a další spojenci větší nasazení podle listu podporují, ale němečtí představitelé mají výhrady. Říkají, že přes napětí kolem Ukrajiny se nechtějí chovat k Moskvě jako k trvalému nepříteli či ji držet mimo Evropu. Berlín by ale mohl podpořit skromnější plán rozmístění sil, uvedl deník.

Vztahy mezi západními spojenci a Moskvou se dostaly na nejhorší úroveň od konce studené války poté, co Rusko loni anektovalo ukrajinský Krym. Ukrajina není členem NATO, ale sousedí s některými jeho členy.

Aliance loni přijala akční plán, kterým zdůraznila svou připravenost chránit své členy. Cílem tohoto kroku bylo uklidnit své východní členy, které nové agresivní chování Ruska zvlášť rozrušilo. V alianci podle The Wall Street Journal nyní opět sílí pocit, že je potřeba více ukázat Rusku, že NATO je odhodlané ochránit své členy.

Spojené státy mají nyní v Polsku a třech pobaltských členech NATO po 150 vojáků. Podle deníku jsou ochotné je dát pod oficiální velení NATO. Stejně tak jsou prý ochotné, aby se tam střídali i další američtí vojáci.

Británie má v oblasti 150 vojáků a Německo jich rozmisťuje asi 200. Nový plán je teprve v raných fázích debat, ale podle vysokých představitelů aliance sílí názor, že je potřeba udělat víc pro to, aby NATO ukázalo Rusku, že je odhodláno bránit své území.

Aliance ostře kritizuje ruskou podporu separatistů na východní Ukrajině a rozšíření vojenských manévrů v oblasti. Moskva zase opakovaně tvrdí, že považuje NATO za bezpečnostní hrozbu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy