NATO varovalo Moskvu před vyhrocením konfliktu na Ukrajině

ČTK ČTK
19. 8. 2015 20:43
Rusko má zvláštní zodpovědnost za nalezení politického východiska, konstatovala mluvčí NATO.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Brusel - Severoatlantická aliance (NATO) ve středu varovala Rusko, že jakékoli ofenzivní snahy Moskvou podporovaných separatistů na Ukrajině jsou nepřijatelné. Rusko by podle prohlášení NATO mělo přispět k hledání politického řešení ukrajinské krize, kterou v posledních dnech vyostřila nová vlna násilností.

"Rusko má zvláštní zodpovědnost za nalezení politického východiska. Jakýkoli pokus Ruskem podporovaných separatistů o získání dalšího ukrajinského území bude pro mezinárodní společenství nepřijatelný," uvedla zástupkyně mluvčího aliance Carmen Romerová, kterou citovala agentura Reuters.

Povstalci přitom nedávno označili za svůj další cíl dobytí významného přístavu Mariupol.

Členské země NATO podle Romerové po jednání o situaci na Ukrajině vyzývají všechny strany konfliktu ke zdrženlivosti a uklidnění napětí. Jedinou cestou ke smíru je dodržování únorových dohod z Minsku, uvedla mluvčí.

Na dodržování dohod by měli dohlížet pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterým ale podle Romerové zvláště separatisté často brání v činnosti.

Zprávy přicházející z východu Ukrajiny tento týden potvrzují obavy z eskalace konfliktu. Jen přes noc na úterý zahynulo podle médií na donbaské frontě devět lidí a porušování příměří bylo patrné prakticky na celé bojové linii. Celkově v bojích mezi proruskými separatisty a vládními vojsky od loňského dubna zemřelo přes 6800 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy